Share

رهبر جمهوری اسلامی در خطبه‌های نماز عید فطر طرح «معامله‌ قرن» آمریکا برای حل مسئله فلسطین و اسرائیل را طرحی خیانت‌بار خواند و گفت برخی کشورهای اسلامی همچون بحرین و عربستان سعودی زمینه‌ساز چنین طرحی شدند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در نماز عید فطر تهران - چهارشنبه ۱۵ خرداد

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در نماز عید فطر تهران – چهارشنبه ۱۵ خرداد

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، چهارشنبه ۱۵ خرداد در خطبه‌های نماز عید فطر تهران به موضوع طرح «معامله قرن» آمریکا پرداخت و مسئله فلسطین را جزء «مسائل درجه یک دنیای اسلام دانست».

خامنه‌ای گفت: «خیانت برخی کشورهای اسلامی همچون بحرین و عربستان زمینه‌ساز چنین نقشه خباثت‌آمیزی شده است.»

قرار بود در روزهای ۴ و ۵ تیرماه (۲۵ و ۲۶ ژوئن) کنفرانسی با حضور نمایندگان آمریکا و تشکیلات خودگردان فلسطین در بحرین درباره طرح «معامله قرن» که جرد کوشنر، مشاور و داماد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا آن را تهیه کرده، آغاز به کار ‌کند. طرح کاخ سفید برای صلح خاورمیانه از دو وجه برخوردار است: یک وجه سیاسی و یک وجه اقتصادی. در وجه سیاسی وضعیت حقوقی بیت‌المقدس (اورشلیم) و حاکمیت اسرائیل بر این شهر مشخص شده و در وجه اقتصادی، تسهیلاتی برای فلسطینی‌ها در نظر گرفته شده است که بتوانند با تکیه بر آن به اوضاع اقتصادی خود سامان دهند. در کنفرانس بحرین بخش اقتصادی طرح به بحث گذاشته می‌شود.

خامنه‌ای با اشاره به کنفرانس بحرین گفت: «این اجلاس متعلق به آمریکایی‌ها است اما حکام بحرین با ضعف و ناتوانی و روحیه ضدمردمی و ضداسلامی خود میزبان و زمینه‌ساز این اجلاس شده‌اند و حکام بحرین و سعودی باید بدانند در چه باتلاقی گام نهاده‌اند.»

رهبر جمهوری اسلامی با بیان این‌که طرح «معامله قرن» هیچ‌گاه به سرانجام نخواهد رسید، از کشورهای عربی و همچنین گروه‌های فلسطینی که مخالفت خود را با این طرح اعلام کرده‌اند، تشکر کرد.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین این طرح را به دلیل این‌که کاملاً به نفع اسرائیل، متحد آمریکا نوشته شده، رد کرده است و در نشست بحرین شرکت نخواهد کرد.

هنوز مشخص نیست که در طرح موسوم به «معامله قرن» راه حل دو کشور، به عنوان مهم‌ترین خواسته تشکیلات خودمختار فلسطین پیش‌بینی شده یا نه.

جرد کوشنر ۲۸ فروردین / ۱۷ آوریل گفته بود از طرح کاخ سفید برای صلح در خاورمیانه پس از تشکیل کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و بعد از ماه رمضان رونمایی می‌شود اما پس از ناتوانی نتانیاهو در تشکیل کابینه جدید و اعلام پارلمان اسرائیل (کنست) مبنی بر برگزاری دور دوم انتخابات پارلمانی در ۲۶ شهریور / ۱۷سپتامبر سال جاری، واشنگتن اعلام کرد که «طرح صلح در زمانی که مناسب باشد و زمانی که به عقیده دولت بهترین شانس موفقیت را داشته باشد، رونمایی می‌شود.»

کوشنر دوشنبه ۱۳ خرداد / ۳ ژوئن گفت معتقد است فلسطینی‌ها باید به حق تعیین سرنوشت خود دست یابند اما نسبت به توانایی فلسطینی‌ها برای حکومت و اداره امور، ابراز تردید کرد.

صائب عریقات، دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین روز گذشته، سه‌شنبه ۱۴ خرداد / ۴ ژوئن در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره سخنان کوشنر در مورد فلسطینی‌ها را نژادپرستانه دانست و گفت نشست بحرین تلاشی برای نابود کردن طرح ملی فلسطینی است.

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، متحد ایران نیز روز جمعه گذشته طرح «معامله قرن» را «یک معامله پوچ» و «یک جنایت تاریخی» خواند.

سازمان همکاری‌ اسلامی در چهاردهمین نشست خود در مکه، شنبه ۱۱ خرداد / یکم ژوئن در بیانیه پایانی خود بر مسئله فلسطین تمرکز، و اعلام کرد که با هر گونه توافق ناقض حق فلسطینی‌ها مخالف است.

جرد کوشنر به‌همراه یک هیئت آمریکایی برای مذاکره درباره «معامله قرن» به خاورمیانه و اروپا سفر کرده است. او روز گذشته (سه‌شنبه) طرح خود را به اتحادیه اروپا معرفی کرد.

بیشتر بخوانید:

با انحلال پارلمان اسرائیل، رونمایی از طرح معامله قرن به تأخیر افتاد

Share