Share

در ایران فضای شهرها در پنجمین روز اعتراضات امنیتی گزارش شده است. شاهدان عینی از کشته شدن بسیاری از معترضان خبر می‌دهند. آمار تخمینی سازمان عفو بین‌الملل در مورد شمار کشته‌شدگان اعتراضات اخیر در ایران اظهارات شاهدان عینی را تأیید می‌کند.

در پنجمین روز اعتراضات فضای شهرها به شدت امنیتی گزارش شده است. (عکس از توئیتر)

در پنجمین روز اعتراضات فضای شهرها به شدت امنیتی گزارش شده است. (عکس از توئیتر)

سازمان عفو بین‌الملل سه‌شنبه ۲۸ آبان / ۱۹ نوامبر در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که بر اساس گزارش‌هایی که دریافت کرده است «دست‌کم ۱۰۶ معترض در ۲۱ شهر ایران کشته شده‌اند».

عفو بین‌الملل گفته است: «ویدئوهای تأیید‌شده، شهادت شاهدان عینی و اطلاعات جمع‌آوری‌شده از فعالان خارج از ایران نشان‌دهنده روش‌های نگران‌کننده‌ای از قتل‌های غیرقانونی توسط نیروهای امنیتی ایران است.»

اعتراضات مردمی در ایران با افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت بنزین از جمعه ۲۴ آبان آغاز شد. این اعتراضات به سرعت به بیش از ۱۰۰ شهر ایران گسترش یافت و به خواسته‌های سیاسی فرارویید. در پی گسترش اعتراضات، شورای امنیت کشور به‌شکل بی‌سابقه‌ای اینترنت را به‌طور کامل قطع کرد و در سکوت خبری و جلوگیری از اطلاع‌رسانی، نیروهای امنیتی به مقابله خشونت‌بار با معترضان برخاستند. بر اساس گزارش‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی شمار کشته‌شدگان، مجروحان و بازداشت‌شدگان این رویدادها بسیار بالاست اما از آن‌جا که ارتباطات با ایران بسیار محدود شده است آمار دقیقی در این زمینه در دست نیست.

سازمان عفو بین‌الملل پیش از این در توئیت دیگری از رویدادهای ایران ابراز نگرانی کرده و گفته بود «ده‌ها نفر کشته، صدها نفر زخمی و بیش از یک‌هزار نفر بازداشت شده‌اند».

این سازمان مدافع حقوق بشر همچنین نگرانی خود را از قطع اینترنت در ایران و ایجاد زمینه برای «سرکوب خونین» معترضان اعلام کرده بود.

آمار جدیدی که عفو بین‌الملل از شمار کشته‌شدگان اعتراضات اخیر ایران منتشر کرده است از آماری که رسانه‌های جهان از این رویدادها ارائه داده‌اند بسیار بیشتر است. ایرانیان خارج از کشور به‌منظور روشنگری در این‌باره با برگزاری گردهمایی‌های اعتراضی در شهرهای مختلف جهان خواهان توجه بیشتر کشورها به خواسته‌های مردم معترض ایران شده‌اند.

در همین حال در پنجمین روز اعتراضات گزارش‌های متعددی از فضای امنیتی شدید در شهرهای مختلف منتشر شده است.

یکی از شاهدان عینی در شیراز امروز سه‌شنبه ۲۸ آبان از فضای به‌شدت امنیتی این شهر خبر داد و گفت مأموران امنیتی در این شهر حکم تیر دارند و دست به کشتار وسیعی زده‌اند که هنوز بازتاب آن در رسانه‌ها دیده نمی‌شود.

به‌گفته این شاهد، مأموران امنیتی در مناطق بالا و مرکز شهر متمرکز شده‌اند در حالی‌که مناطق پایینی شهر چهارراه زندان، فلکه فرودگاه، بلوار رحمت، شهرک میانرود دست مردم است و به حسینیه‌ها، بانک‌ها و صندوق‌های صدقه حمله کرده‌اند.

روز سه‌شنبه همچنین گزارش شد که زاهدان ناآرام است و معترضان در خیابان‌ها حضور دارند. براساس گزارش‌های دریافتی، مأموران با بالگرد بر فراز شهر پرواز می‌کردند و به معترضان نیز تیراندازی شده است.

همچنین گزارش‌های پراکنده از شهرهای ایران از ادامه درگیری‌های خیابانی در برخی از شهرها از جمله شیراز، تهران و اصفهان خبر می‌دهند. به گفته شاهدان حضور سنگین نیروهای امنیتی در بسیاری از شهرها فضای رعب و وحشت ایجاد کرده و اجتماع معترضان را تحت تأثیر قرار داده است.

ارتش جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای به رویدادهای روزهای اخیر پرداخته و گفته است «با هرگونه توطئه‌ای» علیه امنیت مرزها مقابله خواهد کرد.

ارتش اعتراضات مردمی را «فتنه جدید» نامیده و آن را کار «دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی» دانسته است.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه نیز روز سه‌شنبه در نشست خبری خود درباره ناآرامی‌ها و اعتراضات مردمی در کشور گفت: «برخوردهای قاطع در برابر خشونت و برای اعمال قانون در پیش گرفته‌ایم و سیاستی در پیش می‌گیریم که هرکس به سزای عمل خود برسد.»

بیشتر بخوانید:

اعتراضات ایران: استقرار فضای امنیتی در سراسر کشور

Share