Share

شیوع ویروس جدید کرونا در جهان وارد دور تازه‌ای شد. شمار مبتلایان از ۱۰ میلیون نفر عبور کرد و بیش از ۵۰۰ هزار نفر نیز جان خود را در اثر این ویروس از دست داده‌اند. برخی استان‌های ایران همچنان در وضعیت قرمز قرار دارند و در برخی از ایالت‌های آمریکا ابتلا به کووید ۱۹ بیشتر شده است. کاهش محدودیت‌ها مشکل‌ساز شده و برخی کشورها محدودیت‌ها را بازمی‌گردانند.

کرونا در جهان ـ عکس از آرشیو

سازمان جهانی بهداشت بار دیگر رکورد جدید ابتلا به ویروس کووید ۱۹ در جهان را اعلام کرد. بر این اساس در مدت ۲۴ ساعت بیش از ۱۸۹ هزار نفر به این ویروس مبتلا شدند. بیشترین آمار ابتلا به کووید ۱۹ مربوط به هفته گذشته بود که ۱۸۳ هزار مورد اعلام شد. افزایش شمار مبتلایان به این ویروس نشان‌دهنده آن است که شیوع آن در جهان همچنان در حال رشد است.

در این میان آمریکا با اختلاف زیاد با بیش از دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر، بیشترین شمار مبتلایان را دارد. این تعداد تقریباً دو برابر شمار مبتلایان به کووید ۱۹ در برزیل است که در ردیف دوم بالاترین ابتلا در جهان قرار دارد. بدین ترتیب از هر چهار مورد مرگ تقریباً یک مورد به آمریکا تعلق دارد. شمار مرگ‌ومیر در برزیل نزدیک به ۵۷ هزار و ۷۰۰ نفر است.

ایران در ردیف دهم بالاترین آمار مبتلایان به کووید ۱۹ قرار دارد و از بازگشت محدود برخی مقرارت خبر داده است.

روز گذشته ناهید خداکرمی، رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران،‌ اعلام کرد در این شهر از آغاز شیوع ویروس کرونا تاکنون بیش از پنج هزار نفر به دلیل ابتلا به این ویروس جان باخته‌اند.

علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران امروز دوشنبه ۹ تیر اعلام کرد که آمار بستری کرونا دوباره در حال افزایش است. او گفت ۱۲۲ بیمار مبتلا به کرونا در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری شده‌اند که در طول دو هفته گذشته این آمار جدید «بسیار افزایش یافته است».

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی،‌ شمار جان‌باختگان تا روز دوشنبه ۹ تیر به ۱۰ هزار و ۶۷۰ نفر رسیده است.

همچنین، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران اجباری کردن ماسک از ۱۵ تیرماه را به‌عنوان راهکار اصلی مقابله با شیوع کرونا عنوان کرد و همزمان ابراهیم شکیبا معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خبر داد که وزارت بهداشت با ابلاغ بخشنامه‌ای انجام آزمایش کرونا را «صرفاً  به افراد بالای ۶۰ سال و پُرخطر» محدود کرده است.

در ایران استان‌های خوزستان، کردستان، آذربایجان‌های غربی و شرقی، هرمزگان، بوشهر، خراسان رضوی و کرمانشاه در وضعیت قرمز و استان‌های ایلام، لرستان و گلستان در وضعیت هشدار قرار دارند. برخی از استان‌ها از جمله خوزستان خواهان بازگرداندن محدودیت‌ها شده‌اند.

محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه ۸ تیر در جلسه «کارگروه ارزیابی فرصت‌های مدیریت کرونا» اعلام کرد که ایران در«موج سنگین بیماری» به‌سر می‌برد و «۱۰ برابر بیش از بیمارانی که در بیمارستان‌ها ثبت می‌شوند، خارج از بیمارستان شناسایی می‌شوند».

در آمریکا شیوع کرونا در تگزاس در هفته‌های اخیر سرعت خطرناکی یافته است. این ایالت که از آغاز ماه مه محدودیت‌ها را کم کرد روز جمعه گذشته بارها و رستوران‌ها را بست.

در کالیفرنیا گشایش بارها در برخی نقاط لس آنجلس لغو شد و سواحل فلوریدا نیز برای جلوگیری از شیوع کووید ۱۹ بیش از پیش بسته می‌شوند.

در نیویورک روند ابتلا به این ویروس که در ابتدا شدید بود اکنون کاهش یافته است. روز شنبه تنها پنج مورد مرگ بر اثر کووید ۱۹ ثبت شد که کمترین آمار از ۱۵ مارس تاکنون است. این در حالی است که در روزهای نخست نزدیک به ۸۰۰ نفر در روز جان خود را از دست می‌دادند. اما نیویورک همچنان از نظر شمار درگذشتگان با ۲۵ هزار نفر بالاترین آمار را در آمریکا دارد.

در ایالت واشنگتن نیز با افزایش شمار مبتلایان به کووید ۱۹ برخی گشایش‌ها معلق شد اما در هاوایی و شهر هونالولو برای نخستین بار پس از سه ماه با حفظ بعضی محدودیت‌ها کمپین‌های تروریستی دوباره باز شدند.

در آفریقای جنوبی وزارت بهداشت اعلام کرده است که در هفته‌های آینده شمار مبتلایان به سرعت افزایش خواهد یافت و ظرفیت بیمارستان‌ها نیز محدودتر خواهد شد. به‌گفته این وزارتخانه شیوع ویروس از طریق کسانی بوده است که به سر کار رفته‌اند.

براساس آمار منتشر شده از سوی مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آفریقا در روز یکشنبه، موارد تأیید شده ابتلا به کووید ۱۹ همچنان روند صعودی داشت و از ۳۷۱ هزار نفر عبور کرد. شمار درگذشتگان نیز به حدود ۹ هزار و ۵۰۰ نفر رسید.

در سوئیس و در شهر لستر بریتانیا افراد جدیدی که به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند کسانی بودند که به کلوپ‌ها شبانه رفته بودند.

در لهستان و فرانسه به‌رغم شیوع ویروس، انتخابات ریاست جمهوری و شهرداری‌ها برگزار شد اما با ماسک اجباری و مواد ضدعفونی در خارج از حوزه‌های رأی‌گیری. انتخابات ریاست جمهوری لهستان قرار بود در ماه مه برگزار شود اما با همه‌گیری کووید ۱۹ به روز کذشته موکول شد.

روز یکشنبه در ایتالیا در منطقه برگام که بیشترین شمار قربانیان در اثر کووید ۱۹ را داشت کنسرتی به یاد جان باختگان برگزار شد. این مراسم یک روز پس از آن برگزار شد که ایتالیا اعلام کرد که با ۸ مورد مرگ کمترین تعداد درگذشتگان در چهار ماه اخیر را داشته است.

چین روز دوشنبه از کاهش بیشتر موارد ابتلا خبر داد، درمجموع فقط ۱۲ مورد، از جمله هفت مورد در پکن گزارش شد. هیچ مرگ و میر جدیدی در روز دوشنبه گزارش نشده است.

بیشتر بخوانید:

Share