Share

با انزوای ایران در مجمع عمومی سازمان ملل، «نظام» خود را برای سرکوب جامعه مدنی آماده می‌کند. در وهله نخست اعضای خبرگان با خامنه‌ای «تجدید بیعت» کردند. احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان رهبری پیش از آنکه همراه با سایر اعضای خبرگان به دیدار رهبر جمهوری اسلامی برود، در سخنانی گفت: کسانی که تاب تحمل نظام جمهوری اسلامی را ندارند باید شناسایی و محکوم شوند. سپس خامنه‌ای در سخنانی خواهان میدان دادن به نیروهای تند و افراطی در کشور شد.

احمد جنتی همراه با عده‌ای از اعضای خبرگان رهبری در مرقد خمینی برای تجدید بیعت با خامنه‌ای

دو روز پس از برگزاری افتتاحیه هفتمین اجلاسیه مجلس خبرگان (دوره پنجم)، اعضای خبرگان رهبری، همزمان با پایان سفر روحانی به نیویورک، ابتدا بر سر مزار بنیانگذار جمهوری اسلامی درآمدند و سپس از آنجا به دیدار علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی شتافتند. احمد جنتی در سخنانی که در مرقد خمینی ایراد کرد، در ضرورت ولایت‌پذیری گفت:

«اگر از مسأله رهبری غفلت کردیم، ضلالت و گمراهی است. اسلام حاکم و ولی امر می‌خواهد. همان طوری که نمی توانیم قرآن را کنار بگذاریم، ولی امر را هم نمی‌توانیم کنار بگذاریم.»

جنتی از «توطئه‌هایی از داخل و خارج» برای برکناری خامنه‌ای خبر داد:

«توطئه‌هایی از داخل و خارج شد برای اینکه مسأله ولایت را زیر سؤال ببرند و دست هم بر نمی‌دارند. وظیفه خبرگان حفظ و دفاع از ولایت و پیاده‌سازی مواضع ولایت است.»

رئیس خبرگان رهبری سپس تأکید کرد که نظام جمهوری اسلامی باید حفظ شود:

«این حکومت و این نظام باید محفوظ بماند. کسانی که تاب تحمل این نظام را ندارند شناسایی و محکوم شوند.»

۲۲ خرداد سال جاری ۱۴ تن از فعالان مدنی ایران همزمان با سالگرد انتخابات ۸۸ خواستار اعمال اصلاحات در قانون اساسی ایران، کناره‌گیری رهبر جمهوری اسلامی از قدرت و گذار از نظام جمهوری اسلامی شدند. این فعالان مدنی اعلام کردند که سه قوه در جمهوری اسلامی فاقد قدرت و استقلال برای اداره کشور بوده و دولت تنها نقش تدارکاتچی را ایفا می‌کند. امضاکنندگان بیانیه می‌گویند نظام جمهوری اسلامی حقوق مدنی و سیاسی مردم و به ویژه حقوق زنان را نقص کرده و در چارچوب این نظام نمی‌توان به آزادی و رفاه دست پیدا کرد.

۱۴ زن ایرانی از کنشگران خارج کشور با امضای بیانیه‌ای حمایت خود را از این ۱۴ تن اعلام  کردند. در همان حال ۱۴ نفر از کنشگران زن داخل ایران با انتشار نامه‌ای با اعلام مطالبات مدنی و سیاسی خود و اعلام حمایت از بیانیه ۱۴ تن، اعلام موجودیت کردند.

پس از انتشار این بیانیه‌ها تعدادی از امضاکنندگان آن احضار یا توسط نهادهای امنیتی بازداشت شدند. عده‌ای از امضاکنندگان را نیز کتک زدند و یا تهدید کردند.

رهبر جمهوری اسلامی بعد از ظهر پنجشنبه در دیدار با اعضای خبرگان رهبری گفت هرچند برخی مسئولان «دست‌پاچه» شده‌اند، اما باید در وهله اول به خدا توکل کرد. خامنه‌ای یک بار دیگر گفت هرچند راه مذاکره جز با آمریکا و اسرائیل بسته نیست، اما به اروپا هم نباید اعتماد کرد. رهبر جمهوری اسلامی، تولید داخلی در ایران منزوی را به عنوان راه‌حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم توصیه کرد و خواهان میدان دادن به نیروهای تند و افراطی در کشور شد:

«حمایت از نیروهای وفادار به انقلاب و معتقد به استقلال کشور ضروری است و نباید با برچسب‌هایی همچون تند و افراطی این نیروهای پرانگیزه را از میدان خارج کرد.»

بیشتر بخوانید:

خامنه‌‌ای: مسئولان دست‌پاچه نشوند، به خدا توکل کنند

 

Share