Share

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، جمعه ۲۵ بهمن در زندان زنان قرچک ورامین حضور یافت و دستور داد تکلیف زنان زندانی بلاتکلیف و نیز کسانی که مشمول آزادی مشروط یا مرخصی پایان حبس می‌شوند، تعیین شود. این در حالی است که از هنگام جلوس او بر مسند ریاست قوه قضائیه تعداد زندانیان زن این زندان افزایش یافته است. بسیاری از این زنان به بهانه‌های واهی دستگیر و راهی زندان شده‌اند. زنان زندانی سیاسی-عقیدتی که برای تنبیه به این زندان فرستاده شده‌اند، در ماه‌های اخیر گزارش‌هایی از شرایط دهشتناک زندان، نحوه نگهداری زنان زندانی و بیگاری کشیدن از آن‌ها منتشر کرده‌اند.

بازدید ابراهیم رئیسی از زندان قرچک

مناسبت بازدید رئیسی از زندان قرچک و دستور بررسی پرونده زندانیان را خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران فرارسیدن روز زن در جمهوری اسلامی (ولادت فاطمه دختر پیامبر اسلام) عنوان کرده است.

تسنیم نوشته است رئیس قوه قضائیه به سخنان زنان زندانی گوش داده و از قضات زندان خواسته است «با عمل به قانون از سختگیری‌های بلا وجه در مورد اعطای مرخصی و همچنین پذیرش وثایق خودداری شود».

زندان قرچک ورامین پیش از تغییر کاربری، سوله نگهداری دام بوده که اکنون با افزودن بناهایی کوچک به عنوان بهداری و آشپزخانه به عنوان زندان استفاده می‌شود. این زندان ۱۱ بند دارد و به لحاظ شرایط غیربهداشتی از جمله آلودگی آب آشامیدنی، شیوع و توزیع مواد مخدر، عدم تفکیک زندانیان، نگهداری زندانیان مبتلا به بیماری‌های واگیردار در کنار سایر زندانیان، بدرفتاری ماموران و بیگاری کشیدن از زندانیان شهرت دارد.

گلرخ ابراهیمی ایرایی زندانی سیاسی در مرداد امسال در گزارشی از این زندان نوشت:

«عدم رعایت قوانین مصوب کشور توسط مامورین و مسئولین این زندان موجب ایجاد محرومیت‌های زیادی شده است به حدی که بیش از هزار زن محبوس در این زندان از اغلب حقوق قانونی یک زندانی محروم و بعضاً با رفتارهای غیر اخلاقی و غیر انسانی توسط مامورین مواجه هستند.»

به نوشته‌ی گلرخ ابراهیمی، زندانیان عمدتا امکان استفاده از حق مرخصی قانونی را ندارند و مرخصی آن‌ها منوط به نشان دادن «حسن اخلاق» انجام فرایض دینی، حضور در کلاس‌های مذهبی، حرف شنوی از زندانبانان و همکاری در نظافت و بعضاً انجام امورات شخصی زندانبانان است.

او درباره بیگاری کشیدن از زندانیان نوشته است:

«تعدادی از زندانیان جهت کسب درآمد در بخش اداری، آشپزخانه، خیاط خانه، کارگاه و بندها مشغول به کار هستند. ساعت کاری از حدود ۹ صبح تا حدود چهار عصر است. در ازای این حجم از کار مبالغی از ۵۰ هزار، هشتاد هزار و تا سقف ۱۰۰ هزار تومان به کارت زندانیان برای یک ماه کار واریز می‌شود. برخی از زندانیان نیز در ابتدای کار در زندان به صورت هفتگی دو پاکت سیگار دریافت می‌کردند.»

به نوشته ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا) هم‌اکنون ۹ زن زندانی سیاسی در کنار زندانیان عادی در این زندان زندانی‌اند.

سپیده قلیان فعال کارگری و از متهمان پرونده «نیشکر هفت‌تپه» نیز که مدتی را به عنوان تنبیه در این زندان به سر برده است به تازگی گزارشی از بند هفت این زندان در تویتر خود منتشر کرد و از جمله نوشته است ترکیبی از زندانیان قتلی، جرائم خاص (حمله مسلحانه) و زندانیانی با عنوان اتهامی «فساد و فحشا» در این زندان نگهداری می‌شوند.

او تاکید کرده با ورود ابراهیم رئیسی به قوه‌ قضاییه، طرح «مبارزه با فساد و فحشا» راه افتاد و زنان بسیاری با اتهامات واهی بازداشت شدند. از جمله اتهام یکی از زنان جوان «فساد و فحشا از طریق بستنی خوردن به صورت شهوت‌انگیز در خیابان»، و حکم دیگری پوشیدن مانتوی جلو باز است.


در همین زمینه:

«در بند ۷ زندان قرچک چه می‌گذرد؟»-گزارش سپیده قلیان از وضعیت زنان زندانی

Share