Share

گزارشگران بدون مرز در بیانیه‌ای از دولت ترکیه و کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در این کشور خواسته‌اند تا امنیت روزنامه‌نگاران ایرانی پناهجو در ترکیه را تضمین و اقامت آن‌ها در کشوری امن را تسهیل کنند.

عکس از «زمانه»

گزارشگران بدون مرز در بیانیه تازه خود از ۱۲ روزنامه‌نگار و شهروند – خبرنگار ایرانی پناهجو در ترکیه خبر داده‌‌اند که به‌گفته آن‌ها هم‌‌اکنون در شرایطی بسیار دشواری به‌سر می‌برند.

به‌گفته گزارشگران بدون مرز این روزنامه‌نگاران با دیرکرد اداری بررسی پرونده‌های خود از سوی ترکیه و کمیساریای پناهندگی و تهدیدهای جمهوری اسلامی رودرو هستند و همه‌گیری ویرویس جدید کرونا نیز این نابه‌سامانی را بیشتر کرده است.

این روزنامه‌نگاران از خشونت، بازداشت و محکوم شدن ِ خودسرانه به زندان‌، ناگزیر به ترک ایران شده و به ترکیه پناه برده‌اند.

پناهجویان در ترکیه تا سپتامبر سال ۲۰۱۸ میلادی درخواست پناهندگی خود را به کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ترکیه ارائه می‌کردند و این نهاد مسئول بررسی و تأیید پناهندگی آن‌ها بود. از آن تاریخ به بعد، با تغییر قانون در ترکیه پناهجویان باید درخواست خود را به اداره کل مدیریت مهاجرت ترکیه (DGMM) و پلیس ارائه دهند.

گزارشگران بدون مرز می‌گویند این تغییر تأثیر منفی بر وضعیت پناهجویان گذاشته و اداره مهاجرت در بررسی پرونده‌ها دیرکرد جدی دارد و از درخواست پناهجویان برای استقرار در کشوری امن رویگردانی می‌کند.

این نهاد مدافع حقوق رزونامه‌نگاران و آزادی مطبوعات افزوده است که با همه‌گیری ویروس کوویدـ۱۹ شمار زیادی از این روزنامه‌نگاران از امکان دسترسی ارزان و یا رایگان به خدمات درمانی نیز محروم شده‌اند.

وضعیت امنیت این روزنامه‌نگاران نیز نگران‌کننده توصیف شده و گفته شده که آن‌ها با تهدید‌های رژیم ایران نیز مواجه‌اند:

«نزدیکی به مرزهای ایران، به نهادهای امنیتی از این میان سپاه پاسداران این امکان را داده است که روزنامه‌نگاران تبعیدی و خانواده‌هایشان را در ایران تهدید کنند.»

رضا معینی مسئول دفتر افغانستان و ایران گزارشگران بدون مرز در این‌باره می‌گوید:

«ترکیه و کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان باید به شکل مؤثرتری حفاظت از روزنامه‌نگاران پناهجو را تضمین کنند و همه امکان‌های بایسته را برای تسهیل درخواست پناهندگی و تسریع آن در زمانی مناسب به‌کار گیرد. در این‌باره افزون بر شتاب در یافتن راه حلی برای اسکان مجدد این پناهجویان، برای تضمین امنیت‌شان نیز باید سازوکار فوری جابه‌جایی به کشورهای امن پیدا شود.»

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران نیز در آذرماه سال گذشته (نوامبر) در بیانیه‌ای فشارهای حکومت ایران  بر روزنامه‌نگاران ایرانی خارج از کشور را محکوم کرد و از جمهوری اسلامی خواست تا تهدیدهای خود علیه روزنامه‌نگاران را متوقف کند.

دررده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۲۰ گزارشگران بدون مرز از میان ۱۸۰ کشور جهان جمهوری اسلامی ایران در رده ۱۷۳ و ترکیه در رده ۱۵۴ قرار دارند.

بیشتر بخوانید:

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران: دور جدید فشارها بر روزنامه‌نگاران ایرانی خارج از کشور

Share