Share

رئیس جمهوری اوکراین در تازه‌ترین اظهارنظر خود درباره هواپیمای سرنگون‌شده در ایران گفت جمهوری اسلامی باید به تعهدات خود به خانواده‌های قربانیان این رویداد عمل کند و تنها یکی از این تعهدات تحویل جعبه سیاه هواپیما است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین ـ عکس از شاتر استاک

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در گفت‌وگو با رسانه کانادایی «گلوب و میل» گفت اگر دولت ایران به تعهدات خود در مورد هواپیمای مسافربری ساقط شده شرکت هواپیمایی اوکراین عمل نکند، این کشور به دادگاه‌های بین‌المللی علیه ایران شکایت خواهد کرد.

زلنسکی با تأکید بر این‌که عدم پیگیری این موضوع از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی، می‌تواند برای ایران پیامدهای حقوقی داشته باشد، گفت: «تعهدات [ایران] فقط مربوط به جعبه‌های سیاه هواپیما نیست. آن‌ها تعهدات دیگری هم دارند. باید به‌طور رسمی عذرخواهی کنند. خسارت‌ها را کامل پرداخت کنند… آن‌ها باید آن‌چه را که وعده داده شده انجام دهند. در غیر این صورت، ما گزینه دیگری (جز شکایت به دادگاه‌های بین‌المللی] نخواهیم داشت.»

هواپیمای مسافربری اوکراینی با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه چهارشنبه ۱۸ دی سال گذشته، ساعاتی پس از حملات موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکا در خاک عراق، شش دقیقه پس از بلند شدن از باند فرودگاه «امام خمینی» توسط پدافند موشکی سپاه ساقط شد و همه سرنشینان آن کشته شدند.

ایران تا چند روز هرگونه شلیک موشک به این هواپیما را کتمان می‌کرد و همین مسئله اعتراض‌های گسترده‌ای را در شهرهای مختلف برانگیخت. جمهوری اسلامی تا کنون گامی در جهت حل موضوع برنداشته است.

رویترز ۲۲ خرداد / ۱۱ ژوئن به‌نقل از دو منبع آگاه اعلام کرد که ایران به سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی سازمان ملل گفته است که در صورت توافق با کشورهای درگیر، جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را برای بررسی به پاریس می‌فرستد. این اقدام نیز هنوز انجام نشده است.

«گلوب و میل» نوشته است که زلنسکی و جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، توافق کرده‌اند که به ایران فشار وارد کنند تا جعبه سیاه هواپیما را به اوکراین منتقل کند.

زلنسکی افزود ایران تأخیر در این‌باره را به شیوع ویروس جدید کرونا مربوط دانسته است اما به‌گفته رئیس جمهوری اوکراین «برای حل این مشکل نمی‌توان تا ابد صبر کرد».

خبرگزاری تسنیم امروز (دوشنبه) خبر داد که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در گفت‌وگوی تلفنی با فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر خارجه کانادا به او اطلاع داد که ایران در چند روز آینده جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را برای بازیابی اطلاعات آن به فرانسه ارسال خواهد کرد. به گفته ظریف تصمیم برای ارسال جعبه سیاه مدتی است گرفته شده و به زودی این تصمیم اجرایی خواهد شد.

رضا جعفرزاده، سخنگوی سازمان هواپیمایی ایران  ۲۲ خردادماه گفته بود: «پس از برقراری مجدد پرواز‌ها جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی با حضور نمایندگان کشور‌های ذینفع در یکی از کشور‌های اوکراین یا فرانسه بازخوانی می‌شود. درغیر این صورت در کشور دیگر و با حضور نمایندگان این کشورها، جعبه سیاه قرائت خواهد شد.»

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی، دو روز قبل از آن درباره آخرین وضعیت پرونده هواپیمای مسافربری اوکراینی در مراجع قضائی ایران گفت که در این رابطه از «بدو وقوع این حادثه» شش نفر بازداشت شده‌اند و رسیدگی‌های قضائی در مورد این افراد در حال پیگیری است. او پیش از این، از بازداشت تنها یک نفر در این رابطه خبر داده بود.

شکرالله بهرامی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح نیز شنبه ۳۱ خرداد اعلام کرد که در ارتباط با هواپیمای اوکراینی ۸۰ نفر از اولیای دم به سازمان قضایی مراجعه و طرح دعوی کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

Share