Share

گسترش فقر، بیکاری و عدم چشم‌انداز روشن به آینده، جان سه نفر را گرفت. مادری در شیراز دختر و پسر هشت و ۱۲ ساله خود را کشت و سپس به زندگی خود پایان داد. به گزارش پلیس، این اقدام ناشی از «مشکلات مالی، روحی و روانی» بوده است. وزارت بهداشت و درمان پیش از این درباره افزایش خودکشی در ایران هشدار داده بود. به گفته‌ی رئیس انجمن روانشناسان ایران، ۷۳ درصد خودکشی‌ها در ایران به دلایل اقتصادی روی می‌دهد.

حادثه شیراز در خیابان شمس این شهر روی داده است. کاووس محمدی، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان فارس درباره این حادثه گفت:

«در تحقیقات فنی و تخصصی پلیس مشخص شد که مادر خانواده به علت مشکلات مالی، روحی و روانی و جنون آنی، پس از کشتن دختر و پسر ۸ و ۱۲ ساله با یک شی، خود را خفه و به زندگی‌اش پایان داده است».

جزئیات بیشتری در باره این حادثه اعلام نشده است. از جمله روشن نیست آیا مادر سرپرست خانواده و بیکار بوده یا شرایط دیگری داشته است. اما موارد مشابهی که خبر آن به رسانه‌ها راه یافته نشان می‌دهد چگونه انسان‌هایی که از حداقل‌های زندگی محرومند پس از مدت‌ها تلاش برای خروج از مشکلات درهم تنیده‌ی زندگی خود ناامید شده و به خودکشی روی می‌آورند.

 ۲۸ خرداد یک کارگر پتروشیمی تندگویان واقع در بندر ماهشهر خود را در محوطه شرکت حلق‌آویز کرد. او تسط حراست شرکت تعلیق شده بود.

۲۴ تیر یک کارگر شهرداری آبادان که شهرداری ۲۰ ماه حق بیمه او را نپرداخته و بیمه هم حاضر به تقبل مخارج بیمارستان همسر بیمار او نشده بود، به شهردار مراجعه کرد و پس از آن که از او پاسخ قانع‌کننده‌ای نشنید، تصمیم گرفت با پرتاب خود از پنجره خودکشی کند؛ او با دخالت پلیس و شهروندان از مرگ نجات یافت.

۳۱ اردیبهشت، نماینده اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی ایران از خودکشی هفت تن در طی یکسال گذشته در این شهر به دلیل «فقر و بیکاری» خبر داد. پنجم اردیبهشت رسانه‌ها گزارش کردند یک مرد ۵۰ ساله در دهگلان – استان کردستان- و یک مرد ۳۱ ساله در بوکان استان آذربایجان‌غربی به دلیل فقر خودکشی کردند.

۲۵ اردیبهشت‌ماه یک زن ۴۰ ساله از اهالی شهرستان پیرانشهر استان آذربایجان‌غربی به دلیل تنگدستی خود را حلقه‌آویز کرد. ۲۸ اردیبهشت نیز خودکشی یک تن به دلیل فقر در جوانرود، استان کرمانشاه گزارش شد.

در ارتباط با حادثه شیراز هم کاووس محمدی، معاون فرماندهی استان فارس هم بر واقعیت خودشکی در اثر فقر تاکید کرده و گفته است:

«بسیاری از خانواده‌هایی که قتل یا خودکشی در آنها رخ داده است گرفتار اختلافات اقتصادی و خانوادگی، مسائل و معضلات اجتماعی مانند اعتیاد و… بوده‌اند».

دفتر سلامت روان وزارت بهداشت چندی پیش درباره افزایش خودکشی در ایران هشدار داد و اعلام کرد آمار خودکشی در ایران هر سال بیش از پنج درصد افزایش می‌یابد و استان‌های غربی بیشترین آمار خودکشی را دارند. در سال گذشته ۱۰۰ هزار مورد اقدام به خودکشی ثبت شده است. اقدام به خودکشی در زنان بیشتر از مردان است. همچنین آمارها نشان می‌دهد که میزان خودکشی در میان زنان و جوانان افزایش یافته است. مریم رسولیان، رئیس انجمن روان پزشکان ایران می‌گوید ۷۳ درصد خودکشی‌ها در مناطق حاشیه‌نشین روی می‌دهد و عامل اقتصادی بیشترین نقش را در آن دارد.


در همین زمینه:

سیمایِ ترسناکِ ایران: بیکاری، فقر و خودکشی

Share