Share

پس از حمایت علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از سرکوب خونین معترضان در اعتراضات آبان‌ ۹۸ و تحمیل هزینه‌های ناشی از دستور او مبنی بر عدم مذاکره با آمریکا به مردم ایران، حجت الا‌سلام عبدالله حاجی صادقی، نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران کار را اغراق گذراند و خامنه‌ای را «نظریه‌پرداز و سیاست‌گذار خدا بر زمین» خواند و گفت: در نظام ولایی رئیس‌جمهور، رئیس مجلس، رئیس قوه قضائیه و دیگر مقامات حق سیاست‌گذاری و نظریه‌پردازی ندارند و مجری فرامین ولی فقیه هستند.

نماینده علی خامنه‌ای در سپاه پاسداران جمهوری اسلامی: دولت‌ها می‌آیند و می‌روند، نماینده‌ها می‌آیند و می‌روند و آنچه می‌ماند و انقلاب، نظام و رهبری را نگه دارد، سپاه و بسیج است.

به نوشته هفته‌نامه صبح صادق، حجت الا‌سلام عبدالله حاجی صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه، دوشنبه ۲۵ آذر خطاب به «هادیان و مسئولان سیاسی سپاه» سران سه‌قوه جمهوری اسلامی را مجری فرامین ولی فقیه خواند و گفت:

«در نظام ولایی رئیس‌جمهوری، رئیس مجلس، رئیس قوه قضائیه و… [دیگر مقامات] حق سیاست‌گذاری و نظریه‌پردازی ندارند. نظریه‌پرداز و سیاست‌گذار خداست و در بعد زمینی آن ولایت است. این عزیزان مجری هستند».

حاجی صادقی با اشاره ضمنی به شکاف در «پیاده‌نظام ولایت» برسر تبعیت از تصمیمات و حکم‌های حکومتی رهبر ایران گفت: سخت‌ترین فتنه‌ها هم در طول تاریخ اسلام و هم در نسل ما فتنه و امتحان بر سر «ولایت‌مداری» است. خیلی‌ها را می‌لرزاند و خیلی از خواص اینجا سقوط می‌کنند.

نماینده ولی فقیه در سپاه اعلام کرد نظام جمهوری اسلامی برای «گام دوم انقلاب» به «مجلسی در تراز انقلاب» نیاز دارد که براساس «خط‌گذاری و ریل‌گذاری» رهبر، «خط حرکت دولت را درست کند و در مسیر انقلاب بیاورد». او گفت نمایندگان مجلس بعدی باید امر رهبر ایران را امر خدا بدانند و حتی درصورت شک در درستی تصمیمات علی خامنه‌ای، «بی‌چون و چرا» از او اطاعت کنند:

«انتظار می‌رود یک نماینده مجلس در تراز انقلاب اسلامی در شاخصه ولایت‌مداری، تبعیت محض از ولی فقیه داشته باشد. ولایت‌مداری یعنی اگر پذیرفتیم این ولی خداست، باور کنیم که از خود حکمی نمی‌دهد و ولی خدا، مجری حکم الله است‌. اگر باور کردیم، دیگر توقف و چون و چرا معنا ندارد. اگر جایی حتی حکمت این بیان حکم الله را نفهمیدیم، نباید متوقف شویم. اگر حتی در اندیشه هم شک کردیم (که آیا این بحثی که ولی امر و امام معصوم و ولی فقیه امر کرده درست است یا نه) این صدق در ایمان نیست».

او در ادامه سخنانش در مورد دخالت این ارگان در انتخابات اسفند ۹۸ گفت: دولت‌ها می‌آیند و می‌روند، نماینده‌ها می‌آیند و می‌روند و آنچه می‌ماند و انقلاب، نظام و رهبری را نگه دارد، سپاه و بسیج است. سپاه «منزلت اجتماعی» خود را هزینه افراد و جناح‌ها نمی‌کند.

عبدالله حاجی صادقی اضافه کرد باید مردم در انتخابات شرکت کنند تا به اعتراضشان توجه شود و نماینده آن‌ها می‌توانند اعتراضات را «حل» کند.  اما گفت نماینده آن‌ها نباید برای نظام «هزینه‌تراشی» کند:

«خود شرکت در انتخابات سبب می‌شود آنهایی که نگاه اعتراضی دارند، به اعتراض آنها توجه شود. چرا که اگر نماینده خوبی انتخاب کنند و او در صحنه باشد و بر سر مسئولانی که خلاف حرکت انقلاب و مردم عمل می‌کنند، فریاد بکشد و برای نظام هزینه‌تراشی نکند، خودش عامل حل مشکلات و حل شدن اعتراضات است».

مسئولان و مقامات جمهوری اسلامی از یک‌سو سرکوب و کشتار معترضان در اعتراضات آبان ۹۸ و به‌دنبال آن دستگیری‌های گسترده معترضان و فعالان را در پیش گرفته‌اند و از سوی دیگر، در حالی که هر روز اخبار تازه‌ای از ابعاد کشتار مردم منتشر می‌شود، سعی دارند با تشدید نظارت استصوابی و رد صلاحیت‌های گسترده مجلسی بیش از پیش هماهنگ با سیاست‌های رهبر ایران تشکیل دهند. در این میان نگرانی‌ها درباره سرنوشت نامشخص بازداشت‌شدگان ادامه دارد. قوه قضائیه با خودداری از دادن اطلاعات در مورد وضعیت آن‌ها ادعا می‌کند بیشتر بازداشتی‌ها را آزاد کرده است.

در همین زمینه:

نماینده ولی فقیه در سپاه: برای ولایت باید سرباز تأمین کرد نه سربار

 مقام سپاه: رهبری انتظار اعتراضات را داشت اما نه در این ابعاد

Share