Share

در حال حاضر در برخی از کشورها موج دوم شیوع ویروس جدید کرونا آغاز شده است. رسانه‌ها از موج دوم کرونا در ایران خبر می‌دهند اما وزیر بهداشت جمهوری اسلامی می‌گوید کشور هنوز وارد موج دوم نشده است.

کرونا در ایران ـ عکس از مجید عسگری‌پور ـ خبرگزاری مهر

پس از کاهش ابتلا به ویروس کووید ۱۹ در برخی از مناطق جهان، اکنون بسیاری از مردم از موج دوم شیوع این ویروس می‌ترسند. نگاهی به سایر کشورها نشان می‌دهد که این موضوع کاملاً بی‌اساس نیست.

با افزایش دوباره میزان ابتلا به کووید ۱۹ در ایران برخی رسانه‌های جهان از موج دوم شیوع این ویروس در ایران می‌نویسند و می‌گویند آمار واقعی بیش از آن چیزی که حکومت ایران اعلام می‌کند.

براساس گزارش‌های رسمی جمهوری اسلامی، روزانه دو تا سه هزار نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند اما ناظران معتقدند که این تعداد می‌تواند به میزان قابل توجهی بیشتر باشد، زیرا دولت ایران در ابتدای شیوع ویروس آمار دستکاری‌شده‌ای ارائه داد. دانشگاه جان هاپکینز از حدود ۲۱۰ هزار نفر مبتلا به ویروس کووید ۱۹ در ایران خبر می‌دهد. تا روز گذشته حدود ۹۹۰۰ نفر بر اثر ابتلا به این ویروس در ایران جان خود را از دست داده‌اند.

این در حالی است که سعید نمکی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی چهارشنبه ۴ تیر در نخستین جلسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم گفت: «آن‌چه امروز در برخی استان‌ها مشاهده می‌شود، پیک دوم کرونا نیست بلکه گردش پیک اول در استان‌های مختلف است. (…) امروز در استان‌هایی مانند کردستان، آذربایجان غربی، خوزستان، بوشهر، هرمزگان و کرمانشاه در اوج پیک اول قرار داریم و در روزهای اخیر از موج بیماری عبور خواهیم کرد و در استان‌هایی مانند آذربایجان شرقی، فارس و خراسان رضوی ممکن است در روزهای آینده پیک بیماری را تجربه کنیم.»

در کره جنوبی پس از مدتی طولانی دوباره از مبتلایان جدید به کووید ۱۹ خبر رسید و اکنون مقام‌های سئول رسماً از موج دوم شیوع این ویروس صحبت می‌کنند. سخنگوی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری کره جنوبی به گفت ویروس کووید ۱۹ با تعطیلات ماه مه مجدداً گسترش یافته است.

کره جنوبی از نخستین کشورهایی بود که ویروس کووید ۱۹ در آن شیوع پیدا کرد اما با اجرای برنامه‌های گسترده‌ای برای ردیابی، آزمایش و معالجه، تحت کنترل گرفت. دولت توانست مقررات منع رفت و آمد را لغو کند و فقط بر حفظ فاصله فیزیکی (اجتماعی)  تأکید کرد که در اوایل ماه مه این محدودیت نیز کمتر شد  و یا حتی در برخی از نقاط کشور برداشته شد.

با این حال از آن زمان روزانه ۳۵ تا ۵۰ مورد جدید ابتلا به‌طور عمده در منطقه اطراف پایتخت، ثبت شد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری اطمینان دارد که اگر قوانین حفظ فاصله فیزیکی و تدابیر بهداشتی رعایت شود، می‌توان از انتقال آن جلوگیری کرد.

براساس اعلام دانشگاه جان هاپکینز در روز سه‌شنبه ۳ تیر / ۲۳ ژوئن، در کره جنوبی، ۱۲ هزار و ۴۸۴ مورد ابتلا به کرونا ثبت شده است و ۲۸۱ نفر بر اثر این ویروس فوت کرده‌اند.

نیوزیلند پس از سه هفته‌ونیم بدون ثبت موارد جدید ابتلا به کووید ۱۹، هفته گذشته خود را عاری از این ویروس اعلام کرد. سپس دو زن مبتلا به ویروس که از بریتانیا وارد نیوزیلند شده بودند، شناسایی شدند. از آن زمان، ترس از گسترش مجدد ویروس در نیوزیلند افزایش یافته است.

در آمریکا، به‌گفته پیتر ناوارو، مشاور تجاری کاخ سفید در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان، مقام‌های دولتی در حال آماده‌سازی برای موج دوم شیوع ویروس کووید ۱۹ هستند.

ناوارو از احتمال بروز مشکلاتی در پاییز خبر داد و گفت: «ما آماده می‌شویم. چندین ایالت برای دومین هفته متوالی افزایش مبتلایان به کووید ۱۹ را ثبت کرده‌اند. تگزاس به تنهایی بیش از ۵۰۰۰ مورد جدید را در روز دوشنبه اعلام کرد.

آنتونی فاوسی، ایمونولوژیست برجسته کشور در بحران کرونا، از افزایش چشمگیر تعداد موارد ابتلا به این ویروس ابراز نگرانی کرد. او در نشستی در مجلس نمایندگان، از پیشرفت نگران‌کننده کووید ۱۹ در مناطقی مانند فلوریدا، تگزاس و آریزونا سخن گفت. به‌گفته او، چند هفته آینده برای مقابله با این افزایش بسیار مهم خواهد بود. با این حال در آمریکا نیز موفقیت‌هایی در مبارزه با ویروس کووید ۱۹ وجود دارد. به‌عنوان مثال در ایالت نیویورک شمار مبتلایان کاهش یافته است.

سازمان جهانی بهداشت دوشنبه ۲ تیر / ۲۲ ژوئن از رکورد افزایش ابتلا به ویروس جدید کرونا در سراسر جهان خبر داد. طبق آمار این سازمان شمار افراد مبتلا به ویروس کووید ۱۹ در طی یک روز ۱۸۳ هزار و ۲۰ مورد افزایش یافته است که بیشتر آن‌ها در آمریکای شمالی و جنوبی با بیش از ۱۱۶ هزار مورد جدید، ثبت شده است.

طبق آمار سازمان جهانی بهداشت ، بیش از ۸,۷ میلیون نفر در سراسر جهان به ویروس کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند و بیش از ۴۶۱ هزار نفر بر اثر این ویروس جان خود را از دست داده‌اند. پیش از این، بیشترین افزایش ابتلا از زمان شیوع ویروس در ۱۸ ژوئن با ۱۸۱ هزار و ۲۳۲مورد ثبت‌شده بود.

بیشتر بخوانید:

Share