Share

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز جمعه ۲۹ مه/ ۹ خرداد اعلام کرد که ایالات متحده به روابط خود با سازمان بهداشت جهانی خاتمه خواهد داد. او گفت این سازمان «تحت نفوذ کامل چین» است.

ترامپ می‌گوید سازمان بهداشت جهانی «تحت نفوذ کامل چین» است

به گفته ترامپ، از آنجا که سازمان بهداشت جهانی نتوانسته است اصلاحات مورد درخواست و به شدت مورد نیاز را انجام دهد، آمریکا روابط خود را با این سازمان خاتمه خواهد داد:

«ما آن وجوه را به سایر نهادها می‌دهیم و برای تامین نیازهای فوری در حوزه بهداشت جهانی صرف می‌کنیم.»

رییس جمهوری ایالات متحده همچنین گفت:

«جهان به دنبال پاسخی درباره شیوع ویروس کرونا از چین است و ما باید شفافیت داشته باشیم.»

پیش از این ترامپ در اظهارات خود گفته بود که چین در مورد ویروس کرونا به سازمان بهداشت جهانی به درستی گزارش نداده و به این سازمان فشار آورده است تا «جهان را گمراه کند.»

ترامپ گفت:

«مقامات چینی تعهدات گزارش‌دهی خود به سازمان بهداشت جهانی را نادیده گرفتند. جان‌های بی شماری گرفته شده و مشکلات اقتصادی عمیقی به سراسر جهان تحمیل شده است.»

در مقابل، سخنگوی سازمان بهداشت جهانی روز جمعه به سی ان ان گفت:

«ما در این مقطع هیچ‌ اظهارنظری در این باره نداریم.»

سازمان بهداشت جهانی وابسته به سازمان ملل متحد است و آمریکا به عنوان بزرگ‌ترین حامی مالی آن، هر ساله ۵۰۰ میلیون دلار در اختیار این سازمان قرار می‌داد.

۱۱۶ میلیون دلار از این مبلغ، سهمیه تعیین شده توسط سازمان ملل متحد برای آمریکا به عنوان عضو و حدود ۴۰۰ میلیون دلار، آ‌ن کمک داوطلبانه آمریکا بود.

ترامپ گفت در حالی که آمریکا سالانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار به سازمان جهانی بهداشت پول می‌دهد، پرداختی چین فقط حدود ۴۰ میلیون دلار یا کمتر است و آمریکا حق دارد خواستار پاسخگویی بهتر این سازمان باشد.

ترامپ پیش از این بودجه سازمان بهداشت جهانی را متوقف اعلام کرده بود و اوایل ماه مه با ارسال نامه‌ای گفته بود اگر سازمان بهداشت جهانی در ۳۰ روز آینده متعهد به پیشرفت‌های اساسی نباشد، ایالات متحده به‌طور دائم بودجه را قطع می‌‌کند.

ترامپ قبلا بودجه ایالات متحده به سازمان ملل و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی را قطع کرده و از توافق اقلیمی پاریس خارج شده و بارها از سازمان تجارت جهانی انتقاد کرده است.

سازمان بهداشت جهانی به دلیل اتکا به آمار رسمی دولت چین در رابطه با ویروس کرونا مورد انتقاد قرار گرفته است؛ اعدادی که بسیاری از مقامات در آن تردید دارند.

منتقدان همچنین درباره استقلال این سازمان تردیدهایی را وارد می‌کنند.

ترامپ گفته است اگر سازمان بهداشت جهانی به درستی عمل می‌کرد، این کشور می‌توانست برای افرادی که از چین وارد می شوند، ممنوعیت مسافرت وضع کند.

کارشناسان بهداشت، قانونگذاران آمریکا و رهبران جهان اما درباره خروج آمریکا از این سازمان ابراز نگرانی کرده‌اند.

آنها می‌گویند ایالات متحده نمی‌تواند این ویروس را به تنهایی از بین ببرد.

در همین زمینه:‌

Share