Share

کره شمالی به تازگی آزمایش موشکی جدیدی انجام داده است. خبرگزاری رسمی کره شمالی گزارش داد که این موشک‌ها بخشی از یک سامانه موشکی تهاجمی تازه‌اند. بر اساس این گزارش کیم جونگ اون شخصاً بر آزمایش موشکی چهارشنبه ۳۱ ژوئیه/ ۹ مرداد در بندر وونسان نظارت داشت. این آزمایش‌ها در حالی انجام شده اند که ایالات متحده و کره شمالی روند مذاکرات برای دستیابی به صلح در شبه جزیره کره را آغاز کرده اند و رهبران آن دو تا کنون سه بار مستقیماً با یکدیگر دیدار کرده اند. دیدار آخر در منطقه حائل دو کره، دیداری کوتاه بود.

روند مذاکرات کره شمالی همزمان با افزایش تنش‌ها در خلیج فارس بین ایران و آمریکا در جریان است. مقام‌های جمهوری اسلامی، به گفته بسیاری از کارشناسان سیاسی، یک چشم بر مذاکرات کره شمالی دوخته اند تا خود بر سر رابطه‌شان با واشنگتن تصمیم بگیرند. به دلیل اهمیت کره شمالی، فرزاد صیفی‌کاران در مطلبی به خانواده کیم، خانواده حاکمان این کشور در دهه‌های اخیر پرداخته است.

برای بزرگ‌ترشدن اینفوگرافی، روی آن کلیک کنید

کیم جونگ ­اون، سومین رهبر جمهوری دمکراتیک خلق کره (کره شمالی) است. کیم جوان دسامبر ۲۰۱۱ بعد از درگذشت پدرش کیم جونگ ­ایل به قدرت رسید و به عنوان «وارث کبیر» معرفی شد. کیم جونگ ­اون علاوه بر این­که رهبر کره­ شمالی است، مناسب دیگری هم دارد. او دبیر اول حزب کارگران کره، رئیس­ کل کمیسیون مرکزی نظامی، رئیس ­کل کمیسیون دفاع کره ­شمالی و فرمانده معظم ارتش خلق کره است.

دانسته‌ها در مورد رهبران کره ­شمالی به‌ویژه کیم جونگ ­اون بسیار محدود است، زیرا کره ­شمالی نسبت به نشت اطلاعات به خارج از مرزهایش حساسیت بالایی دارد.

حاکمیت و روابط خانوادگی

خانواده کیم از سال ۱۹۴۸ و هنگامی که کیم ایل‌ـ‌سونگ به عنوان اولین رهبر کره­ شمالی منصوب شد، قدرت را در دست گرفتند. کیم ایل‌ـ‌سونگ از ۱۹۴۸ تا ۱۹۹۴ رهبر کره­‌شمالی بود.­ بعد از درگذشت او، پسرش کیم جونگ ایل از ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۱ دومین رهبر کره­ شمالی بود و از ۲۰۱۱ تاکنون، کیم جونگ ­‌اون در سمت رهبر کره­‌شمالی بر این کشور حکم­رانی می­‌کند.

یکی از مسائلی که تاکنون به درستی مشخص نشده و  در مورد آن اختلاف نظر وجود دارد، تاریخ تولد دقیق کیم جونگ‌ ­اون است. سال­های ۱۹۸۲، ۱۹۸۳ و ۱۹۸۴، سال‌هایی هستند که گمان می‌­رود کیم به احتمال زیاد در یکی از آنها به دنیا آمده است. نشریه USA Today در گزارشی اختصاصی که سال ۲۰۱۹ منتشر کرده، نوشته است که کیم ۸ ژانویه ۱۹۸۴ به دنیا آمده است و با در نظر گرفتن این تاریخ، او اکنون  ۳۵ سال دارد و یگی از جوان­‌ترین رهبران جهان محسوب می­‌شود.

مادر کیم جونگ‌ ­اون، کو یونگ­‌هی نام دارد. او خواننده اپرا و کره‌ای-ژاپنی و در واقع معشوقه کیم یونگ‌ ­ایل بود که در سال ۲۰۰۴  در پاریس درگذشت. کیم یونگ ­‌ایل پدر کیم جونگ‌­اون معشوقه­‌های فراوانی داشت که یکی دیگر از آنها سونگ هیه‌­ریم، مادر کیم جونگ‌­ نام برادر ناتنی کیم جونگ­‌اون بود که سال ۲۰۱۷ به قتل رسید.

کیم در مجموع دو برادر به نام کیم جونگ ­نام و کیم جونگ­ چول و دو خواهر به نام­های کیم سول­سونگ و کیم یو-جونگ دارد. او سومین فرزند است وکیم یو-جونگ کوچک­ترین فرزند خانواده مدیر تبلیغات حزب کارگران کره است.

