Share

به گفته رئیس حراست دانشگاه تهران، ۹ تن از دانشجویان بازداشت‌شده در جریان اعتراضات اخیر آزاد شده‌اند. اسماعیل سلیمانی ادعا کرده که درباره تعداد دانشجویان بازداشتی «بزرگنمایی» شده است، اما گفته که خود نیز شمار دقیق بازداشتی‌های این دانشگاه و نهاد بازداشت‌کننده آنها را نمی‌داند.

صحنه ای از اعتراضات سراسری در دانشگاه تهران

شورای صنفی دانشجویان کشور در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که در تجمع دانشجویان دانشگاه تهران در عصر روز دوشنبه ۲۷ آبان، با نزدیک شدن به ساعات تاریکی شب، چندین آمبولانس حاوی نیروهای لباس شخصی وارد دانشگاه شدند و شماری از دانشجویان را دستگیر و داخل آمبولانس کردند.

نیروهای امنیتی در ادامه تنها در منتهی به خیابان ۱۶ آذر را برای خروج از دانشگاه باز کردند، باقی دانشجویان را از آن در از دانشگاه بیرون ‌راندند، و سپس تعدادی از دانشجویان را نیز بیرون از دانشگاه دستگیر کردند.

این تشکل دانشجویی آمار بازداشت‌شدگان عصر دوشنبه در دانشگاه تهران را ۴۰ تا ۵۰ نفر عنوان کرده و گفته است پنج تن از آن‌ها از دانشجویان دانشگاه علامه بودند و از هویت آن‌ها اطلاع دقیقی در دست نیست. همچنین پنج نفر دیگر از دانشجویان دانشگاه علامه خارج از تجمع بازداشت شده‌اند.

رئیس حراست دانشگاه تهران به ایلنا گفته است در ارقام دستگیری‌ها بزرگنمایی شده است. او به‌عنوان «شاهد» ماجرا گفته است:

«هنوز آمار کاملی وجود ندارد، چرا که بعضا افرادی مراجعه می‌کنند و اعلام می‌کنند که آشنایانشان دستگیر شده است. بعد از بررسی متوجه می‌شویم این اسامی که می‌گویند جزو بازداشتی‌ها نیستند و در خوابگاه بوده‌اند.»

او اما درباره آمار دانشجویان بازداشتی و نهاد بازداشت‌کننده آنها اطلاع دقیقی نداشت: «در حال حاضر آمار دقیقی به ما هم داده نمی‌شود و ما نمی‌دانیم ضابط دانشجو چه کسی بوده و کجا دستگیر شده است؛ خیلی از آنهایی که دستگیر شده‌اند ممکن است که بازداشت باشند و هنوز به مرحله بازپرسی و دادسرا نرسیده باشند».

شورای صنفی دانشجویان کشور نوشته است که برخی دانشجویان دستگیر شده به زندان فشافویه و شماری نیز به زندان اوین منتقل شده‌اند.

این شورا افزوده در سه روز گذشته نهادهای امنیتی با بسیاری از دانشجویان و خانواده‌های آن‌ها تماس تهدیدآمیز گرفته و گفته‌اند اگر در محیط دانشگاه دیده شوند دستگیر خواهند شد. همچنین مأموران امنیتی برای بازداشت شماری از دانشجویان به خانه‌های آن‌ها رفته‌اند.

محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران روز پنجشنبه ۳۰ آبان خبر بازداشت تعدادی از دانشجویان این دانشگاه را تائید کرده است.

در روزهای اخیر اعتراض‌های گسترده‌ای پس از افزایش قیمت بنزین روی دادند که فراسوی اعتراض ساده به گرانی رفت و بیش از ۱۰۰ شهر ایران را در برگرفت. مقابله حکومت با آن تا کنون به جان باختن بیش از ۱۰۰ تن انجامیده است.

بنا به آمار رسمی جمهوری اسلامی، بیش از یک‌هزار تن در پی این اعتراض‌ها بازداشت شده اند.


شورای صنفی دانشجویان: با آمبولانس در دانشگاه دستگیر می‌کردند

Share