Share

نتایج یک نظرسنجی انجام شده توسط کمیسیون اروپا نشان می‌دهد شهروندان اروپایی بیشتر نگران ورود مهاجران به اروپا هستند و فجایع محیط زیستی ناشی از تغییرات اقلیمی آن‌ها را کمتر از مسئله مهاجران نگران می‌کند.

روی پلاکارد نوشته: «نژادپرستی و فاشیسم باید متوقف شود؛ بازی با جان مهاجران را تمام کنید.»

براساس نتایج نظرسنجی اخیر «سنجش افکار عمومی» که هر دوسال یک‌بار توسط کمیسیون اروپا انجام می‌شود ۳۴ درصد از شهروندان اروپایی شرکت‌کننده در این نظرسنجی، مهاجرت را به عنوان یکی از دو مشکل بزرگ اروپا انتخاب کرده‌اند. این رقم نسبت به سال گذشته ۶ درصد کاهش داشته است. با این وجود در ۲۱ کشور از جمله هلند، جمهوری چک، استونی، اسلوانی و مالت، بزرگترین نگرانی شرکت‌کنندگان به شمار می‌رود.

طبق این نظر سنجی به‌رغم افزایش روزافزون آگاهی‌های عمومی در مورد خطرات تغییرات اقلیمی و گرم‌شدن زمین، تنها ۲۲ درصد از مردم اروپا تغییرات اقلیمی را مشکل بزرگ پیش‌ روی اروپا می‌دانند. با این وجود این نخستین‌بار است که تغییرات اقلیمی در این نتایج به عنوان یکی از دو چالش اصلی اروپا انتخاب می‌شود و در دانمارک، سوئد و فنلاند بیشترین رای را به‌خود اختصاص داده است. اقتصاد، بودجه‌های عمومی و تروریسم با ۱۸ درصد در رده سوم چالش‌های اروپا قرار دارند و محیط زیست با ۱۳ درصد چهارمین انتخاب اروپایی‌هاست.

با این وجود کمیسیون اروپا به این مسئله اشاره می‌کند که در افکار عمومی نسبت به اهمیت تغییرات اقلیمی در آینده اروپا تغییر زیادی به وجود آمده است.

اتحادیه اروپا به‌دلیل اعمال قوانین سختگیرانه علیه پناه‌جوبان و بی‌توجهی به مسئله حقوق انسانی‌ آن‌ها مورد انتقاد سازمان‌های بین‌المللی از جمله عفو بین‌الملل قرار دارد. از سوی دیگر سازمان ملل می‌گوید یکی از نتایج فاجعه‌بار تغییرات اقلیمی تشدید دیگرهراسی موجود خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

گزارشگر سازمان ملل: حقوق بشر در «آپارتاید اقلیمی» نابود می‌شود

Share