Share

در چهارمین روز اعتراضات در دانشگاه‌ها و شهرهای ایران، مأموران بسیجی تجمع دانشجویان معترض در دانشگاه بهشتی را به تشنج کشاندند. دانشجویان دانشگاه تهران نیز در محوطه دانشگاه یک تجمع اعتراضی برگزار کردند. نه رفراندوم، نه اصلاح، انقلاب، اعتصاب  از شعارهای دانشجویان معترض بود. بازداشت‌ها همچنان ادامه دارد.

صبح سه‌شنبه ۲۴ دی: تجمع دانشجویان دانشگاه بهشتی تهران

بر اساس گزارش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، مأموران بسیجی تجمع دانشجویان معترض در دانشگاه بهشتی را به تشنج کشاندند. از صبح سه‌شنبه ۲۴ دی شمار زیادی از دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی تهران در محوطه دانشگاه تجمع کرده بودند. بر اساس ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، دانشجویان شعار می‌دادند:

«اگر عزادار هستی، چرا سه روز نشستی؟»

دانشجویان با این شعار نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران را مخاطب قرار دادند.

حجت‌الاسلام عبدالله حاجی‌صادقی، صبح سه‌شنبه در مراسمی که در تهران برای قاسم سلیمانی برگزار شد، با اشاره به سخنان حسین سلامی، فرمانده سپاه معترضان را به سوءاستفاده از امنیت و آزادی متهم کرد:

«فرمانده عزیز [حسین سلامی] ما با شجاعت می‌آید و می‌گوید این اشتباه رخ داده در حالی که می‌توانست آن را بپوشاند، دشمن بداند که این صداقت نشانه عزت، آبرو و شجاعت است اما حالا برخی که نتوانستند موج بزرگ مردم در تشییع پیکر سردار سلیمانی در کشور و عراق ببینند به میدان آمدند و از این آزادی و امنیت سوءاستفاده کردند.»

حاجی صادقی سپس خطاب به معترضان گفت:

«شما اگر عزادار بودید آن سه روزی که اینان جان‌باخته بودند کجا بودید؟ چرا آن وقت عزاداری نمی‌کردید؟ چرا سه روز بعد به یاد عزاداری افتادید؟»

روز گذشته دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه صنعتی اصفهان و همینطور دانشجویان دانشگاه سنندج تجمعات اعتراضی برگزار کردند. به زودی مردم هم به آن‌ها پیوستند. مأموران یگان ویژه اما تجمع دانشجویان و اهالی سنندج را به تشنج کشاندند. شعارها در تجمعات سه روز گذشته مشخصاً بیانگر اعتراض به بی‌کفایتی سپاه پاسداران و عدم پذیرش مسئولیت خامنه‌ای و درخواست استعفای اوست.

دانشجویان دانشگاه تهران نیز در چهارمین روز اعتراضات در محوطه دانشگاه یک تجمع اعتراضی برگزار کردند. بر اساس خبرها ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، دانشجویان شعار می‌دهند:

دانشجو، کارگر، ایستاده‌ایم در سنگر

نه رفراندوم، نه اصلاح، انقلاب، اعتصاب

نماینده ولی‌فقیه در ادامه سخنانش در مراسم قاسم سلیمانی در تهران در تهدید معترضان گفت:

« اینکه دربرابر این حرکت‌های کوچک با صبر برخورد می‌شود دلیلش این نیست که نمی‌توان پاسخی به آن داد، اگر نظام صبر می‌کند عین بزرگواری و متانت است. ولی بدانند که اگر قرار باشد به تصاویر شهدای ما و مقدساتمان توهین کنند، این ملت همان ملت سال ۸۸ است که پس از روز عاشورا به میدان آمد و طومار فتنه را جمع کرد. این ملت صبور هست اما بی‌تفاوت نیست.»

بر اساس ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، مأموران بسیجی در حالی که از بلندگو صدای نوحه می‌آمد، برای مقابله با معترضان وارد محوطه دانشگاه بهشتی شدند.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور از بازداشت چند دانشجو خبر داده‌است: محمدامین حسینی، دبیر سابق شورای صنفی دانشگاه نوشیروانی بابل، محمد اسماعیلی، دانشجوی رشته عکاسی دانشگاه تهران، صلاح غریبی، دانشجوی رشته دامپزشکی دانشگاه رازی کرمانشاه و نبی تردست، دانشجوی رشته جامعه‌شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه.  فعالان مدنی از بازداشت دست‌کم ۱۲ نفر در تبریز خبر داده‌اند.

علاوه بر این نبی تردست، دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه و صلاح غریبی دانشجوی دامپزشکی دانشگاه رازی کرمانشاه نیز بازداشت‌ شده‌اند و همچنان خبری از آنان در دست نیست.

محمد امین حسینی دبیر سابق شورای صنفی دانشگاه نوشیروانی بابل و دانشجوی حقوق دانشگاه گرگان نیز بازداشت شده است.

گزارش‌های رسیده از آمل نیز حاکی از آن است که در جریان اعتراض‌ها مقابل ساختمان مرکزی سپاه پاسداران این شهر در ۲۲ دی ماه حدود ۳۰ نفر بازداشت شده‌اند. این افراد به بازداشتگاه اطلاعات سپاه منتقل شده‌اند و اطلاعی از وضعیت آنها در دست نیست.

بیشتر بخوانید:

سومین روز اعتراضات سراسری: تظاهرات در چند شهر

Share