Share

با ادامه شورش‌های مداوم در آمریکا، کوئنسی میسون فلوید، یکی از پسران جورج فلوید، سیاه‌پوستی که به‌دست پلیس کشته شد، از مردم خواست تا اعتراضات خود را به‌شکل مسالمت‌آمیز برگزار کنند. سازمان گزارشگران بدون مرز نیز نسبت به افزایش حملات علیه روزنامه‌نگاران در آمریکا هشدار داد.

تظاهرات اعتراضی در لس آنجلس آمریکا علیه قتل جورج فلوید به‌دست پلیس ـ عکس از شاتر استاک

کوئنسی میسون فلوید، دوشنبه ۱۲ خرداد / یکم ژوئن در گفت‌وگوی تلویزیونی با شبکه سی‌ان‌ان گفت راهپیمایی‌ها باید خشونت‌آمیز نشوند. او که خود نیز در این اعتراضات شرکت دارد از این‌که مردم در خیابان‌ها از پدرش دفاع می‌کنند ابراز غرور کرد.

جورج فلوید سیاه‌پوست آمریکایی ۵ خرداد / ۲۵ مه در مینیاپولیس بازداشت شد. چهار مأمور پلیس در بازداشت او مشارکت داشتند. یکی از مأموران زانوی خود را چندین دقیقه روی گردن او گذاشت و آنقدر فشار داد که حال فلوید زیر پاهای او بد شد و در هنگام انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد. شهروندان این خشونت را در گوشی‌های همراه خود ضبط کردند و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشتند. شاهدان عینی در محل از پلیس خواسته بودند که به فلوید اجازه بدهد نفس بکشد.

از زمان قتل فلوید به‌دست پلیس، تظاهرات‌ اعتراضی در شهرهای آمریکا ادامه دارد.

گارد ملی نیروهای پلیس محلی را در ۱۵ ایالت تقویت کرده است و در بیش از ۴۰ شهر نیز قانون منع تردد وضع شده است که معترضان عمدتاً آن را نادیده می‌گیرند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تاکنون حدود چهار هزار و ۴۰۰ نفر از معترضان در سراسر آمریکا بازداشت شده‌اند.

از سوی دیگر، سازمان گزارشگران بدون مرز نسبت به شمار روزافزون حملات خشونت‌آمیز علیه روزنامه‌نگاران در آمریکا هشدار داد.

به گفته کریستیان میر، مدیر گزارشگران بدون مرز، این حملات ناشی از رفتار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا است. ترامپ در روزهای اخیر رسانه‌ها را با کلماتی خصمانه مورد حمله قرار داده است. در این مدت یک عکاس با شلیک گلوله لاستیکی چشم خود را از دست داد، چندین تیم تلویزیونی مورد حمله قرار گرفتند و تظاهرکنندگان به ورودی دفتر مرکزی سی‌ان‌ان در آتلانتا یورش بردند.

ترامپ روز گذشته (یکشنبه) گروه‌های چپ را متهم کرد که به اعتراضات دامن می‌زنند. رئیس جمهوری آمریکا در پیامی در توییتر اعلام کرد آنتیفا در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا قرار می‌گیرد. ترامپ سندی برای ادعای خود ارائه نداد.

برخی گروه‌ها و فعالان آمریکایی زیر سقف آنتیفا برای مبارزه با فاشیسم گرد آمده‌اند. آنتیفا رهبری متمرکز ندارد. ترامپ پیش از این، در اوت سال گذشته اعلام کرده بود که ممنوعیت فعالیت آنتیفا در دستور کار کاخ سفید قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید:

Share