Share

در دومین روز اعتراض‌ها به «انهدام هواپیمای مسافربری از سوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی»، تصاویر و ویدئوهای منتشر شده از شهرهای مختلف و به خصوص دانشگاه‌ها از حضور پرتعداد معترضان علی‌رغم هشدارهای امنیتی خبر می‌دهد. در برخی از شهرها نیروهای امنیتی با گاز اشک‌آور و خودروهای آبپاش به معترضان هجوم برده اند. در تهران نیروهای ضدشورش از گلوله ساچمه‌ای و گاز اشک‌آور برای متفرق‌کردن جمعیت معترض استفاده کردند.

آخرین تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی یکشنبه شب ۲۲ دی حاکی از تجمع اعتراضی در تهران و شهرهای دیگر از جمله مشهد، شیراز، اصفهان، سنندج، کرمانشاه، یزد، سمنان، گرگان، اراک، زنجان و بابل و برخورد نیروهای امنیتی با معترضان است. براساس گزارش‌ها معترضان در میدان آزادی تهران شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی، از قبیل «مرگ بر دیکتاتور» و «ننگ ما، ننگ ما، رهبر الدنگ ما» سر دادند و در سمنان فریاد زدند «جمهوری اسلامی، نمی‌خوایم، نمی‌خوایم». در سنندج عده‌ای بازداشت شده اند.

از تهران ویدئوهایی منتشر شده که از زخمی شدن یک زن معترض به ضرب گلوله در خیابان آزادی، ابتدای استاد معین حکایت دارند. همچنین یک ویدئو از دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی شریف نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی به صحن این دانشکده گاز اشک‌آور پرتاب کرده اند:

ویدئوی زیر از اعتراض‌ها در میدان آزادی تهران تا ساعت ۲۰ شب به وقت محلی است که ویدئو مردم معترض را در حال خواندن ترانه «یار دبستانی» به تصویر می‌کشد:

برخی گزارش‌ها از شنیده‌شدن صدای تیراندازی در میدان آزادی تهران خبر می‌دهند:

این ویدئو وضعیت متشنج در برابر متروی شادمان در خیابان آزادی را ترسیم می‌کند. در شرح آن نوشته شده: «ساعت ۷:۱۰»:

در قلکه اول صادقیه تهران نزدیک به میدان آزادی نیز جمعیت گسترده‌ای از مردم معترض تجمع کردند:

ویدئویی از شب گذشته نیز به تازگی منتشر شد که نشان می‌داد جمعیت با شعار «حکومت سپاهی، نمی خوایم نمی خوایم» به سمت این میدان در حرکت بود.

ویدئوی منتشرشده از باغ ملی اراک نیز نشان‌دهنده هجوم خشونت‌بار مأموران امنیتی به معترضان است:

 در مشهد نیز معترضان در پارک ملت تجمع کردند و شعار دادند: «نخبه‌هامون رو کشتند، آخوند به جاش گذاشتند»

در یزد معترضان با شعار «رئیس کل قوا، استعفا استعفا» خواستار کناره‌گیری علی خامنه‌ای، رهبر ایران از قدرت شدند.

میدان آزادی سنندج نیز شاهد حضور مردم معترض و درگیری نیروهای امنیتی با معترضان است.

در دروازه شیراز شهر اصفهان نیز معترضان علی‌رغم حضور سنگین نیروهای امنیتی گرد آمدند و شعار «مرگ بر دیکتاتور» دادند:

در زنجان نیز معترضان در میدان انقلاب این شهر شعار می‌دادند: «ملت چرا نشستی؟ منجی خود تو هستی»:

برخی از کاربران در کرمانشاه از درگیری نیروهای امنیتی با مردم و پرتاب گاز اشک‌آور خبر دادند.

