Share

در پی انتشار و سپس سانسور و حذف گفت‌و‌گوی امیر دریادار سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران با خبرگزاری ایرنا، روابط عمومی ارتش با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که ارتش وحدت با سپاه را جزو وظایف شرعی خود می‌داند.

 امیر دریادار سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران
امیر دریادار سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران

امیر دریادار سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران در یک مصاحبه ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی هم بخش‌هایی از آن منتشر شده بود در پاسخ به سه پرسش خبرنگار ایرنا، با فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی نظامیان در ایران مخالفت کرده بود. سیاری در بخشی از این مصاحبه گفته بود ورود آسان کشتی‌های نظامی آمریکایی و نیروهای فرامنطقه‌ای به آب‌های سرزمینی ایران در خلیج فارس، سبب سرشکستگی است. معاون هماهنگ‌کننده ارتش که پیش از انقلاب از تکاوران ارتش بود، با اشاره به فیلم‌های تبلیغاتی جنگی گفته بود:  

«شما البته فیلم می‌سازید که یک سیدی، یک حاجی با یک تیربار ژ-۳ و یک دستی یک لشکر را ظرف ۲۴ ساعت از بین می‌برد. اگر این طور است، ظرف ۱۲ شبانه‌روز ۱۲ لشکر عراق از بین می‌رفت دیگر! هشت سال جنگ برای چی بود؟»

خبرگزاری ایرنا این فیلم را حذف کرد. روابط عمومی ارتش اکنون، دو روز بعد از سانسور و حذف بخش‌هایی از مصاحبه ایرنا با سیاری با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که ارتش وحدت با سپاه را جزو وظایف شرعی خود می‌داند.

در این اطلاعیه گفته شده که مصاحبه با سیاری یک مصاحبه تفصیلی به مدت ۹۰ دقیقه بوده که «فراز‌هایی از عملکرد ارتش جمهوری اسلامی ایران در برهه‌های مختلف پس از پیروزی انقلاب را تشریح و تبیین کرده و این خبرگزاری در بخش اول تنها ۱۳ دقیقه از آن را» منتشر کرده است.

در ادامه این اطلاعیه آمده است:

«متأسفانه دشمنان حسود و عنود نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با تقطیع و سوءاستفاده، این گفت و گوی انجام شده را مغرضانه و مزورانه تفسیر، تحلیل و منتشر نموده‌اند.»

روابط عمومی ارتش در پایان این اطلاعیه اعلام کرده که «پیوند بین ارتش و سپاه» گسستنی نیست.

امیر دریادار سیاری در بخشی از مصاحبه با ایرنا از بی‌توجهی به ارتش در جنگ هشت ساله نیز انتقاد کرده بود. او از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۶ فرمانده نیروی دریایی بود و پس از آن به معاونت فرماندهی ارتش منصوب شد.

بیشتر بخوانید:

Share