Share

در پی انتقادهای پیشین ترامپ به سازمان جهانی بهداشت، او در نامه‌ای ۳۰ روز به این سازمان مهلت داده است تا در ساختار خود تغییرات اساسی انجام دهد در غیر این صورت در عضویت آمریکا در این سازمان تجدید نظر خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ـ عکس از آرشیو

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در نامه‌ای به تدروس آدهانوم، رئیس سازمان جهانی بهداشت از عملکرد ضعیف این سازمان در هفته‌های نخست شیوع ویروس جدید کرونا در چین نوشته و سازمان جهانی بهداشت را متهم کرده است که به موقع هشدارهای لازم در این زمینه را به کشورهای جهان نداده است.

ترامپ در این نامه نوشته است: «خطاهای مکرر از سوی شما و سازمان متبوع‌تان در واکنش به این بیماری همه‌گیر برای دنیا بسیار پرهزینه بوده است. تنها راه پیش رو برای سازمان جهانی بهداشت این است که اگر واقعاً بتواند، استقلال خود را از چین نشان دهد.»

رئیس جمهوری آمریکا تأکید کرده است که دولتش پیش از این گفت‌وگو با رئیس سازمان جهانی بهداشت در مورد چگونگی اصلاح این سازمان را آغاز کرده اما در این زمینه سرعت عمل لازم است.

او گفته است که اگر سازمان جهانی بهداشت تغییرات اساسی لازم در ساختار خود را انجام ندهد، آمریکا در مدت ۳۰ روز سهم خود از بودجه این سازمان را به‌طور کامل قطع خواهد کرد.

دونالد ترامپ پیش از این تهدید کرده بود که پرداخت سهم آمریکا از بودجه سازمان جهانی بهداشت در ماه آوریل را مسدود خواهد کرد. ترامپ این سازمان را به سوء مدیریت در بحران کوویدـ ۱۹ و یک جانبه‌بودن به سود چین متهم می‌کند. او به‌تازگی از سازمان جهانی بهداشت به‌عنوان «دست‌نشانده چین» یاد کرده است.

سازمان جهانی بهداشت و دولت چین این اتهام‌ها را رد کرده‌اند.

بسیاری از سیاستمداران جهان از جمله رهبران کشورهای اروپایی با وجود انتقادهایی از سازمان جهانی بهداشت، اقدامات ترامپ علیه این سازمان را غیرمسئولانه می‌دانند و معتقدند در شرایط کنونی که مقابله با کوویدـ ۱۹ از اولویت برخوردار است نباید این سازمان را تضعیف کرد.

آمریکا یکی از بزرگ‌ترین تأمین‌کنندگان بودجه سازمان جهانی بهداشت است. در سال ۲۰۱۹ ایالات متحده ۴۰۰ میلیون دلار (بیش از ۱۰ برابر چین و بیش از دو برابر سایر اعضا) بودجه به سازمان جهانی بهداشت اختصاص داد.

بیشتر بخوانید:

Share