Share

سخنگوی سازمان انرژی اتمی محدودیت‌های برجام را کوتاه‌مدت دانست و گفت این توافق خللی به برنامه هسته‌ای ایران وارد نکرده است. او گفت با برداشتن دو گام دیگر تمام تعهدات ایران برداشته می‌شود.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی با صداوسیمای جمهوری اسلامی درباره محدودیت‌های برجام در مورد برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی گفت: «برجام قطعاً خللی به برنامه هسته‌ای ایران وارد نکرده است. ایران یک برنامه بلندمدت برای غنی‌سازی داشته است و تنها محدودیتی که ایجاد شد مربوط به راکتور آب سنگین است که البته این محدودیت، فقط برای برهه‌ای کوتاه است و دائمی نیست.»

کمالوندی با بیان این‌که «محدودیت‌های هسته‌ای فقط برای رفع سوء ظن طرف‌های مقابل در مذاکرات هسته‌ای اعمال شد»، افزود: «هیچ کدام از این محدودیت‌ها، به ساختارهای هسته‌ای کشور آسیب وارد نکرده است.»

پس از توافق هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی، جناح اصولگرا در حکومت ایران به مخالفت با آن پرداخت و برجام را به ضرر جمهوری اسلامی دانست. در پی خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های شدید مالی و نفتی علیه ایران، عملاً برجام به حالت تعلیق در آمد. ایران از طرف اروپایی توافق هسته‌ای خواست تا فروش نفت و انتقال منابع مالی به ایران را تضمین کند. کشورهای اروپایی طرف توافق هسته‌ای طی ماه‌های گذشته برای ایجاد سازوکار تبادل مالی (اینستکس) با ایران به توافق رسیدند اما اجرایی شدن این سازوکار مورد رضایت تهران نبوده است. از این رو ایران در سه گام تعهدات برجامی خود را کاهش داد. گام نخست عبور از سقف ۳۰۰ کیلوگرمی ذخایر اورانیوم غنی‌شده ۳,۶۷ درصد، عدم فروش آب سنگین و مازاد اورانیوم غنی‌شده بود که ۱۸ اردیبهشت / ۸ مه اعلام شد. گام دوم نیز افزایش سطح غنی‌سازی از ۳,۶۷ درصد بود که ۱۶ تیر / ۷ ژوئیه اجرا شد. ایران ۱۶ شهریور / ۷ سپتامبر به‌صورت رسمی اعلام کرد گام سوم کاهش تعهدات برجامی را با فعالیت ۲۰ سانتریفیوژ آی‌آر۶ آغاز می‌کند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز گام سوم ایران را تأیید کرد.

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در شهریور سال جاری همچون کمالوندی گفته بود که فعالیت هسته‌ای ایران نه تنها متوقف نشده بلکه «با قوت و قدرت» ادامه دارد. او گفته بود قبل از برجام حدود ۱۴ هزار نفر در برنامه هسته‌ای ایران فعالیت می‌کردند اما اکنون شمار آن‌ها به ۱۵ هزار نفر رسیده است.

با این حال صالحی ۲۵ شهریور / ۱۶ سپتامبر در سخنانی در شصت‌وسومین کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، گفت در صورت اجرای کامل برجام، کاهش تعهدات ایران قابل برگشت هستند.

بهروز کمالوندی در گفت‌وگوی تلویزیونی خود درباره کاهش تعهدات برجامی ایرانی گفت: «اگر تعهدات ایران در برجام را روی میز قرار دهیم، فقط دو کار دیگر باقی مانده است تا تمام تعهدات ایران برداشته شود و مجدداً به شرایط قبل از برجام بازگردیم. اقدام نخست فعال کردن فردو است تا انجام غنی‌سازی در این سایت ادامه یابد و اقدام دوم نیز افزایش ماشین‌ها است. وقتی این دو گام دیگر برداشته شود عملاً فقط ابعاد نظارتی باقی می‌ماند و در حوزه عملیاتی ایران هیچ تعهد دیگری نخواهد داشت.»

کمالوندی افزایش ذخایر غنی‌سازی ایران و سانتریفیوژها را عامل «بر هم خوردن برنامه‌ریزی‌های غربی‌ها برای توقف ایران» عنوان کرد.

کورنل فروتا، مدیر کل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۲۵ شهریور/ ۲۵ سپتامبر در افتتاحیه نشست سالانه آژانس در وین اعلام کرد که «آژانس همچنان به راستی‌آزمایی عدم انحراف مواد هسته‌ای اعلام‌شده از سوی ایران ذیل توافقات پادمانی این کشور، ادامه می‌دهد و ارزیابی در مورد عدم وجود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده، ادامه دارد.»

بیشتر بخوانید:

صالحی: کاهش تعهدات برجامی قابل برگشت است

Share