Share

سه هفته بعد از برگزاری تشییع جنازه قاسم سلیمانی در کرمان، هنوز آمار دقیق کسانی که در این مراسم کشته شدند، مشخص نیست. همچنین معلوم نیست که چه نهادی مسئول برگزاری این مراسم بوده است.

تشییع جنازه جنازه قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در کرمان ـ سه‌شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸

در مراسم خاکسپاری قاسم سلیمانی در کرمان، زادگاه او، صدها هزار نفر شرکت کردند. خیابان‌های کرمان ظرفیت پذیرش چنین جمعیتی را نداشت. به گزارش خبرگزاری‌های داخلی عده زیادی در اثر ازدحام جمعیت کشته و مجروح شدند.

به گزارش روزنامه همشهری، روز حادثه اعلام شد که ۵۷ نفر در مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی در کرمان کشته‌ شده‌اند. دو روز بعد با فوت دو نفر دیگر از مجروحان تعداد کشته‌شدگان به ۵۹ نفر رسید. همان روز اعلام شد که ۱۰ نفر از مجروحان در بخش ICU بیمارستان‌های کرمان بستری هستند که حال سه نفر از آنها وخیم است. بعد خبر رسید از سه نفری که در ICU بستری بودند، یک دختر جوان که در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان سیدالشهدا بستری بود، فوت کرده است و تعداد کشته‌شدگان به ۶۰ نفر رسید.

برخی خبرگزاری‌ها اما تعداد کشته‌شده‌ها را ۷۸ نفر اعلام کردند. بنا بر این خبر، تعداد فوتی‌ها در بیمارستان شفای کرمان ۳۷ نفر بوده که ۲۳ زن، هشت مرد و بقیه کودک‌ بودند. همچنین ۱۵ نفر در بیمارستان باهنر، هفت نفر در بیمارستان کلاهدوزِ نیروی زمینی سپاه و یک نفر هم در بیمارستان تأمین‌ اجتماعی‌ فوت کرده‌اند. در این میان، خبرگزاری دیگری هم همین خبر را با نام ۷۱ نفر از جان‌باختگان منتشر کرد.

محمد صابری، رئیس اورژانس کرمان اما ۱۰ روز بعد از این حادثه در گفت‌وگو با ایرنا پلاس با اشاره به اینکه «این موضوع مربوط به ۱۰ روز پیش است و نباید امروز سؤالی از آن پرسیده شود»، گفته بود بروید از همان خبرگزاری‌هایی که این گزارش را منتشر کردند، سؤال کنید.

به گزارش همشهری، در پیگیری از خبرگزاری‌ای که نام ۷۱ تن را به عنوان جان باختگان حادثه منتشر کرده بود، اعلام شد منبع اسامی، لیست‌های دست‌نویس در بیمارستان در روز حادثه بوده است.

عباس آمیان، مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمان اما آخرین تعداد را ۶۲ نفر اعلام کرده و آمار ۷۸ نفری این حادثه را تکذیب کرده است.

بیت‌الله عبدالهی، نماینده مردم اهر و عضو کمیته ویژه بررسی حادثه کرمان نیز گفته است در جلسه این کمیته در مورد تعداد کشته‌ شدگان هیچ بحثی نشده است.

این نماینده در پاسخ به این پرسش که مسئول برگزاری مراسم تشییع جنازه سردار سلیمانی در کرمان کدام نهاد بوده، گفته است قطعی نشده که چه کسی یا چه نهادی مسئول بوده است.

ابهامات درباره تعداد کشته‌شدگان مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی در حالی است که مقامات حکومت ایران سخن از شهید خوانده شدن این کشته‌شدگان به میان آورده‌اند.

  • در همین زمینه:

ده‌ها کشته و مصدوم در کرمان: تدفین جنازه قاسم سلیمانی برگزار شد

Share