Share

منابع خبری فعالان آذربایجانی می‌گویند تعداد بازداشت‌شدگان تجمع‌های اعتراضی شهروندان تُرک در شهرهای مختلف ایران، از آنچه پیش‌تر اعلام شده بود بیشتر است.

به‌ دنبال بالا گرفتن مناقشه و درگیری میان دو کشور جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان بر سر منطقه قره‌باغ، برخی شهروندان در چندین شهر ایران در اعتراض به آنچه «اشغالگری دولت ارمنستان» خوانده‌اند، اقدام به برپایی تجمع اعتراضی کردند.

تصاویری از بازداشت‌شدگان معترض به سیاست‌های کشورهای منطقه در قبال تنش میان ارمنستان و آذربایجان

شیوا مجرد، فعال مدنی آذربایجانی پس از احضار به اداره پلیس امنیت شهرستان ارومیه بازداشت شده و مکان و دلایل احتمالی دستگیری او اطلاعی در دسترس نیست.

دیگر فعال ارومیه‌ای فرید خورشیدی نیز صبح روز پنج‌شنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۹ برای بازجویی به پلیس امنیت شهر ارومیه احضار شد. با وجود این پس از گذشت ۲۴ساعت از احضار او به پلیس امنیت ارومیه (۹پله) اطلاعی از سرنوشت او در دست نیست. فرید خورشیدی فعال دانشجویی آذربایجانی و دانشجوی رشته مهندسی الکترونیک دانشگاه ارومیه است.

همچنین بر اساس گزارش‌های فعالان آذربایجانی، سهند و سعید بهنمون روز ۲۶ تیر در پنج راه ارومیه دستگیر شده و صبح روز جمعه آزاد شده‌اند. منتشر نشدن خبر بازداشت این دو فعال آذربایجانی و اینکه برخی از بازداشتی‌ها پس از آزادی که اجازه انتشار اسامی‌شان را به رسانه‌ها نداده‌اند، این احتمال را قوت بخشیده که آمار دستگیری‌ها به مراتب بیشتر از اخبار منتشر شده است.

خواهر حمید جبارلی، فعال دیگری که در جریان این تجمعات بازداشت شده، با انتشار توییتی از تماس برادرش با خانواده خبر داده و نوشته است بازجو با پرخاشگری از برادرش خواسته به زبان فارسی با خانواده حرف بزند و به همین دلیل تلفن این فعال آذربایجانی را قطع کرده است.

نزدیکان رحیم ساسانی، قهرمان ورزشی کشور و سعدالله ساسانی اطلاع داده‌اند که این دو فعال آذربایجانی به قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شده‌اند.

علی رغم آزادی رسول رضوی در شامگاه پنجشنبه ۲۶تیر، از دیگر بازداشتی‌ها همچون حکیمه احمدی و یاسمین ظفری که جلوی کنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز دستگیر شده‌اند اطلاع دقیقی در دسترس نیست. همچنین سالار طاهر افشار که پس از احضار به پلیس امنیت ارومیه دستگیر شده بود از انتقال خود به زندان ارومیه خبر داده است.

به‌ دنبال بالا گرفتن مناقشه و درگیری میان دو کشور جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان بر سر منطقه قره‌باغ، برخی شهروندان تُرک در چندین شهر اقدام به برپایی تجمع اعتراضی کردند. منابع محلی نخست از بازداشت دست‌کم ۱۴ نفر از شرکت‌کنندگان در این تجمعات در شهرهای تهران، تبریز، ارومیه و زنجان خبر دادند.

آذربایجان و ارمنستان دهه‌هاست بر سر منطقه قره‌باغ مناقشه ارضی دارند. در روزهای اخیر اما درگیری‌های مرزی میان این دو کشور در فاصله ۳۰۰ کیلومتری منطقه مورد مناقشه قره‌باغ در منطقه‌ تاووش رخ داده که به‌دنبال آن شماری از نیروهای نظامی دو کشور کشته شده‌اند.

Share