Share

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران گفت به‌خاطر تحریم شدنش از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه این وزارتخانه شکایت خواهد کرد.

حسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران روز گذشته، یکشنبه پنجم شهریورماه در گفت‌وگو با خبرگزاری نیمه‌رسمی فارس، تحریم‌های آمریکا علیه خود و مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی را نشان از "بغض استکبار نسبت به تفکر اسلام و رشد آن در میان مردم جهان از جمله ملت آمریکا" دانست.

فیروزآبادی خود را "پزشک و عضو هیئت علمی دانشگاه" معرفی کرد و گفت تمام عمرش را صرف "تحقیقات علمی و اقدامات بشردوستانه و صلح‌جهانی" کرده است.

این مقام نظامی جمهوری اسلامی ایران افزود: " اکنون می‌خواهم از وزارت‌خزانه‌داری آمریکا شکایت کنم که چرا با خدمت انسان‌دوستانه و تلاش برای امنیت ملی و استقلال ایران مخالفند و آن را جرم می‌دانند."

مقام‌های جمهوری اسلامی که تاکنون مورد تحریم قرار گرفته‌اند نسبت به این تحریم‌ها بی‌اعتنایی نشان داده‌اند و اظهارات حسن فیروزآبادی در نوع خود بی‌سابقه است

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه ۱۳ دسامبر (۲۲ آذر ۱۳۹۰) حسن فیروزآبادی و عبدالله عراقی، فرمانده سپاه محمد رسوال‌الله تهران را به اتهام "نقض حقوق بشر" در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

این تحریم بر اساس فرمان باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا صورت گرفت. اوباما در سپتامبر ۲۰۱۰ دستور داد تا مقام‌هایی که در سرکوب اعتراضات پس از انتخابات بحث‌انگیز ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ ایران نقش داشته‌اند، در فهرست تحریم قرار گیرند.

مقام‌های جمهوری اسلامی که تاکنون مورد تحریم قرار گرفته‌اند نسبت به این تحریم‌ها بی‌اعتنایی نشان داده‌اند و اظهارات روز گذشته حسن فیروزآبادی در نوع خود بی‌سابقه است.

آمریکا پیش از این نیز "محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضائیه، حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات، صادق محصولی، وزیر پیشین رفاه، سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران، مصطفی محمدنجار، وزیر کشور، احمدرضا رادان، فرمانده نیروی انتظامی تهران، حسین طائب معاون پیشین اطلاعات سپاه پاسداران، محمدرضا نقدی، فرمانده سازمان بسیج و عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران" را به اتهام "نقض حقوق بشر" مورد تحریم قرار داده بود.

بر اساس قوانین آمریکا، دارایی‌ها و اموال افرادی که در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند، در این کشور مسدود می‌شود و سفر آن‌ها نیز به آمریکا ممنوع است.

با این حال چون بسیاری از مقام‌های قضایی و نظامی ایران، در آمریکا دارایی ندارند، این تحریم‌ها بیشتر نمادین قلمداد می‌شود.

اتحادیه اروپا نیز پائیز سال گذشته ۲۹ مقام ایرانی را به اتهام "نقض حقوق بشر" تحریم کرده بود.
 

Share