Share

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در یک برنامه تلویزیونی گروهی از اصلاح‌طلبان را که خواهان تحریم انتخابات مجلس هستند به همسویی با دولت ترامپ متهم کرد. کدخدایی گفت انتظار می‌رود نرخ مشارکت در انتخابات پیش روی بیش از ۵۰ درصد باشد.

شامگاه چهارشنبه ۲۶ تیر: عباس علی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در برنامه تلویزیونی جهان‌آرا

فروردین سال جاری سعید حجاریان در یادداشتی عقلانی‌ترین راهبرد اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده را «مشارکت مشروط»دانسته و تأکید کرده بود چنانچه شرط‌های اصلاح‌طلبان برآورده نشود، باید «عطای انتخابات را به لقایش» بخشید. محمود میرلوحی، عضو شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان با تأیید این معنا اعلام کرده بود نظر رئیس دولت اصلاحات نیز حضور مشروط اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس است. قبل از آن هم سید محمد خاتمی اسفند سال گذشته هشدار داده بود که مردم از اصلاح‌طلبان مأیوس شده‌‌اند اما به جای آنکه به سمت اصول‌گرایان بغلتند، آرای آنان به سبد براندازان سرریز شده است.

عباس علی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان همزمان شامگاه چهارشنبه ۲۶ تیر در برنامه تلویزیونی جهان‌آرا تحریم انتخابات مجلس شورای اسلامی را «خنده‌دار» دانست و تلویحاً گروهی از اصلاح‌طلبان را که در پی تحریم انتخابات هستند با سیاست‌های دولت ترامپ همسو جلوه داد:

«اصلا مردم توجهی به این مسائل ندارند چون زندگی‌شان را با نگاه ترامپ و آمریکا تنظیم نمی‌کنند. تحریم در این حوزه واژه بی‌خاصیتی است. در انتخابات هم موضوع تحریم همینطور است مردم اصلا توجهی به این مسائل ندارند.»

انتخابات هیئت رئیسه شورای نگهبان صبح چهارشنبه ۲۶ تیر با حضور فقها و حقوقدانان این شورا برگزار شد. احمد جنتی با رأی اکثریت اعضا برای یک سال دیگر به عنوان دبیر شورای نگهبان ابقاء شد. عباسعلی کدخدایی به مدت یک سال دیگر به عنوان قائم مقام دبیر و سخنگوی شورای نگهبان ابقا شد. گفت‌وگوی تلویزیونی با کدخدایی به مناسبت ابقای او در سمتش در شورای نگهبان انجام شد. قائم مقام دبیر و سخنگوی شورای نگهبان خرداد سال جاری با گروهی از اصلاح‌طلبان دیدار و گفت‌وگو کرده بود. در یک نشست خبری که بعد از این دیدار برگزار شد کدخدایی تهدید اصلاح‌طلبان برای تحریم انتخابات را «قُرم قُرم»‌های انتخاباتی در معنای هیاهوی پوچ جلوه داده بود. کدخدایی در گفت‌وگو با سیمای جمهوری اسلامی درباره دیدارش با اصلاح‌طلبان گفت:

«این دیدار در حد حرف با افراد بوده است. چرا که ما همیشه اعلام می‌کنیم در شورای نگهبان به روی همه باز است. آنها در ملاقات‌ها پیام تهدید آمیز نداشتند و این موضوع تحریم فقط در رسانه‌ها منتشر شد. تهدید فقط در حد تحلیل بود که بنده هم گفتم انتخابات بسیار با مشارکت بالا خواهد بود و جای نگرانی نیست.»

کدخدایی در ادامه سخنانش انتظار شورای نگهبان از نرخ مشارکت در انتخابات مجلس را بیش از ۵۰ درصد عنوان کرد. سخنگوی شورای نگهبان گفت:

«در انتخابات مجلس اصولاً به دلیل پراکندگی نامزدها و انتخابات، تحریم جایگاهی ندارد البته شورای نگهبان هم وظیفه قانونی خود را دارد. ما اعلام کردیم قانون را مانند گذشته اجرا خواهیم کرد.»

وزیر خارجه ایران در همایش فرمانداران سراسر کشور که در تهران برگزار شد «امنیت ملی» را در مقابل «تغییر حکومت» قرار داد و از مردم خواست که در انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند سال جاری به طور گسترده شرکت کنند. ظریف با اشاره به تحریم نفتی و بانکی ایران گفت انتخابات مجلس و انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ارزش راهبردی دارد. ظریف اما نسبت به ضرورت «رعایت حقوق مردم» هشدار داد:

«رعایت حقوق مردم وظیفه‌ اخلاقی و حقوقی ما نیست، بلکه یک ضرورت امنیت ملی است. زیرا همه چیز ما به مردم وابسته است.»

هشدار ظریف نسبت به ضرورت رعایت حق مردم ممکن است در ارتباط با انتشار سند «گزارشی به جمهور»، متن دفاعیات سید محمد رضا خاتمی قابل درک است.

محمدرضا خاتمی، نایب رئیس مجلس ششم و دبیرکل سابق حزب مشارکت، متن دفاعیات خود در دادگاه در مورد «تقلب» در انتخابات ۱۳۸۸ را منتشر کرد. بر اساس این سند سرنوشت ۷ میلیون و ۸۹ هزار و ۹۹۳ برگه انتخاباتی در انتخابات ۸۸ نامعلوم است. یکی از پیوست‌های گزارش خاتمی از روی سایت شورای نگهبان حذف شد و بعد از مدتی مجدداً منتشر شد. کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌گویند شورای نگهبان گزارش قبلی را تحریف و جایگزین گزارش تازه‌ای کرده است.

بیشتر بخوانید:

شورای نگهبان به «تقلب» متهم شد

Share