Share

به گزارش تلویزیون سوئد، یک شهروند ایرانی به اتهام نقض قوانین بین‌المللی و جنایت علیه بشریت آخر هفته گذشته در این کشور دستگیر شده است. اتهام این فرد که نامش حمید نوری گزارش شده، شرکت در قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ است.

مادران و جوانان خاوران

به گفته سخنگوی پلیس سوئد، دستگیری حمید نوری بعد از ظهر شنبه نهم نوامبر در فرودگاه آرلاندا رخ داده. این متهم ۵۸ ساله به محض ورود دستگیر شده است. به نوشته خبرگزاری رسمی سوئد (TT)، هدف نوری از سفر به سوئد دیدار با بستگانش بوده است.

ایرج مصداقی، نویسنده و فعال حقوق بشر ابتدا خبر دستگیری نوری را منتشر کرد. آقای مصداقی که خود یکی از جان‌به‌دربردگان کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ است، با انتشار تصویری از حمید نوری در وب‌سایت «پژواک ایران» درباره این دستگیری نوشت:

«حکم بازداشت حمید نوری با نام مستعار حمید عباسی یکی از چهره های فعال کشتار ۶۷ در زندان گوهردشت امروز ظهر با حکم قاضی دادگاه برای ۴ هفته‌ی دیگر تمدید شد. به لحاظ قانونی این یک پیروزی بزرگ است.»

تصویری که ایرج مصداقی، نویسنده و ازجان‌به‌دربردگان تابستان ۶۷ از حمید نوری (عباسی) منتشر کرده است

وکیل این فرد، لارس هالتگرن درباره جزئیات پرونده او اظهار نظری نکرده و گفته است: «تنها چیزی که می‌توانم بگویم این است که این پرونده یک پرونده معمولی نیست». او در دادگاه گفته موکلش اتهامات خود را تکذیب کرده است.

بر اساس گزارش‌ رسانه‌های سوئد، او در زندان بسیار مضطرب بوده و با اضطراب به جایگاه حاضران در دادگاه نگاه می‌کرده است.

به نوشته روزنامه آفتون بلادت، کارولینا ویسلاندر دادستان در دادگاه ابتدایی استکهلم گفت که این مرد مظنون به جنایات ضدبشری و قتل در زندان گوهردشت کرج در تابستان ۱۹۸۸ (۱۳۶۷) است.

شمار زیادی از زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ اعدام شدند. بر سر تعداد اعدام‌شدگان اختلاف نظر وجود دارد، اما بیشترین منابع آن را بین چهار تا پنج‌هزارتن گزارش داده اند.

بر اساس شکایت‌نامه مطرح‌شده در دادگاه، اعدام‌ها در ۳۲ نقطه ایران رخ داد که یکی از آنها کرج بود و زندان این شهر محلی است که حمید نوری به عنوان عضو «هیأت مرگ» در آن در این جنایات دست داشته است.

بر اساس اسناد و مدارک موجود، برای محاکمه زندانیان عقیدتی-سیاسی، کمیسیونی متشکل از نماینده وزیر اطلاعات، قاضی شرع و دادستان تشکیل شده بود و در راس این گروه حسینعلی نیری قرار داشت. آن‌ها دو بار در هفته با هلیکوپتر بین زندان رجایی‌شهر (گوهردشت) و زندان اوین رفت‌وآمد می‌کردند و به همین دلیل به «کمیسیون هوابرد مرگ» (هیأت مرگ) معروف شدند.

مصطفی پورمحمدی، ابراهیم رییسی، و غلامحسین محسنی اژه‌ای از دیگر اعضای اصلی هیأت مرگ بودند.

«هیات مرگ» در کار روزانه خود از بامداد تا شامگاه، در دوره‌ای دوماهه حق حیات را از زندانیانی گرفت که اعضا و هواداران سازمان مجاهدین خلق و همچنین اعضای سازمان‌ها و حزب‌های چپ و کمونیستی بودند.

روح‌الله خمینی، بنیانگذار و رهبر وقت جمهوری اسلامی این هیات را مامور کرده بود تا به فتوای او، زندانیان در بند و محکوم‌شده در دادگاه‌ها را در صورت “بر سر موضع بودن” دوباره محاکمه و به اعدام محکوم کند.

پیکر شماری از زندانیان اعدام‌شده تهران در گورهای دسته‌جمعی در گورستان خاوران، واقع در جنوب شرق پایتخت دفن شدند. این اعدام‌ها با دامنه کمتری در شهر‌هایی مانند اهواز، مشهد، شیراز و تبریز نیز صورت گرفت.

سازمان عفو بین‌الملل آذر گذشته گزارشی درباره قتل‌عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ منتشر کرد و جمهوری اسلامی را به همین دلیل عامل «جنایت ادامه‌دار علیه بشریت» خواند.

مرداد ۹۵، سایت رسمی حسینعلی منتظری، مرجع تقلید درگذشته شیعه و قائم مقام روح‌الله خمینی، رهبر سابق جمهوری اسلامی از سال ۱۳۶۴ تا سال ۱۳۶۸، یک فایل صوتی را برای اولین بار منتشر کرد که در آن منتظری با اعتراض تند به اعدام‌ها، خطاب به «هیأت مرگ» گفت: شما جنایتکار هستید.

این فایل صوتی نشان می‌داد که اعدام‌ها در نقاط مختلفی در ایران و با برنامه‌ریزی قبلی انجام شده است.


در همین زمینه:

منتظری خطاب به “هیات مرگ”: شما جنایتکار هستید

Share