Share

اداره مهاجرت و گمرک ایالات متحده آمریکا اعلام کرد: دانشجویان خارجی که کلاس‌های ترم پاییز آن‌ها به صورت آنلاین برگزار می‌شود دیگر نیازی به ماندن در این کشور ندارند و باید خاک ایالات متحده را ترک کنند.

دولت ایالات متحده آمریکا در اقدام تازه خود علیه شهروندان غیر آمریکایی، دانشجویان خارجی را به ترک خاک این کشور فراخواند. اداره «مهاجرت و گمرگ ایالات متحده آمریکا» دوشنبه ۶ ژوئیه/۱۶ تیر اعلام کرد: دانشجویان خارجی محصل در دانشگاه‌های این کشور که کلاس‌هایشان در ترم پیش رو «کاملا آنلاین» برگزار می‌شود، دیگر اجازه ماندن در ایالات متحده را ندارند و باید خاک ایالات متحده را ترک کنند یا برای ترم پاییز به موسسات آموزش عالی که دوره‌های حضوری دارند منتقل شوند.

این سازمان که زیر مجموعه وزارت امنیت داخلی ایالات متحده محسوب می‌شود، همچنین اعلام کرده است که در چنین شرایطی به دانشجویان بین‌المللی که می‌خواهند برای ترم پاییز به آمریکا سفر کنند، ویزای ورود نخواهد داد.

این دستور در شرایطی صادر می‌شود که هنوز بسیاری از موسسات آموزش عالی در ایالات متحده هنوز بر سر نحوه تشکیل کلاس‌ها در ترم پاییز تصمیم‌گیری نکرده‌اند و برنامه آن‌ها مشخص نیست. چندین نهاد آموزشی و دانشجویی و افراد مختلف در ایالات متحده این بیانیه را مورد انتقاد شدید قرار داده‌ و فشار علیه دانشجویان بین‌المللی را «ظالمانه» خوانده‌اند.

تصمیم دولت ایالات متحده سرنوشت تحصیلی هزاران دانشجویان ایرانی محصل در این کشور را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. رقم دقیق این دانشجویان مشخص نیست اما حدود ۱۲ هزار نفر برآورد می‌شود. بنابر اعلام «موسسه آموزش بین‌المللی» (the Institute of International Education) در سال تحصیلی ۲۰۱۷- ۲۰۱۸ بیش از ۱۲ هزار دانشجوی ایرانی در آمریکا مشغول به تحصیل بوده‌اند.

بسیاری از آن‌ها سال‌هاست علاوه بر مسائل اقتصادی و بحران ارزی ناشی از آن، با مسائل ناشی از تنش مداوم در روابط تهران و واشنگتن مواجه‌اند. رویه نژادپرستانه و تبعیض‌آمیز کاخ سفید علیه شهروندان غیر آمریکایی که به صدور فرمان ممنوعیت ورود تبعه برخی از کشورها از جمله ایران، منجر شد هم به مشکلات آن‌ها دامن زده است.

در همین زمینه:

Share