کیم جونگ‌­ اون و همسرش

کیم جونگ ­‌اون با نام مستعار در کشور سوئیس تحصیل کرد. او  سال ۲۰۱۲ با زنی به نام ری سول­‌ جو ازدواج کرد که به همسر مخفی کیم مشهور است. ری سول ­‌جو خواننده است و کیم در حین یک اجرا او را دید و با او آشنا شد. کسی نمی­‌داند ری سول چند سال دارد، اما گمانه­‌زنی‌­ها بر این اساس است که او ۲۹ ساله است و حتی هیچ­کس مطمئن نیست که این نام  نام واقعی او باشد.

هم­چنین احتمال داده می‌­شود که کیم و ری­سول ۳ فرزند داشته باشند که یکی از آنها دختری به نام کیم جو آئه است. سرویس­های اطلاعاتی کره­‌جنوبی سال ۲۰۱۷ گزارش دادند که سومین فرزند کیم جونگ‌­اون که پسر است به دنیا آمده است، اما تاکنون دولت کره­‌شمالی این موضوع را تایید یا تکذیب نکرده است.

کیم جونگ­‌اون به صورت مخفی و دور از اذهان عمومی در قصر مجلل و اشرافی خود به نام ریونگ­‌سونگ (Ryongsong) که به ریونگ­‌سونگ شماره ۵۵ معروف است، زندگی می‌­کند. این قصر و مجوعه لوکس در شمال پیونگ‌­یانگ و ۱۲ کیلومتری میدان معروف کیم ایل­‌سونگ واقع شده و وسعت کل این مجموعه ۱۲ کیلوکتر مربع است. محل سکونت او یک ایستگاه قطار شخصی دارد و دور تا دور قصر توسط حصارهای برقی و مین­‌های زمینی محافظت می­‌شود.

دیگر ویژگی­های این قصر: سالن‌­های ویژه غذاخوری بر روی رودخانه؛ یک استخر به همراه آب­نمای بزرگ (مجسمه)؛ مسیر مخصوص پیاده‌­روی و زمین­‌های ورزشی؛ مجموعه سونا و اسپا؛ اصطبل بزرگ برای نگه­داری اسب­‌ها و میدان سوارکاری؛ میدان تیراندازی؛ میدان مسابقه مخصوص اسب­‌سواری.

رهبری کیم جونگ ­اون

کیم جونگ‌­ اون یکی از بزرگترین ارتش‌های جهان را رهبری می­کند. ارتش خلق کره متشکل از پنج نیرو است: نیروی زمینی، نیروی دریایی، نیروی هوایی، نیروی استراتژیک موشکی و نیروهای عملیات ویژه. ارتش خلق کره، یک میلیون و یک­صد و شش هزار نیروی مسلح دارد.

شبه جزیره کره جمعا حدود ۷۶ میلیون نفر جمعیت دارد. کره‌­شمالی حدود ۴۰ میلیون نفر و کره­‌جنوبی حدود ۳۶ میلیون نفر. در پیونگ­‌یانگ پایتخت کره‌­شمالی حدود ۳ میلیون نفر، از جمله همه اعضای وفادار به حزب و رهبر این کشور زندگی می­‌کنند.

بعد از به قدرت رسیدن کیم جونگ­‌اون، بسیاری از مقام‌های ارشد کره‌­شمالی و رقبای احتمالی وی در قدرت، به قتل رسیدند. از جمله جانگ سونگ­‌تائک، عموی وی که به اتهام خیانت اعدام شد و هیونگ یونگ‌­چول، وزیر دفاع کره‌­شمالی که سال ۲۰۱۵ اعدام شد.

یکی از موارد قتلی که به دستور کیم جوان انجام شد و واکنش جهانی را به همراه داشت، قتل برادر ناتنی­‌ او، کیم جونگ­‌نام بود. سال ۲۰۱۷ دو زن در فرودگاه مالزی، با پارچه‌­ای که به نوعی ماده شیمیایی مرگبار اعصاب آغشته بود، وی را به قتل رساندند. بسیاری معتقدند علت اصلی قتل برادر ناتنی‌ کیم این بود که او برای کیم جونگ­‌اون یک تهدید به حساب می­‌آمد.

بر اساس گزارش‌ها، در فاصله سال­های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ حدود ۳۴۰ نفر به دستور مستقیم کیم­ جونگ­‌اون اعدام شدند و یا به قتل رسیدند که بیش از یک سوم این تعداد را مقامات دولتی تشکیل می­‌دهند. برخی از این اعدام­ها به دلیل کینه‌­توزی­‌های شخصی کیم صورت گرفته است. نام و مشخصات بسیاری از اعدام شده‌­ها مشخص نیست و اطلاعاتی دقیقی در مورد آنها در دسترس نیست.

