Share

۳۵ نماینده مجلس شورای اسلامی طرحی را درباره رابطه جمهوری اسلامی با اسرائیل به مجلس برده‌اند که در صورت تصویب ممنوعیت رویارویی ورزشکاران ایرانی با نمایندگان اسرائیل را به صورت قانون درخواهد آورد.

ورزشکارانی که برای ماه‌ها و سال‌ها خود را آماده مسابقات جهانی و رقابت‌های نفس‌گیر می‌کنند، با مداخله سیاستمداران در تصمیم‌های حرفه‌ای خود از ادامه مسیر باز می‌مانند. بسیاری از مسئولان ورزشی نیز اذعان دارند که مقامات جمهوری اسلامی ورزشکاران را برای روبه‌رو نشدن و مسابقه ندادن با ورزشکاران اسرائیلی زیر فشار قرار می‌دهند.

به نوشته خبرگزاری تسنیم (وابسته به سپاه پاسداران) و به نقل از محمدعلی پورمختار، نماینده کبودرآهنگ در مجلس، طرحی که ۳۵ نماینده تحت عنوان «طرح دو فوریتی مقابله با اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی علیه صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی» تدوین کرده‌اند، سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت در جلسه علنی مطرح شده و همه نمایندگان حاضر با دو فوریت آن موافقت کرده‌اند.

در ماده ۱۱ این طرح که «برگزاری هر گونه مسابقه یا رقابت ورزشی اعم از رسمی یا تدارکاتی میان ورزشکاران و تیم‌های ورزشی ایران با حریفان اسرائیلی» را ممنوع می‌کند، آمده است:  «هر یک از فدراسیون‌ها در رشته ورزشی مربوطه موظفند با بهره‌مندی از تمام ظرفیت‌های داخلی و بین‌المللی و برقراری ارتباط اصولی با مجامع بین‌المللی ورزشی، تعهدات و اقدامات مقتضی را جهت ممانعت از اعمال هرگونه مجازات و محرومیت‌های ورزشی بین‌المللی علیه ورزشکاران مستنکف از مواجهه با حریفان رژیم صهیونیستی اتخاذ نموده و با پیش‌بینی تخصیص منابع لازم، به تشویق و حمایت از آنها بپردازد».

قانونی کردن ممنوعیت رویارویی ورزشکاران ایرانی با حریفان اسرائیلی دست نهادهای مسئول را در «مجازات» ورزشکاران باز خواهد کرد. نهادهای مسئول با نادیده گرفتن هزینه‌های سنگینی که ورزشکاران بابت مسابقه ندادن با حریفان اسرائیلی می‌پردازند، این مسئله را «خط قرمز نظام» خوانده و بر این ممنوعیت به اشکال مختلف اصرار ورزیده‌اند. مسئله‌ای که تاکنون به محرومیت دائمی فدراسیون جودو از مسابقات بین‌المللی و پناهنده‌شدن برخی از ورزشکاران مدال‌آور به دیگر کشورها یا تغییر تابعیت‌ آن‌ها منجر شده است.

در همین زمینه:

Share