Share

رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا که ماه آوریل نتیجه تحقیقات او در قالب گزارشی با حذفیات منتشر شد، در کنگره آمریکا شهادت خواهد داد.

۲۲ ژانویه ۲۰۱۹: رابرت مولر، بازرس ویژه تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حلقه‌ای از محافظانش (عکس: آرشیو)

در بیانیه مشترکی که روسای دو کمیته مجلس نمایندگان آمریکا سه‌شنبه ۲۵ ژوئن / ۴ تیر منتشر کردند، آمده است که آقای مولر در یک جلسه عمومی در برابر کمیته قضایی و کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا ۱۷ ژوئیه شهادت خواهد داد.

جرولد نادلر، رئیس کمیته قضایی و آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه مشترک خود نوشته اند که رابرت مولر با شهادت در برابر هر دو کمیته موافقت کرده است.

گزارش ۴۴۸صفحه‌ای مولر آوریل سال جاری با حذفیاتی منتشر شد، بر اساس یافته‌های بخش اول این گزارش، روسیه در انتخابات ریاست جمهوری  سال ۲۰۱۶ آمریکا دخالت کرده بود و کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز در چندین مورد تماس‌هایی با مقام‌های روسی داشت.

با این وجود، این گزارش شواهد کافی در زمینه وجود یک توطئه (جزایی) میان کمپین و مسکو پیدا نکرد.

در بخش دوم این گزارش مثال‌هایی از تلاش ترامپ برای دخالت در تحقیقات مولر ذکر شده، اما در مورد این که آیا این مثال‌ها به «جلوگیری از اجرای عدالت» منجر شده‌اند، نتیجه‌گیری صورت نگرفته است.

مولر در نخستین اظهارنظر عمومی پس از پایان تحقیقات دو ساله‌اش ۲۹ مه گفت که بر اساس قانون اساسی آمریکا، رئیس جمهوری را نمی‌توان تا وقتی که بر مسند ریاست جمهوری تکیه داده است به ارتکاب یک جرم متهم کرد. حتی اگر دادخواست محرمانه بماند، طرح اتهام علیه رئیس جمهوری بر اساس قوانین آمریکا غیر قانونی است: «بنابراین طرح دادخواست علیه رئیس جمهوری به عنوان یک گزینه مطرح نبود.»

او تلویحاً گفت که کنگره باید در مورد استیضاح رئیس‌جمهوری تصمیم بگیرد.

برخی دموکرات‌ها گفته‌اند که یافته‌های گزارش مولر برای آغاز روند استیضاح رئیس‌جمهوری کافی است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مورد گزارش مولر گفته است که نتیجه این گزارش بر تبرئه کامل او دلالت دارد.


در همین زمینه:

ترامپ: استیضاح یک کلمه «کثیف» است

Share