علایق کیم جونگ‌­اون

کیم همانند پدرش عاشق لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکایی است. دنیس رادمن، بازیکن حرفه‌­ای و بازنشسته لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا تا کنون  سه بار با کیم جونگ‌­اون دیدار کرده است. او بعد از ملاقات با کیم، او را این­گونه تعریف کرد: «دوستی برای زندگی». رادمان حتی در مصاحبه­‌ای گفت که کیم جونگ­‌‎اون زمانی که برای تحصیل در سوئیس بوده بسکتبال بازی می­‌کرده است. در حالی که اغلب مردم کره­‌شمالی در فقر مطلق به سر می­برند، کیم جونگ‌­اون و همسرش عاشق زندگی مجلل هستند. او هر سال هزینه­‌های زیادی را صرف وارد کردن مشروبات گران­قیمت آمریکایی، خاویار و لباس­های مارک­دار می­‌کند.

کیم جونگ­‌اون به شدت از انتقاد بیزار است. سال ۲۰۱۴ ساخت فیلمی هالیوودی به نام «مصاحبه» خشم کیم جونگ­ اون و مقامات کره­ شمالی را به همراه داشت. داستان فیلم از این قرار بود که یک خبرنگار آمریکایی قرار ملاقاتی جهت مصاحبه با کیم جونگ­ اون می­‌گذارد و هم­زمان برای نقشه ترور او آموزش­‌های لازم را می‌­بیند.

در همان سال شرکت سازنده فیلم تهدیدهای «خشونت­‌آمیزی» دریافت کرد. هم­چنین در ماه نوامبر ۲۰۱۴ کامپیوترهای شرکت مادر (سونی پیکچرز) توسط گروهی از هکرها که گفته می‌­شد مشکوک به همکاری با کره‌­شمالی هستند، مورد حمله قرار گرفت. هکرها اطلاعات تعدادی دیگری از فیلم‌­های شرکت سونی را منتشر کرد و از این شرکت خواستند که اکران فیلم «مصاحبه» را ــ که ابتدا فیلم «تروریست» نامیده می­‌شد ــ لغو کنند. آنها هم­چنین سینماهایی را که فیلم را به نمایش در بیاورند، به حملات تروریستی تهدید کردند. فشارها در نهایت منجر به این شد که شرکت سونی به صورت رسمی انتشار فیلم را لغو کرد.

در ماه ژوئیه ۲۰۱۹ گزارشی مبنی بر خرید ۲ مرسدس بنز لوکس مدل Maybach S600 توسط این رهبر جوان و ارسال قاچاقی آن به کره ­شمالی، مجددا نام کیم حونگ ­اون و مسئله دور زدن تحریم‌­ها و شبکه­‌های قاچاق کره ­شمالی را در رسانه‌­ها مطرح کرد.

قیمت این دو مرسدس بنز لوکس سفارشی هر کدام به ارزش ۵۰۰ هزار دلار است و به باور کارشناسان در ماه ژوئن ۲۰۱۸ خریداری شده و از طریق بندر رتردام درکشور هلند، به پیونگ ­یانگ منتقل شده است.

بر اساس گزارش سازمان غیرانتفاعی «مطالعات پیشرفته دفاعی» (C4ADS) که به تازگی منتشر شده، این دو خودرو طی یک سفر چند ماهه به صورت قاچاقی و با گذشتن از پنج کشور (از جمله هلند، چین، ژاپن، کره ­جنوبی و روسیه)، در نهایت به پیونگ ­یانگ رسیده ­اند. لوکاس کو، یکی از کارشناسان این سازمان گفته که مرکز مطالعات پیشرفته دفاعی بعد از هشت ماه تحقیق و بررسی بسیاری از پرونده­‌ها و مدارک گمرکی، داده­‌های حمل و نقل جهانی و بسیاری اسنادی دیگر،  دریافته است که کیم جونگ ­اون چگونه این خودروها را خریداری کرده و از چه طریقی آنها را از رتردام به پیونگ ­یانگ منتقل کرده است.

کره­ شمالی به دلیل تحریم­‌های هسته‌ای شورای امنیت، امکان خرید و تهیه بسیاری تجهیزات نظامی، فناوری و تکنولوژی­‌های پیشرفته و کالاهای لوکسِ روز جهان برخوردار نیست. با این وجود اسناد و گزارش­‌های سازمان C4ADS فاش می­‌کند که کره ­شمالی در فاصله سال­های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ بیش از ۱۹۱ میلیون دلار کالاهای لوکس را به واسطه نقض تحریم­‌ها از ۹۰ کشور مختلف وارد کرده است.

کیم جونگ­ اون هم­چنین اولین رهبر کره شمالی است که در زمان زمامداری او، دونالد ترامپ به عنوان اولین رئیس‌­جمهوری ایالات متحده تنها برای چند دقیقه کوتاه از منطقه مرزی میان دو کره عبور کرد و  وارد خاک این کشور شد.

  • منابع:

USA Today

Institute for National Security Strategy

Global Security


در همین زمینه:

کیم جونگ اون به دنبال «مدرن‌سازی» اقتصادی کارخانه‌های برنامه موشکی

Share