Share

اتحادیه اروپا اعلام کرد که هفته آینده نشستی را با حضور نمایندگان بلندپایه پنج کشور باقی مانده در برجام و ایران هدایت خواهد کرد. این نشست «با هدف حصول اطمینان از اجرای پیوسته» توافق هسته‌ای با ایران برگزار می‌شود.

عکس از آرشیو

عکس از آرشیو

به‌گزارش آسوشیتدپرس، اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد که جمعه هفته آینده ۲۸ ژوئن / ۷ تیر نشست این اتحادیه و نمایندگان ارشد ایران، چین، روسیه، فرانسه، آلمان و بریتانیا، کشورهایی که هنوز خود را پایبند به توافق هسته‌ای با ایران می‌دانند، برگزار خواهد کرد.

در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است که این نشست «با هدف حصول اطمینان از اجرای پیوسته» توافق هسته‌ای با ایران، که از زمان خروج آمریکا از این توافق‌نامه زیر فشار قرار دارد، برگزار می‌شود.

در بیانیه گفته‌شده که این نشست به دنبال حل «چالش‌های ناشی از خروج آمریکا از برجام و تحریم‌های این کشور علیه ایران» است. این اجلاس همچنین در پی اعلام هفته گذشته ایران مبنی بر عبور احتمالی از محدودیت‌های موجود در ذخایر اورانیوم این کشور در توافق ۲۰۱۵ برگزار می‌شود.

شورای عالی امنیت ملی ۱۸ اردیبهشت سال جاری در سالگرد خروج آمریکا از برجام با صدور بیانیه‌ای از کاهش سطح تعهدات ایران در توافق هسته‌ای خبر داده و به کشورهای باقی‌مانده ۶۰ روز مهلت داده بود که تعهدات خود در زمینه‌های بانکی و نفتی را اجرا کنند. اتحادیه اروپا این ضرب‌الاجل را رد کرده بود. بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در نشست خبری خود در روز دوشنبه ۲۷ خرداد اعلام کرد که با شتاب گرفتن روند تولید اورانیوم غنی‌شده، ایران تا ۶ تیر از سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کند. این اقدام به معنای نقض برجام است.

امانول مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در حاشیه نشست شورای اروپا گفت: «من فکر می‌کنم که توافق امضاشده در سال ۲۰۱۵ کافی نیست، اما توافق خوبی است. من از اعلامیه هفته گذشته ایران متأسف شدم. فرانسه همه کار خواهد کرد تا ایران در این توافق بماند.»

مکرون همچنین خواهان کاهش تنش میان ایران و آمریکا شد. این سخنان در حالی بیان می‌شود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز پنج‌شنبه درباره سرنگون ساختن پهپاد آمریکایی توسط ایران در تنگه هرمز، اعلام کرد که «ایران اشتباه بزرگی کرد». ترامپ شامگاه پنج‌شنبه در این‌باره نشست امنیتی برای گفت‌وگو درباره این اقدام ایران در کاخ سفید برگزار کرد.

نیویورک تایمز به نقل از چند مقام آمریکایی گزارش داد که مقامات کاخ سفید، ارتش آمریکا و وزارت دفاع آماده بودند که حملات محدود به ایران در ساعت ۱۹ پنج‌شنبه ۲۰ ژوئن (به وقت محلی در واشنگتن دی‌سی) صورت بگیرد. اما ترامپ دستور حمله به چند هدف در ایران را به حالت تعلیق در آورده است.

امانوئل مکرون درباره این تنش‌ها افزود: «ما خواهان حفظ امنیت جمعی در منطقه و برای متحدان خود هستیم. ما خواهان حداکثر تضمین برای اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هستیم. از هر مسئله مهم‌تر جلوگیری از هرگونه تشدید تنش است.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران چهارشنبه ۲۹ خرداد در جلسه هیئت دولت کشورهای اروپایی متعهد به برجام را مورد انتقاد قرار داد و گفت آن‌ها به «روح برجام» آسیب رسانده‌اند. روحانی درباره اقدام ایران در کاهش تعهدات خود به برجام گفت: «کاری که ما انجام می‌دهیم علی‌رغم این‌که برخی از کشورها تبلیغات ناصحیح می‌کنند، حداقل اقدام ایران است.»

بیشتر بخوانید:

روحانی: کاهش تعهدات به برجام حداقل اقدام ماست

Share