Share

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد برای یک متهم به جاسوسی برای سرویس اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا (سیا) به‌دلیل «گستردگی در جاسوسی» حکم اعدام صادر شده است. اسماعیلی همچنین از محکومیت سه متهم دیگر با اتهام مشابه به ۱۰ سال زندان و جریمه نقدی خبر داد.

وزارت اطلاعات پیشتر اعلام کرده بود ۱۷ «جاسوس سیا» دستگیر شده و به اعدام محکوم شده‌اند

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه سه‌شنبه ۹ مهر از صدور حکم اعدام برای یک متهم به جاسوسی برای آمریکا خبر داد. اسماعیلی در نشست خبری قوه قضائیه از بردن نام این متهم خودداری کرد اما به خبرنگاران گفت:

«به تازگی فردی به اتهام جاسوسی برای آمریکا، به‌دلیل گستردگی جاسوسی در دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شد که پرونده برای تایید حکم به دیوان عالی کشور ارسال شده است»

به گفته او برای سه متهم دیگر به نام‌های علی نفریه فرزند غلامحسین، محمد علی باباپور و محمد امیرنسب فرزند غلامعلی که اتهام مشابهی به آن‌ها وارد شده بوده حکم ۱۰ سال حبس صادر شده است. اسماعیلی در توضیح احکام صادره گفت علی نفریه و محمدعلی باباپور به «جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی سیا» متهم بوده‌اند اما اتهام محمد امیرنسب «جاسوسی برای سرویس اطلاعاتی بریتانیا» عنوان شده است. احکام باباپور و نفریه همچنین «استرداد ۵۵ هزار دلار حق‌الزحمه دریافتی از سرویس‌های اطلاعاتی» را نیز شامل می‌شود.

اسماعیلی جزئیات بیشتری از این پرونده ارائه نکرد.

مقامات امنیتی ایران پیشتر خبر دستگیری ۱۷ متهم به جاسوسی برای آمریکا را اعلام کرده بودند. خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، یکشنبه ۳۰ تیر به نقل از محمود علوی، وزیر اطلاعات نوشت: جاسوسان «آموزش‌دیده» زیادی در «مراکز حساس» مختلف «شناسایی، دستگیر و به قوه قضاییه تحویل شده‌اند». او همچنین از پخش یک «مستند» درباره این «شبکه جاسوسی» خبر داده بود.

به‌دنبال آن مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات صبح دوشنبه ۳۱ تیر در نشستی خبری که در معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، گفت: معاونت ضد جاسوسی وزارت اطلاعات در تاریخ ۲۸ خرداد سال جاری موفق به انهدام یک شبکه جاسوسی مرتبط با سازمان اطلاعاتی آمریکا شده و ۱۷ نفر دراین رابطه دستگیر شده‌اند. مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات اما از همان ابتدا گفته بود «احکام این جاسوسان صادر شده و برخی به عنوان «مفسد فی‌الارض» اعدام می‌شوند.»

پس از اعلام دستگیری این متهمان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه ۲۲ ژوئیه/۳۱ تیر با انتشار پیامی در توییتر ادعای وزارت اطلاعات مبنی بر انهدام یک شبکه جاسوسی مرتبط با سازمان سیا در ایران را رد کرد و این خبر را «دروغ و پروپاگاندا» خواند.

با این‌حال روزنامه نیویورک‌ تایمز ۱۳ فوریه/ ۲۳ بهمن به نقل از شش مقام‌ پیشین و فعلی دولت آمریکا نوشته بود که رئیس جمهوری آمریکا، یک برنامه مخفیانه امنیتی-نظامی که در زمان دولت جورج دبلیو بوش ایجاد شده و هدف آن ایجاد اخلال در برنامه موشکی ایران بوده را تسریع کرده است. به نوشته نیویورک تایمز بر اساس این برنامه قطعات معیوبی در اختیار ایران قرار می‌گرفت به شکلی که ۶۷ درصد از آزمایش‌های موشکی ایران در سال‌های گذشته ناکام ماند و شکست خورد.

بیشتر بخوانید:

وزارت اطلاعات: ۱۷ «جاسوس» سیا دستگیر شدند

Share