Share

سازمان ملل اعلام کرد ماه ژوئیه مرگبارترین ماه در دو سال گذشته برای غیرنظامیان افغانستان بوده است. یافته‌های اولیه سازمان ملل نشان می‌دهد  بیش از هزار و ۵۰۰ غیرنظامی در ماه ژوئیه کشته یا زخمی شده‌اند. بیشتر تلفات بر اثر حملات شورشیان طالبان بوده است.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که دور هشتم گفت‌وگوهای صلح میان طالبان و ایالات متحده از امروز آغاز شد.

Footwear of victims are seen on the ground as Afghan residents inspect the site of a car bomb attack in western Kabul on July 24, 2017.<br /> At least 24 people have been killed and 42 wounded after a car bomb struck a bus carrying government employees in western Kabul on July 24, an official told AFP, the latest attack to strike the Afghan capital. / AFP PHOTO / WAKIL KOHSAR

سازمان ملل اعلام کرد ماه ژوئیه مرگبارترین ماه در دو سال گذشته برای غیرنظامیان افغانستان بوده است

به گزارش خبرگزاری «اسوشیتدپرس»، سازمان ملل اطلاعات جداگانه‌ای درباره تعداد کشته‌شدگان و زخمی‌ها ارائه نکرده، اما خبر داده است که مجموع آمار تلفات و زخمی‌ها در ژوئیه امسال از مه ۲۰۱۷ تا کنون بی‌سابقه بوده است.

گزارش سازمان ملل همچنین نشان می‌دهد بیش از ۵۰ درصد تلفات به خاطر بمب‌گذاری بوده است.

چهارشنبه گذشته یک بمب کنار جاده‌ای به اتوبوسی در غرب افغانستان اصابت کرد و به کشته شدن ۳۲ نفر انجامید.

همچنین یک حمله پیچیده به دفتر نامزد انتخابات افغانستان در هفته گذشته ۲۰ نفر را کشت. هدف حمله، رئیس اداره اطلاعات سابق، امرالله صالح بود که بدون هیچ گونه آسیبی از مهلکه گریخت.

مسئولیت هیچ‌کدام از این حملات را هیچ گروهی نپذیرفته است.

طالبان که عملاً بیش از نیمی از افغانستان را در اختیار دارد، روزانه حملاتی را علیه نیروهای امنیتی افغانستان و سایر اهداف دولتی این کشور انجام می‌‌دهد. بر اثر این حملات اغلب غیرنظامیان کشته و زخمی می‌شوند.

داعش نیز در افغانستان فعال است. این گروه بیشتر نیروهای امنیتی و اقلیت شیعه افغانستان را هدف قرار می‌دهد.

گروه طالبان با وجود جریان داشتن گفت‌وگوهای صلح با ایالات متحده در ماه‌های اخیر به حملات خود با شدت ادامه داده است.

به ادعای زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور صلح افغانستان و رهبران طالبان، دو طرف در حال نزدیک شدن به یک توافق صلح هستند که بر اساس آن قرار است افغانستان از بدل شدن به پناهگاهی برای گروه‌های تروریستی مصون بماند.

تادامیچی یامامیتو، فرستاده ویژه سازمان ملل به افغانستان گفته است که «با تقویت گفت‌وگوهای صلح در هفته‌های اخیر، درگیری‌ها و نبردها نیز شدت گرفته است.»

او از همه طرف‌ها خواسته که از «عملیات نظامی» برای به دست آوردن «موضع قوی‌تر در گفت‌وگوهای صلح» استفاده نکنند.

سازمان ملل سه‌شنبه گذشته نیز گزارشی منتشر کرد که نشان می‌داد بیشترین آمار تلفات غیرنظامیان در اولین نیمه سال از سوی نیروهای افغان و متحدان بین‌المللی آنها انجام شده.

این گزارش به کشته شدن غیرنظامیان حین انجام عملیات نیروهای افغان و ارتش ایالات متحده علیه شورشیان اشاره ‌دارد.

دولت افغانستان نتایج و روش حصول نتایج گزارش روز سه‌شنبه را زیر سوال برده و گفته است از هیچ اقدامی برای جلوگیری از مرگ غیرنظامیان فروگذار نمی‌کند.


در همین زمینه:

گزارش سازمان ملل: در سال جاری نظامیان دولت و ناتو بیشتر از طالبان در افغانستان غیرنظامی کشته‌اند

Share