Share

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی از احضار راب‌ مک‌ایر،‌ سفیر بریتانیا در ایران در اعتراض به مواضع «غیرقابل قبول» لندن در رابطه با حادثه اخیر انفجار نفت‌کش‌ها در دریای عمان خبر داد.

راب مک‌ایر، سفیر بریتانیا در ایران

به گزارش رسانه‌های رسمی ایران، محمود بریمانی ــ مدیرکل اروپای وزارت امور خارجه این کشور ــ شنبه ۲۵ خرداد / ۱۵ ژوئن در ملاقات با سفیر بریتانیا در ایران اتهام‌ها علیه جمهوری اسلامی در رابطه با حادثه اخیر در دریای عمان را «بدون کمترین سند و مدرکی» توصیف،‌ و بریتانیا را به «سیاست‌ دنباله‌روانه» از واشنگتن متهم کرد.

انفجار در دو نفت‌کش پنج‌شنبه ۱۳ ژوئن / ۲۳ خرداد در دریای عمان تنش‌ها در منطقه را بالا برد. ایالات متحده با انتشار ویدئویی جمهوری اسلامی را عامل این حملات معرفی کرد. پس از آن جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا نیز با مقصر دانستن تهران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این حادثه از رفتار «بی‌ثبات‌کننده» جمهوری اسلامی انتقاد کرد.

تهران هر گونه دخالتی در این حادثه را تکذیب کرده و آن را «مشکوک» توصیف کرده است.

بریمانی در دیدار شنبه با مک‌ایر گفت: «واکنش‌های مردمی علیه  انگلیس ناشی از اینگونه رویکردهای حمایت گرانه این کشور از ادعاهای بی پایه و اساس مقامات آمریکایی در مسائل مختلف از جمله موضوع فوق است و اتخاذ مواضع واقع‌گرایانه از سوی دولت انگلیس منطبق با واقعیات سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران و لزوم تجدید نظر در رویکرد این کشور، را یادآوری می‌کنیم.»

هر چند رسانه‌های ایران از احضار سفیر بریتانیا خبر می‌دهند،‌ یک مقام بریتانیایی به خبرگزاری «رویترز» گفته است که گزارش‌ها نادرست هستند و سفیر احضار نشده است.

جدل هانت و کوربن

وزیر خارجه بریتانیا در بیانیه‌اش با حمایت از ارزیابی ایالات متحده مبنی بر دست داشتن جمهوری اسلامی در انفجار نفت‌کش‌ها در دریای عمان،‌ گفته بود که «تقریباً به‌قطع» تهران مقصر است.

اما جرمی کوربن،‌ رهبر حزب اپوزیسیون کارگر با انتقاد از این بیانیه گفت: «این ادبیات دولت، بدون ارائه هیچ‌گونه مدرک معتبری درباره حملات به نفتکش‌ها، تنها به افزایش خطر جنگ منجر خواهد شد.» کوربن همچنین از کشورش خواست که به جای تشدید تنش‌های نظامی در خلیج فارس که به گفته او با خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای آغاز شد، برای آرام‌گرفتن این تنش‌ها تلاش‌ کند.

جرمی هانت در واکنش سخنان کوربن را «رقت‌انگیز و قابل‌پیش‌بینی» خواند و گفت: «چرا او (کوربن) نمی‌تواند هیچ‌وقت از متحدان بریتانیا، اطلاعات بریتانیا، یا منافع بریتانیا حمایت کند؟»

پاتریک شاناهان سرپرست وزارت دفاع ایالات متحده امریکا گفته است که واشنگتن به دنبال «اجماع بین‌المللی علیه اقدام ایران» در رابطه با انفجار نفتکش‌ها در دریای عمان است.


بیشتر بخوانید:

انفجار نفتکش‌ها ــ‌ پنتاگون “پاسخ‌های تاکتیکی گوناگون” را بررسی می‌کند

Share