Share

میرحسین موسوی، نخست وزیر سابق ایران و از رهبران جنبش سبز با انتشار پیامی سرکوب اعتراضات اخیر را با کشتار معترضان در میدان ژاله تهران در آستانه انقلاب ۵۷ مقایسه کرده است.

میرحسین موسوی

میرحسین موسوی که ۹ سال است در حصر خانگی به سر می‌برد، نوشته است:

«برخورد خشن و خونین با مردمی خشمگین و فرودستانی جان به لب رسیده که در اعتراض به یک تصمیم غیر معقول کاسبکارانه و مخالف منافع اقشار مستضعف، و زخم خورده از سیاست‌های خانمان برانداز به خیابان‌ها آمده بودند، و تأمل در گستردگی اعتراض‌ها در تهران و سایر نقاط کشور که نشان‌دهنده سرخوردگی همگانی در میان اقشار جان به لب رسیده از اوضاع کشور دارد شباهت تام و تمام با کشتار بیرحمانه مردم در ۱۷ شهریورخونین ۵۷ دارد.

جمعه ۲۴ بهمن در اعتراض به افزایش قیمت بنزین تجمعات اعتراضی در اهواز، مشهد، سیرجان، گچساران، آبادان، اصفهان و خرمشهر برگزار شد که به زودی به بیش از یکصد شهر ایران سرایت کرد.این اعتراضات با سرکوب سنگین و خونین حکرمت مواجه شد.

موسوی افزوده: «آدمکشان سال ۵۷ نمایندگان یک رژیم غیر دینی بودند، و ماموران و تیراندازان آبان ۹۸ نمایندگان یک حکومت دینی. آنجا فرمانده کل قوا شاه بود و اینجا ولی‌فقیه با اختیارات مطلقه.»

او به خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات تسلیت گفته و خطاب به مقام‌های حکومت نوشته است: «کافی است نظام به عواقب کشتار میدان ژاله توجه کند.»

میرحسین موسوی گفته است «زخم وارد شده بر جان و تن ملت التیام نخواهد یافت مگر با معرفی آمرین و مباشرین این کشتار و محاکمه علنی آنها و توضیح بدون لکنت دلایل این جنایت آشکار.»

سازمان عفو بین‌الملل ابتدا تعداد کشته‌شدگان در درگیری‌ها مأموران انتظامی، بسیج و لباس شخصی‌ها با معترضان را ۱۳۸ نفر تخمین زده بود. عفو بین‌الملل در بیانیه دوشنبه ۲۵ نوامبر/ ۴ آذر خود تعداد کشته‌شدگان را دست‌کم ۱۴۳ نفر برآورد کرد. جمعه ۲۹ نوامبر/ ۸ آذر سازمان عفو بین‌الملل با انتشار پیامی در توییتر تعداد کشته‌شدگان را دست‌کم ۱۶۱ نفر اعلام کرد.

مهدی کروبی، از دیگر رهبران اعتراضات سال ۸۸ روز هفتم آذر در پیامی که از حصر خانگی منتشر کرد، ریشه اعتراضات سراسری آبان ۹۸ را «فساد، تحقیر، تبعیض و نابرابری حاکم» دانست و خواهان تشکیل کمیته‌ مستقل حقیقت‌یاب برای روشن شدن «ابعاد فاجعه» شد.

کروبی از قوه قضائیه خواست تا زمینه آزادی بازداشت‌شدگان را فراهم کند.

کروبی: ریشه اعتراضات در فساد، تبعیض و نابرابری حاکم است

Share