Share

حامد آس، جوان کر و لال ایلامی که ۲۰ آبان با موتورسیکلت از منزل خارج شده بود در خرم‌آباد دستگیر شد. قاضی دادگاه به گمان آنکه او از اتباع افغانستانی است، حکم به «رد مرز» داد و او را از ایران اخراج کردند. خانواده ملکشاهی در هرات دنبال فرزند خود می‌گردند.

حامد آس جوان کر و لال ایلامی که بنا بر اشتباه قاضی خرم‌آباد از خاک ایران اخراج شد

به گزارش رسانه‌های داخلی حامد ملکشاهی ۱۹ ساله از بدو تولد کر و لال است. او با لباس کردستانی سرمه‌ای رنگ دوشنبه ۲۰ آبان ۹۸ با یک دستگاه موتورسیکلت قرمز از منزل خارج شد. اما بعد از مدتی با این تصور که از اتباع غیر مجاز افغانستان است در خرم‌آباد دستگیر شد. قاضی دادگاه خرم‌آباد او را که توانایی تکلم نداشت، از ایران اخراج کرد. نام قاضی در رسانه‌های داخلی اعلام نشده است.

محمد کریم جاسمی، یکی از بستگان حامد در مصاحبه با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت حامد قصد داشت برای زیارت امام رضا به مشهد برود. بر همین اساس، دادستان خرم‌آباد پس از صدور حکم اخراج از خاک ایران دستور داد که حامد را به اردوگاه ابراهیم‌آباد محل اسکان اتباع افغانستانی در شهرستان اراک منتقل کنند.

از تعداد ساکنان اردوگاه ابراهیم‌آباد در حوالی اراک آماری منتشر نشده است. وزارت کشور اتباع افغانستانی غیر مجاز را در این اردوگاه گرد می‌آورد با این هدف که جمهوری اسلامی از کمک‌های مالی سازمان ملل بهره‌مند شود.

دو عموی این جوان ایلامی که اهل شهرستان ملکشاهی و ساکن بخش مهر ملکشاهی هستند در حال حاضر در افغانستان و در شهر هرات به دنبال حامد می‌گردند. به گزارش ایلنا پدر او هم در تهران در پی فرصتی برای دیدار با ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه و شکایت از قاضی خرم‌آباد است.

پدر و مادر حامد چهار فرزند دارند که دوتای آنها نیز کر و لال هستند و یکی دیگرشان نیز معلول است و حامد تحت پوشش بهزیستی شهرستان ملکشاهی قرار دارد.

بیشتر بخوانید:

رنج مجاز، اقامت غیرمجاز

Share