Share

زندانیان بند مردان زندان سپیدار اهواز شامگاه دوشنبه ۱۱ فروردین به دلیل بدعهدی مسئولان زندان در اعطای مرخصی به آنان و وحشت از ابتلا به کرونا شورش کردند و برای مدتی کنترل افسر نگهبانی در داخل بند را به دست گرفتند. دست‌کم ۷۰ زندانی از زندان گریختند و احتمالا دو زندانی هم در حین فرار کشته شدند.

زندانیان زندان سپیدار اهواز شورش کردند (نمایی از یک ویدیو در توییتر)

سردار حیدر عباس‌زاده، فرمانده انتظامی استان خوزستان در مصاحبه با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) با تایید خبر شورش در بند دو زندان سپیدار اهواز گفت:

«با حضور پر قدرت نیروهای انتظامی در محل زندان سپیدار در حال حاضر آرامش کامل در تمامی بندهای این زندان حاکم است و قطعا با افرادی که محرک ناآرامی در این زندان بوده اند برخورد قانونی خواهد شد.»

در فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی از شورش در زندان سپیدار اهواز منتشر شده، می‌توان به وضوح دید که بخشی از ساختمان زندان در آتش می‌سوزد. فرمانده انتظامی استان خوزستان درباره وقوع حریق در زندان گفت:

«تعدادی از زندانیان اقدام به سوزاندن چند سطل زباله در درون این زندان کردند که عوامل امنیتی و انتظامی حاضر در زندان این آتش‌سوزی‌های محدود را هم مهار کردند.»

در برخی از فیلم‌ها صدای همهمه و فریاد از درون زندان همراه با صدای تیراندازی به گوش می‌رسد و در همان حال به تدریج شعله آتش از درون ساختمان زندان بزرگ‌تر می‌شود.

زندان سپیدار در جنوب شرقی اهواز در منطقه سپیدار واقع شده است.

در زندان‌ها به دلیل تراکم زندانیان تدابیری مانند قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی و شست‌و شوی مداوم دست‌ها با صابون برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ عملا میسر نیست. زندانیان به وحشت افتاده‌اند و مانع‌تراشی مسئولان زندان برای اعطای مرخصی به آن‌ها به این وحشت دامن زده.

شامگاه یکشنبه ۱۰ فروردین زندانیان زندان عادل‌آباد شیراز و شنبه ۹ فرودین زندانیان زندان الوند همدان شورش کردند. جمعه ۸ فروردین ۸۰ تن از زندانیان زندان سقز موفق شدند با شکستن در زندان فرار کنند. قبل از آن هم زندانیان زندان مهاباد، الیگودرز و زندان پارسلیون خرم‌آباد شورش کرده بودند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، در گزارشی به شورای حقوق بشر سازمان ملل، شمار زندانیان در ایران را ۱۸۹ هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرده است. تقی رستم‌وندی، رئیس سازمان امور اجتماعی کشور، اواسط تیر ۹۹ تعداد زندانیان در ایران را ۲۴۰ هزار نفر اعلام کرد. این آمار قبل از بازداشت گسترده معترضان در آبان ۹۸ اعلام شد. در همان زمان هم ایران از نظر تعداد زندانیان در جهان رتبه نهم را داشت.

بیشتر بخوانید:

زندانیان زندان عادل‌آباد شیراز هم شورش کردند

 

 

Share