Share

به رغم اظهارات پیشین مقامات ایران، از جمله علی خامنه‌ای در نهی «شهروندان عادی» از ثبت‌نام در انتخابات مجلس یازدهم، رئیس ستاد انتخابات کشور خبر از ثبت‌نام بیش از ۱۶ هزار نفر داوطلب نامزدی انتخابات مجلس داد. این رقم در دوره گذشته حدود ۱۲ هزارنفر اعلام شده بود. از این تعداد ۲۴۸ نفر از ثبت نام کنندگان از نمایندگان فعلی مجلس، ۶۳۳ نفر از ادوار نمایندگان مجلس و ۹۰ نفر نظامی‌اند.

جمال عرف، رئیس ستاد انتخابات کشور در نشست خبری یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸ – عکس از خبرگزاری تسنیم

در ایران درشرایطی که بحران ناشی از سرکوب خونین معترضان در اعتراضات آبان‌ماه توسط مسئولان و مقامات جمهوری اسلامی نادیده گرفته شده و سرنوشت صدها نفر از بازداشت‌شدگان هنوز نامشخص است، ثبت‌نام از داوطلبان شرکت در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به پایان رسید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) محمدجمال عرف، رئیس ستاد انتخابات کشور در نشست خبری یکشنبه ۱۷ آذر خبر از افزایش تعداد داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس داد. او درباره آمار نهایی ثبت نام در انتخابات مجلس یازدهم گفت:‌

«آمار کل ثبت نام ۱۵ هزار و ۶۱۸ نفر است، اما به دلیل ازدحام روز گذشته تعدادی بصورت دستی ثبت نام کردند که اگر این عدد هم اضافه شود تعداد به ۱۶ هزار و ۱۴۵ نفر می‌رسد».

براساس گزارش‌ها در دوره گذشته انتخابات مجلس نزدیک به ۱۲ هزار نفر ثبت‌نام کرده بودند که صلاحیت ۴هزار نفر از آن‌ها تایید شده بود.

این آمار در شرایطی اعلام می‌شود که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی یکشنبه ۱۰ آذر، ساعاتی پس از آغاز ثبت نام نامزدان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، از ثبت‌نام «بی‌محابا»ی کاندیداها در انتخابات ابراز نارضایتی کرده و گفته بود افرادی که به گفته او «توان مدیریتی» و «تدبیر» ندارند و «ضعیف» هستند، نباید «مسئولیت» و «تعهدات» مرتبط با نمایندگی مجلس را قبول کنند.

طبق اعلام رئیس ستاد انتخابات کشور از میان داوطلبان، ۲۴۸ نفر از ثبت نام کنندگان از نمایندگان فعلی مجلس، ۶۳۳ نفر از ادوار نمایندگان مجلس و ۹۰ نفر نظامی‌اند. بیشترین گروه شغلی، «کارمند» اعلام شده که ۵ هزار و ۴۶۴ نفر از داوطلبان را شامل می‌شود. ۳ هزار و ۲۰۹ نفر از ثبت‌نام کنندگان نیز در بازه سنی ۳۶ تا ۴۰ سال هستند.

اختلاف فاحش جنسیتی نیز مانند دوره‌های گذشته از مشخصه‌های ثبت‌نام داوطلبان است و از کل داوطلبان تنها ۱۲ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

  • زمانه در حال برگزاری یک نظرسنجی درباره انتخابات مجلس در پرتوی اعتراض‌های سراسری آبان ۹۸‎ است. اینجا کلیک کنید و در این نظرسنحی شرکت کنید.

در همین زمینه:

اکثریت پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی زمانه: مجلس بریده از مردم است؛ در انتخابات شرکت نمی‌کنیم

Share