Share

علیرضا پناهیان، فرمانده پیشین قرارگاه عمار و از شاگردان علی خامنه‌ای و از مدافعان کودک‌همسری در سخنانی که پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران ایراد کرد، «برخی نمایندگان» مجلس را متهم کرد که در آستانه برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در پی «تونسی‌زاسیون» کردن ایران هستند. پناهیان، روحانی را به دوقطبی کردن جامعه متهم کرد. همزمان در برنامه‌ای که درباره خودسوزی سحر خدایاری از شبکه سه صدا و سیما پخش شد، علی مطهری به خاطر نامه‌ای که به ابراهیم رئیسی در انتقاد از محکومیت دختر آبی به شش ماه زندان نوشته بود به نشر اکاذیب برای کسب رأی متهم شد. مطهری خواهان پاسخگویی شد.

سحر خدایاری، دختر آبی

علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی جمعه ۲۲ شهریور در نامه‌ای به علی عسکری از رئیس سازمان صدا و سیما خواست بنا به قانون وقتی برای دفاع از خود در اختیار او قرار دهد:

«نظر به اینکه در برنامه زنده شبکه سه سیما در پنجشنبه شب، اینجانب را متهم به نشر اکاذیب درباره فوت مرحومه سحر خدایاری به قصد کسب رأی کردند، مستدعی است طبق ماده واحده مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام ترتیبی اتخاذ کنید که اینجانب به مدت دو برابر زمانی که درباره این بنده به تصریح و به تلویح نشر اکاذیب کردند، در همان زمان از شبانه روز در شبکه سه سیما از خود دفاع کنم.»

مطهری در ادامه این نامه با اشاره به مناظره‌های جنجال‌برانگیز سال ۸۸ نوشته است:

 «امیدوارم این درخواست به سرنوشت درخواست مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بعد از مناظره کذایی انتخابات سال ۸۸ دچار نشود.»

سحر خدایاری که در شبکه‌های اجتماعی به نام «دختر آبی» شناخته شده بود، در اعتراض به حکم شش ماه زندان برای حضور در ورزشگاه آزادی خودسوزی کرد و بعد از یک دوره مداوا در اثر پیامدهای جراحات وارده درگذشت. مطهری چهارشنبه گذشته در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، حکم شش ماه زندان برای سحر خدایاری را با پرونده ستار بهشتی که زیر دست بازجو در اثر شکنجه مُرد مقایسه کرده و از رئیس قوه قضائیه خواسته بود از صدور احکام سنگین برای معترضان خودداری کند. مطهری نوشته بود:

«برخی قضات خیال می‌کنند با این احکام سنگین دیگران را می‌ترسانند و در نتیجه نظام حفظ می‌شود و حتی خیال می‌کنند محفوظ ماندن نظام تا امروز به دلیل این سخت‌گیری آنهاست، در حالی که سخت در اشتباه‌اند.»

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه در پاسخ ادعا کرد دادگاهی برای سحر خدایاری تشکیل نشده بود. در برنامه‌ای که شامگاه پنجشنبه از شبکه سه پخش شد، محمدمهدی توکلی، مهمان تلفنی برنامه با انتقاد از نامه مطهری به رئیسی گفت:

«در فضای مجازی این‌ طور وانمود شد که شش ماه حبس صادر شده و ایشان خودسوزی کرده. حتی نماینده‌های مجلس به این مسئله دامن زدند که نشر اکاذیب است.»

صبح جمعه علیرضا پناهیان، از شاگردان خامنه‌ای که در دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد ریاست قرارگاه عمار را به عهده داشت در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران «برخی نمایندگان مجلس» را به «تونسی‌زاسیون» ایران متهم کرد.

پروانه سلحشوری یکشنبه ۱۷ شهریور در گفت‌وگو با سایت آزادی خودسوزی سحر خدایاری را با واکنش مردم تونس به خودسوزی یک دستفروش مقایسه کرد که در سال ۲۰۱۰ منجر به انقلاب در این کشور و پایان دادن به حکومت ۲۳ ساله بن‌علی شد. سلحشوری گفته بود:

«مگر سوختن یک دکه‌دار در تونس منجر به انقلاب نشد؟ پس چرا ما اینقدر نسبت به هم بی‌تفاوت هستیم؟ چرا وقتی این همه زنان را تحت فشار قرار می‌دهند، ساکت هستیم و کسی حرفی نمی‌زند؟»

پناهیان در بخش دیگری از سخنانش از روحانی انتقاد کرد که به برخی«تبلیغات‌چی‌ها» درباره زنان «سوژه» داده و در پی دو قطبی کردن جامعه قبل از برگزاری انتخابات مجلس است:

«اگر انتخابات این شکلی باشد نتیجه سالمی نخواهد داشت و مثل دموکراسی غربی می‌شود که به هر که رأی دهند صهیونیست‌ها روی کار هستند. از نظر مروت و انصاف انتظار داریم رئیس‌جمهور محترم اطرافیان خود را نهی از منکر کنند چون این‌ها آرامش را در جامعه از بین می‌برد.»

بیشتر بخوانید:

دادخواهی درباره مرگ سحر خدایاری و حق ورود زنان به ورزشگاه

 

 

Share