Share

رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی در کاخ سفید اعلام کرد که برای مقابله با معترضان به قتل جورج فلوید و برقراری «نظم و قانون» در بسیاری از شهرهای آمریکا که شاهد تظاهرات خشونت‌آمیزند همه نیروهای موجود پلیس و ارتش را بسیج می‌کند.

دونالد ترامپ ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

چند ساعت قبل از سخنرانی پرزیدنت ترامپ در «باغ رز» کاخ سفید، با ادامه شورش‌ها در آمریکا، کوئنسی میسون فلوید، یکی از پسران جورج فلوید، سیاه‌پوستی که به‌دست پلیس کشته شد، از مردم خواست تا اعتراضات خود را به‌شکل مسالمت‌آمیز برگزار کنند. سپس واشنگتن پست گزارش داد که پرزیدنت با فرمانداران ایالت‌های درگیر یک کنفرانس تلفنی برگزار کرده است. ترامپ در این جلسه از فرمانداران خواست که مجدداً بر خیابان‌های شهرهای درگیر مسلط شوند. رئیس جمهوری سپس در ادامه این تحولات در سخنانی در باغ رز کاخ سفید اعلام کرد که چنانچه فرمانداران ایالت‌ها قاطعانه عمل نکنند، وارد عمل می‌شود و از اختیارات قانونی خود برای برقراری نظم استفاده می‌کند. پرزیدنت ترامپ گفت آمریکایی‌‌ها از نحوه کشته شدن جورج فلوید متأثر شده‌اند و عدالت برقرار خواهد شد اما عده‌ای خشونت‌طلب در پی سوءاستفاده از این واقعه هستند و او به عنوان رئیس جمهوری اجازه این کار را نمی‌دهد. ترامپ از «تروریسم داخلی» صحبت کرد.

ماجرای عبادت در کلیسای سنت جان

معترضان در حین سخنرانی رئیس جمهوری در خیابان‌های مجاور کاخ سفید حضور داشتند. پلیس تلاش می‌کرد با استفاده از گاز اشک‌آور آن‌ها را متفرق کند.

ترامپ سپس پیاده و تحت‌الحفظ به کلیسای سنت جان مقابل کاخ سفید رفت و مدتی عبادت کرد و بعد هم مقابل خبرنگاران با انجیلی در دست ظاهر شد. کلیسای تاریخی سنت جان که به دلیل عبادت‌های رئیسان جمهوری آمریکا در طی بحران‌ها و جنگ‌ها شهرت دارد در جریان اعتراضات آسیب دیده است.

گرتچن ویتمر، فرماندار ایالت میشیگان و جی بی پریتزکر فرماندار ایالت ایلینوی که هر دو به حزب دموکرات آمریکا تعلق دارند اعلام کردند که اقدام رئیس جمهوری برای اعزام ارتش برای سرکوب معترضان فراتر از اختیارات قانونی اوست.  کشیش کلیسای سنت جان هم با انتشار پیامی در توییتر نوشت ترامپ هنگام بازدید از کلیسا عبادت نکرد و نتوانست رنج و محنت سیاهان را که چهار قرن است از نژادپرستی و تبعیض رنج می‌برند درک کند.

نتایج دومین کالبدشکافی: فلوید به قتل رسید

در همان حال نتایج کالبد شکافی دوم جورج فلوید که به خواست خانواده انجام شد نشان می‌دهد که او در اثر فشار مداوم بر گردن و پشت‌اش خفه شده است. بر این اساس او به قتل رسیده است.

پزشکی قانونی بعد از نخستین کالبد شکافی اعلام کرده بود که قتلی اتفاق نیفتاده بلکه بنا بر ادعای دادستان این احتمال وجود دارد که فلوید در اثر بیماری‌های زمینه‌ای جان خود را از دست داده باشد.

جرج فلوید سیاه‌پوست آمریکایی ۵ خرداد / ۲۵ مه در مینیاپولیس بازداشت شد. چهار مأمور پلیس در بازداشت او مشارکت داشتند. یکی از مأموران زانوی خود را چندین دقیقه روی گردن او گذاشت و آنقدر فشار داد که حال فلوید زیر پاهای او بد شد و در هنگام انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد. شهروندان این خشونت را در گوشی‌های همراه خود ضبط کردند و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشتند. شاهدان عینی در محل از پلیس خواسته بودند که به فلوید اجازه بدهد نفس بکشد.

از زمان قتل فلوید به‌دست پلیس، تظاهرات‌ اعتراضی در شهرهای آمریکا ادامه دارد.

گارد ملی نیروهای پلیس محلی را در ۱۵ ایالت تقویت کرده است و در بیش از ۴۰ شهر نیز قانون منع تردد وضع شده است که معترضان عمدتاً آن را نادیده می‌گیرند.

 بیشتر بخوانید:

Share