Share

با وجود پایین آمدن قیمت‌ خودروها در روزهای اخیر تقاضایی برای خرید خودرو در بازار وجود ندارد. صنعت خودرو در ایران در وضعیت بحرانی است. میلیاردها تومان بدهی دارد. صندوق توسعه ملی برای تغییر اوضاع وارد میدان شده است.

عکس از آرشیو

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران چهارشنبه ۱۴ خرداد درباره بازار خودرو گفت: «‌علی‌رغم این‌که در بازار خودرو کاهش قیمت چشمگیری رخ داده است و قیمت خودروهای داخلی از زمان اعلام قیمت‌های جدید حدود ۲۰ الی ۳۵ درصد کاهش یافته است اما حقیقتاً در بازار تقاضا و مشتری وجود ندارد و خرید و فروش انجام نمی‌شود.»

به‌گفته موتمنی، پیش از اصلاح قیمت‌های کارخانه، خودروی پراید ۹۰ میلیون تومان بر روی کاغذ قیمت‌گذاری می‌شد، اکنون به حدود ۷۰ میلیون تومان رسیده است. قیمت پژو ۲۰۶ تیپ دو نیز از ۱۶۰ میلیون تومان به پایین‌تر از ۱۲۰ میلیون تومان رسیده است.

رسانه‌های اقتصادی در روزهای اخیر همچنین گزارش دادند که قیمت خودروی تیبا هم پس از کاهشی ۱۵ میلیون تومانی ۷۵ میلیون تومان تعیین شده و پژو ۴۰۵ در حالی که چندی پیش ۱۵۰ میلیون تومان فروخته می‌شد اکنون ۱۱۲ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. نرخ هر دستگاه سمند نیز بین ۱۲۰ تا ۱۲۲ میلیون تومان اعلام شد.

بازار خودرو در طول یک ماه اخیر دومین بار است که رکود خرید و فروش را به همراه کاهش قیمت تجربه می‌کند.

در نخستین هفته خردادماه جاری سیاست جدید وزارت صنعت برای متعادل کردن بازار خودرو با عرضه خودروهای صفر کیلومتر آغاز شد. اجرای طرح فروش فوق‌العاده خودرو توسط ایران خودرو و سایپا، دو خودروساز بزرگ کشور، از جمله اقداماتی بود که به‌منظور جذب تقاضا و مقابله با رکود در بازار خودرو صورت گرفت.

سعید موتمنی می‌گوید روند بازار خودرو کاملاً وابسته به عرضه خودروسازان خواهد بود. او از میزان بالای ثبت‌نام‌ها در قرعه‌کشی فروش فوق‌العاده خودرو خبر داد اما آن را «کاذب» دانست و گفت در بازار سقف قیمتی برای خودرو وجود ندارد و اجرایی نشده است؛ از این رو معاملات همچنان به‌شکل توافقی صورت می‌گیرد.

موتمنی کاهش تقاضا برای خرید خودرو را از اسفندماه سال گذشته و با شیوع ویروس جدید کرونا عنوان کرد و گفت: «در سال جدید هم علی‌رغم این‌که قیمت‌ها بر روی کاغذ افزایش پیدا می‌کرد عملاً تقاضای واقعی وجود نداشت اما همیشه هستند عده‌ای که خودروها را دپو کرده و هر چند وقت یک‌بار، بازار را تحریک می‌کنند.»

تولید خودرو در ایران در سال گذشته میلادی نسبت به سال قبل از آن ۲۵ درصد کاهش داشت. این کاهش در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال ۲۰۱۷ حدود ۴۰ درصد بود.

صنعت خودروسازی در ایران در سال‌های اخیر با زیان‌های تصاعدی کلان روبه‌رو شده است. در سال ۹۸ این زیان ۴۷ هزار میلیارد تومان بود در حالی‌که در سال ۹۷ تنها ۱۴ هزار میلیارد تومان زیان گزارش شد.

روز گذشته، سه‌شنبه ۱۳ خرداد، مرتضی شهیدزاده، مدیرعامل صندوق توسعه ملی  از اختصاص یک میلیارد دلار تسهیلات ارزی از محل صندوق توسعه ملی به صنعت خودروسازی کشور خبر داد و این تسهیلات را در جهت رونق تولید داخلی دانست.

صنعت خودروسازی ایران همچون عرصه‌های صنعتی دیگر با فساد مالی نیز همراه است. بهرام پارسایی، سخنگوی اصل ۹۰ در مجلس دهم که مسئولیت تفحص از خودروسازان را برعهده داشت، شهریورماه سال گذشته اعلام کرد که صنعت خودروسازی به اندازه یک جنگ به کشور خسارت می‌زند. بازداشت هاشم یکه زارع، مدیرعامل شرکت ایران خودرو در مردادماه سال گذشته در ارتباط با فساد مالی در صنعت خودرو انجام شد.

زندگی و معیشت نزدیک به یک میلیون نفر از جمعیت شاغل ایران به صنایع خودروسازی وابسته است. در صنایع خودروسازی ایران ۱۲۲ هزار نفر اشتغال مستقیم دارند که ۱۱۰ هزار نفر آن‌ها در دو گروه بزرگ خودروسازی ایران‌خودرو و سایپا کار می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

Share