Share

مسعود باستانی، روزنامه‌نگار در ایران روز یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۱ پس از سه سال حبس به مرخصی آمد.

به گزارش تارنمای کلمه، باستانی در حالی به مرخصی آمده که با مرخصی همسرش مهسا امرآبادی مخالفت شده است.

باستانی از تاریخ ۱۴ تیرماه ۱۳۸۸ بازداشت و به اتهام "تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی برای ایجاد اغتشاش" به شش سال زندان محکوم شد.

این روزنامه‌نگار تا بهمن‌ماه ۱۳۸۸ در زندان اوین به سر می‌برد، اما در تاریخ پنجم بهمن‌ماه ۱۳۸۸ به زندان رجایی‌شهر منتقل شد.

وی بهمن ماه سال گذشته در پی "وخامت وضعیت سلامتی‌اش"، به بیمارستان سینا اعزام شده بود.

مسعود باستانی سردبیری سایت جمهوریت را برعهده داشته و در روزنامه‌های شرق، جمهوریت و کارگزاران فعالیت می‌کرده است.

مخالفان حکومت ایران: در سه سال گذشته ۱۰۸ روزنامه‌نگار در ایران بازداشت شده‌اند که شماری از آن‌ها پس از مدتی آزاد شدند اما برخی دیگر هنوز در زندان به‌سر می‌برند

همسر او نیز از روزنامه‌نگاران زندانی است و هم‌اکنون در بند زنان زندان اوین به‌سر می‌برد.

مهسا امرآبادی ۲۰ اردیبهشت سال جاری خورشیدی برای اجرای حکم خود به اوین رفت.

به گزارش کلمه اواخر تیرماه "پس از مخالفت‌ها و تهدیدهای مقامات امنیتی و قضایی نهایتأ به دنبال دستور دادستانی مسعود باستانی از زندان رجایی‌شهر تحت‌الحفظ به زندان اوین برده و موفق شد همسر خود را به مدت یک ساعت ملاقات کند."

مهسا امرآبادی نخستین بار در خرداد سال ۱۳۸۸ بازداشت و حدود سه ماه را در بند انفرادی ۲۰۹ سپری کرد. امرآبادی دومین بار در اسفند ۸۹ به اتهام "حضور در تجمعات اعتراضی به حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی"، دو تن از رهبران مخالفان توسط حفاظت اطلاعات سپاه بازداشت شد.

این روزنامه‌نگار  به یک سال حبس تعزیری و چهار سال حبس تعلیقی محکوم شده است.

پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوی ایران در سال ۱۳۸۸ ده‌ها روزنامه‌نگار در این کشور بازداشت شدند.

بنا به گزارش مخالفان حکومت ایران در سه سال گذشته ۱۰۸ روزنامه‌نگار در ایران بازداشت شده‌اند که شماری از آن‌ها پس از مدتی آزاد شدند اما برخی دیگر هنوز در زندان به‌سر می‌برند.

گزارشگران بدون مرز، ایران را "بزرگ‌ترین" زندان روزنامه‌نگاران در خاورمیانه می‌داند اما ایران همواره گزارش‌های نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر را درباره "نقض حقوق بشر" در این کشور را دخالت در امور داخلی خود می‌نامد و آن‌ها را رد می‌کند.

 

Share