Share

در شبکه‌های اجتماعی ویدئویی از بدرفتاری و درگیری چند مأمور پلیس با یک دختر جوان در یکی از پارک‌های تهران منتشر شده. پلیس با انتشار بیانیه‌ای تلاش کرد با طرح موضوع مواد مخدر، مسأله مقاومت مدنی دختران جوان ایرانی در فضاهای عمومی را تحت تأثیر قرار دهد.

نمایی از ویدئوی درگیری مأموران لباس شخصی با یک دختر معترض ایرانی در یکی از پارک‌های تهران، احتمالاً پارک تهرانپارس در روز شنبه یکم تیر ۹۸

مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ دوشنبه ۳ تیر با انتشار اطلاعیه‌ای ادعا کرد که پتج دختر و پسر را در روز شنبه یکم تیر بازداشت کرده است.

پلیس در این اطلاعیه می‌گوید که بازداشت‌شدگان رفتار «نرمال» نداشتند:

«[پنج دختر و پسر بازداشتی] فاقد حرکات طبیعی و نرمال و همچنین پوشش مناسب بودند، با انجام شوخی‌های سخیف، نامتعارف و به دور از شئون اخلاقی و عرف جامعه با یکدیگر، موجبات جریحه‌دار شدن احساس شهروندان و به دنبال آن نارضایتی و اعتراض دیگر افراد حاضر در پارک را فراهم کردند.»

در ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، یک مرد لباس شخصی با پیراهن سفید، دختر جوانی را با خشونت و در حالی که او جیغ می‌زند به طرف خودروی پلیس می‌کشاند و او را به زور داخل خودرو روی صندلی عقب پرت می‌کند. راننده خودروی پلیس که او هم لباس شخصی به تن دارد و دست‌کم سه نفر لباس شخصی دیگر و یک مأمور زن گشت ارشاد، به این صحنه نگاه می‌‌کنند. یک مأمور پلیس و لباس شخصی‌های دیگر مراقب‌اند که کسی در اعتراض به این خشونت وارد عمل نشود. در همان حال صدای کسی شنیده می‌شود که فریادزنان می‌گوید: ولش کن!

محل و ساعت این درگیری در ویدئو مشخص نیست. شهروندان اما ویدئو را با هشتگ «#دختر_تهرانپارس» به اشتراک گذاشته‌اند. پلیس در اطلاعیه‌ دوشنبه ۳ تیر خود از مقاومت مردم هم خبر داده است. بنا بر این اطلاعیه می‌توان صحنه را به این شکل درک کرد: ابتدا ظاهراً مأمور گشت ارشاد دختر بازداشتی را امر به معروف و نهی از منکر کرده، و به او تذکر داده که می‌بایست «هنجارهای اجتماعی» را رعایت کند که با مقاومت دختر جوان و احیاناً چهار نفر دیگر مواجه شده است. این بخش از ماجرا را فقط می‌توان به حدس و گمان درک کرد. مدرک مستندی وجود ندارد. در اطلاعیه پلیس از این مقاومت مدنی به عنوان «ایجاد جوسازی و فحاشی به مأموران» یاد شده است.

پلیس در اطلاعیه خود تعداد بازداشتی‌ها را پنج نفر اعلام کرده. در ویدئو اما فقط دختر جوان را می‌توان در حین بازداشت توسط نیروهای لباس شخصی دید.

مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ در اطلاعیه خود بازداشتی‌ها را متهم به استفاده از مواد مخدر کرده است:

«در بررسی‌های اولیه مشخص می‌شود این افراد به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا فاقد حالت طبیعی بوده‌اند، لذا در این خصوص اقدامات قانونی صورت گرفت.»

با این حال پلیس تلویحاً اعتراف کرده که ممکن است مأمور لباس شخصی که در اطلاعیه به عنوان مأمور پلیس معرفی شده مرتکب «خطایی» شده باشد. به همین سبب بر اساس این اطلاعیه، ظاهراً فرمانده پلیس دستور پیگیری ماجرا را داده است.

پلیس در این اطلاعیه یادآوری کرده که مقابله با دختران و زنان ایرانی که حجاب را رعایت نمی‌کنند جزو وظایف پلیس است.

اوایل خرداد سال جاری سردار سلیمان ملک‌زاده، جانشین معاون حقوقی و امور مجلس نیروی انتظامی اعلام کرد که زنانی که بدون حجاب در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه و یا از ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ریال جزای نقدی محکوم می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

ماجرای اسنپ: حجاب اجباری، حقوق شهروندی و آتش به اختیاری

Share