Share

حامد کرزی می‌گوید آمریکا در دو دهه گذشته بدون نظارت میلیون‌ها دلار برای مبارزه با تروریسم به حساب پیمانکاران و شرکت‌های خصوصی افغانستان واریز کرده و فساد در این کشور را دامن زده است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس گفت: «کمک‌های مالی واشنگتن و سرازیر‌ شدن میلیون‌ها دلار در دو دهه گذشته بدون نظارت بر چگونگی مصرف آن، به فساد در افغانستان دامن زده است.»

کرزی با تکذیب اشتباهات در دوران حکومتش، فساد در دولت خود را انکار نکرد و با اشاره به افشای اسنادی که واشنگتن پست در مورد گمراه کردن مردم آمریکا از سوی مقام‌های این کشور درباره جنگ افغانستان افزود: «این اسناد اظهارات در مورد چگونگی مصرف پول‌های آمریکا در افغانستان را مورد تأیید قرار می‌دهد.»

واشنگتن پست سه‌شنبه ۱۹ آذر / ۱۰ دسامبر اعلام کرد که در مورد جنگ افغانستان به اسناد حاوی صدها مصاحبه مقام‌های بلندپایه نظامی و دولتی آمریکا دست یافته است که حقایق دیگری از جنگ افغانستان را فاش می‌کنند. این روزنامه گزارشی از دو هزار صفحه اسناد محرمانه منتشر کرد که نشان می‌دادند چگونه مقام‌های آمریکایی از سال ۲۰۰۱ میلادی حقایق جنگ در افغانستان را از مردم پنهان کرده‌اند.

واشنگتن پست نوشت: «در طول ۱۸ سال عملیات نظامی در افغانستان، مقام‌های بلندپایه آمریکا دروغ می‌گفتند و واقعیت مبنی بر این‌که پیروزی در این جنگ غیرممکن است را پنهان می‌کردند. (…) فرماندهی نظامی آمریکا در کابل و کاخ سفید آمار نادرست ارائه می‌دادند تا مردم فکر کنند که آمریکا در این جنگ پیشرفت داشته است.»

براساس این اسناد مقام‌های آمریکایی همچنین از «عدم شناخت آمریکایی‌ها از افغانستان؛ از علل زمینه‌ساز فساد دولتی در این کشور» سخن گفته‌اند. رایان کروکر، سفیر سابق آمریکا در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ در افغانستان در یکی از این اسناد گفته است: «شما نمی‌توانید این حجم از پول را به یک دولت نوپا و جامعه در حال شکل‌گیری تزریق کنید و انتظار داشته باشید که فساد روی ندهد. چنین چیزی محال است.»

حامد کرزی نیز به آسوشیتدپرس گفته است: «پول‌های آمریکا برای مبارزه با تروریسم به حساب پیمانکاران و شرکت‌های خصوصی واریز شده و این موضوع فساد در افغانستان را تشدید کرده است. این پول‌های آمریکاست که وارد افغانستان شده و توسط خود آن‌ها بدون پاسخگویی و نظارت هزینه می‌شود و تاکنون اقدامات آمریکا هیچ کمکی به مردم افغانستان نکرده است.»

کرزی گفته است افشای اسناد محرمانه باید «چشمان مردم آمریکا را باز کند و باعث تغییر در نوع نگاه آمریکا به افغانستان شود». او افزوده است: «آمریکا از فساد به‌عنوان ابزاری برای پیشبرد بازی خود در افغانستان استفاده می‌کند.»

رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان درباره مذاکرات صلح آمریکا و طالبان که هم‌اکنون در دوحه قطر ادامه دارد نیز گفت: «بهتر است آمریکا گام نخست در این رابطه را برداشته و به صورت یک‌طرفه آتش بس در این زمینه اعلام کند. آمریکا در یک سال گذشته بر لزوم آتش‌بس پافشاری کرده، اما همزمان سهمگین‌ترین عملیات نظامی خود را در افغانستان انجام داده است که این گفته و عمل همخوان است. نمی‌توان همزمان خواستار آتش‌بس بود و هزاران بمب را بر سر یک کشور ریخت.»

در سال گذشته میلادی نیروهای آمریکایی در مجموع ۷ هزار و ۳۶۲ بمب و موشک در افغانستان پرتاب کردند. حملات هوایی نیروهای آمریکایی در افغانستان در ماه‌های گذشته نیز به‌شکل بی‌سابقه‌ای افزایش یافته‌ است. براساس آمار فرماندهی مرکزی نیروی هوایی آمریکا، در ماه سپتامبر سال جاری میلادی، نیروهای آمریکایی ۹۴۸ بمب و موشک را در افغانستان منفجر کرده‌اند.

گفت‌وگوهای صلح میان نمایندگان آمریکا و طالبان پشت درهای بسته در دوحه جریان دارد. اما گفته می‌شود که دو طرف درباره کاهش خشونت‌ها، آتش‌بس و آغاز گفت‌وگوها میان طرف‌های افغان تاکنون به توافقی دست نیافته‌اند.

بیشتر بخوانید:

واشنگتن پست: آمریکا حقایق جنگ افغانستان را پنهان کرده‌ است

Share