Share

در روزهای گذشته فیلمی از یک دوربین مداربسته در تهران منتشر شد که در آن مردی به زن عابری حمله می‌کند. هر چند فیلم منتشر شده صدا ندارد، اما گفته می‌شود درگیری مرد با زن به دلیل مداخله او در پوشش زن بوده است. در واکنش به انتشار این فیلم، حمید هداوند، جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفته: «از نظر ما این رفتار‌ها نا‌به‌جا و ناشایست است و قطعا پلیس در پی دستگیری این فرد خاطی خواهد بود.»

نمایی از فیلمی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است

در فیلمی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، مردی به زنی که از روبه‌روی او می‌آید، حمله می‌کند.

هداوند گفته:

«هیچ فردی حق ندارد به صورت سرخود و این‌چنین نا‌به‌هنجار به بانوان تعرض کند.»

او با بیان اینکه خانمی که در این کلیپ مورد هتک حرمت قرار گرفته با مراجعه به پلیس از فرد خاطی شکایت کند، گفته در صورت اعلام شکایت شهروندان با افرادی که اقدام به تشویش اذهان عمومی در جامعه می‌کنند، برخورد خواهد شد.

جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ همچنین گفته:

«امر به معروف و نهی از منکر بر همه ما واجب است، اما این‌چنین که بخواهیم با افراد کم‌حجاب برخورد کنیم کاری ناشایست و دور از شأن و منزلت است. مشخص است که این افراد به دنبال اهداف شخصی خود هستند.»

برخوردهای خشن از سوی شهروندانی که مدعی اجرای امر به معروف و نهی از منکر نسبت به زنان به تعبیر آنها بدحجاب یا بی‌حجاب هستند، بارها اتفاق افتاده و فیلم‌هایی از این برخوردها منتشر شده است.

این گفته‌ها در حالی مطرح شده که نیروی انتظامی جمهوری اسلامی خود از سردمداران برخورد خشن با زنان به دلیل بدحجابی یا بی‌ححجابی است.

حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی همواره تاکید کرده که طرح امنیت اخلاقی از سوی پلیس با جدیت پیگیری خواهد شد و پلیس در اجرای ماموریت‌هایش به دلیل فضاسازی‌ها و هوچی‌گری‌ها کوتاه نمی‌آید.

افراد و گروه‌هایی که خود را متولی اجرای نهی از منکر می‌دانند، خودسرانه دست به برخورد خشن با زنان می‌زنند.

تابستان گذشته حسین الله‌کرم، دبیر شورای هماهنگی حزب‌الله در یک برنامه تلویزیونی در باره چگونگی مقابله این گروه با «بدحجابی» و بی‌حجابی حرف زد و گفت:

«حجاب از نمادهای نظام اسلامی و یک امر واجب عمومی و اجتماعی است که اجرای آن الزام قانونی دارد، بنابراین باید با متخلفان به‌طور قانونی برخورد شود و اگر مجریان قانون برخورد نکنند، شورای هماهنگی حزب‌الله در چارچوب تذکر لسانی (کلامی) همچون گذشته اقدام می‌کند.»

  • در همین زمینه
Share