معترضان در سمنان نیز به خیابان آمدند و با شعار «جمهوری اسلامی نمی‌خوایم نمی‌خوایم» و «رفراندوم رفراندوم راه نجات مردم» خواستار برگزاری همه‌پرسی شدند.

ویدئویی نیز از اعتراض شبانه مردم گرگان منتشر شده است که در حال خواندن ترانه «یار دبستانی» هستند:

از معالی‌آباد شیراز نیز ویدئوی زیر منتشر شده که شلیک گاز اشک‌آور را نشان می‌دهد:

صبح امروز یکشنبه ۲۲ دی جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های شهید بهشتی و علامه طباطبایی در اعتراض به نظامی‌گری حکومت ایران، ساقط کردن هواپیمای خطوط هوایی اوکراین توسط پدافند سپاه پاسداران و پنهان‌کاری مسئولان جمهوری اسلامی درباره این فاجعه تجمع کردند. به رغم جو سنگین امنیتی انتظار می‌رود تجمعات اعتراضی متعددی در ساعات آینده در شهرهای مختلف ایران برگزار شود.

تصاویر منتشر شده از خیابان‌های تهران، به ویژه اطراف دانشگاه‌ها، از استقرار نیروهای یگان ویژه و جو امنیتی خبر می‌دهند

براساس تصاویر منتشر شده، دانشجویان همانند شنبه شب شعارهای ضد سپاه پاسداران، صدا و سیما و علی‌ خامنه‌ای، رهبر ایران سر دادند: از جمله این شعارها می‌توان به «سپاه بی‌کفایت، عامل قتل ملت»، «کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل رو ستایش کنیم»، «دانشجو بیدار است، از سیدعلی بیزار است»، «بسیجی سپاهی، داعش ما شمایی» و «به من نگو فتنه‌گر، فتنه تویی ستمگر» اشاره کرد.

هم اکنون دانشگاه شهید بهشتی

 

گزارش‌ها از تجمعات مشابه در شهرهای دیگر از جمله اصفهان و دامغان خبر دادند. به رغم جو سنگین امنیتی انتظار می‌رود تجمعات اعتراضی متعددی در ساعات آینده در شهرهای مختلف ایران برگزار شود.

در همین رابطه خبرگزاری‌ دانشجویان ایران (ایسنا) بدون ذکر شعارهای ضدحکومتی دانشجویان، تنها به اشاره به برگزاری مراسم یادبود قربانیان هواپیمای اوکراینی اکتفا کرد.

انتظار می‌رود تهران و برخی دیگر از شهرهای ایران در ساعات پیش رو شاهد تجمعات اعتراضی باشند. روز گذشته رخشان بنی‌اعتماد، کارگردان نامدار ایران در فراخوانی از مردم دعوت کرد عصر روز یکشنبه در میدان آزادی تهران تجمع کنند اما ساعاتی بعد و زیر فشارهای امنیتی در حساب توییتر خود اعلام کرد این دعوت لغو شده است.

از سوی مقابل دانشجویان بسیجی و جمعی از طلاب حوزه علمیه نیز  در مقابل سفارت بریتانیا در تهران تجمع کردند. برخی از رسانه‌های امنیتی ایران از جمله کانال تلگرام سپاه پاسداران سعی کردند اعتراضات روز شنبه را به بریتانیا نسبت دهند. در همین رابطه عصر دیروز سفیر بریتانیا که به گفته خود او تنها برای شرکت در مراسم یادبود کشته‌شدگان به خیابان آمده بود، دستگیر و پس از ساعاتی آزاد شد. خبرگزاری حکومتی فارس یکشنبه خبر از احضار سفیر بریتانیا به وزارت خارجه ایران «به دلیل رفتار نامتعارف و حضور در تجمعات غیرقانونی» داد و نوشت: مراتب اعتراض رسمی ایران به او و دولتش ابلاغ شده است.

در همین زمینه:

شعار در برابر پلی‌تکنیک: مرگ بر این ولایت، این همه سال جنایت

Share