Share

در حالی که ابهام‌های زیادی درباره پرونده محمود موسوی مجد که به اتهام جاسوسی برای سازمان سیا و موساد اعدام شد وجود دارد، سازمان حقوق بشر ایران با انتشار گزارشی اعلام کرد این زندانی پیش از اجرای حکم اعدام از طرف نیروهای امنیتی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و شبه نظامیان حزب‌الله لبنان تحت شکنجه قرار گرفته است.

محمود موسوی مجد

سازمان حقوق بشر ایران مستقر در نروژ در گزارش خود همچنین اعلام کرده که قوه قضاییه در حالی ادعا می‌کند محمود موسوی ‌مجد صبح روز دوشنبه ۳۰ تیر اعدام شده که منابع مستقل تأیید کرده‌اند حکم اعدام این زندانی متهم به «جاسوسی»، صبح روز شنبه ۲۸ تیر به اجرا درآمده است.

محمود موسوی مجد (با نام شناسنامه‌ای سید کاظم موسوی‌ مجد)، دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی دانشگاه آمریکایی در بیروت بوده که از روز ۱۸ مهر ماه ۱۳۹۷ به اتهام جاسوسی برای سازمان سیا و موساد بازداشت شد و حدود یک سال بعد یعنی در سوم شهریور ۱۳۹۸ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست ابوالقاسم صلواتی به اعدام محکوم شد.

علی‌رغم اعتراض خانواده این زندانی سیاسی به حکم صادر شده از سوی دادگاه و ارجاع مجدد پرونده به محکمه، حکم اعدام این زندانی سیاسی بار دیگر در اوایل اسفند ۹۸ به تأیید دیوان عالی کشور رسید.

موسوی مجد در طول دوران بازداشت در زندان‌های رجایی شهر و اوین بوده است.

سازمان حقوق بشر ایران اما در گزارش تازه خود نوشت:

«موسوی‌ مجد به همبندیانش گفته بود در سوریه بازداشت شده و پس از بازداشت و انتقال به اداره اطلاعات سوریه، به حزب‌الله لبنان تحویل داده شده و پس از “شکنجه‌های زیاد توسط حزب الله”، تحویل سپاه پاسداران ایران شده است.»

او همچنین پیش از اجرای حکم اعدام اعلام کرده بود پس از شکنجه بسیار توسط سپاه پاسداران، او را مجبور کرده‌اند تا در مقابل دوربین علیه خود اعتراف کند.

طبق اسناد موجود در پرونده زندان، موسوی‌ مجد پس از بازداشت با دستور شعبه یک بازپرسی دادسرای شهید مقدس، در تاریخ ششم بهمن ماه ۱۳۹۷ تحویل زندان داده شده.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی اما روز ۲۰ تیر در یک نشست خبری گفته بود محمود موسوی مجد از نیروهای سابق سپاه قدس برای اسرائیل و آمریکا جاسوسی کرده و حکم اعدام علیه او صادر شده است.

پیش از اعلام این خبر از سوی سخنگوی قوه قضاییه، موسوی مجد با انتشار یک فایل صوتی به زبان‌های عربی و فارسی از درون زندان از «روند ناعادلانه دادگاهش» خبر داده و گفته بود:

«کسانی بنا دارند با اعدام زودهنگام بنده، برخی منافع شخصی خود را محفوظ نگه دارند.»

همچنین منابع نزدیک به خانواده این زندانی سیاسی چند روز پیش از اجرای حکم اعدام او اعلام کرده بودند پدر و ماد محمود موسوی مجد بارها از سوی حفاظت اطلاعات سپاه مورد آزار و اذیت و تهدید قرار گرفته‌اند.

به گفته این منابع، موسوی مجد در حالی به اعدام محکوم شده که هیچ گونه سند، عکس یا شماره حسابی مبنی بر ارتباط او با سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل از سوی دادگاه ارائه نشده است.

سازمان حقوق بشر ایران اما در گزارش اخیر خود با اشاره به شکنجه شدن این زندانی سیاسی در طول دوران بازداشت، نوشت:

«او در زندان اوین، در بند دو-الف نگهداری می‌شد و به گفته خودش در آنجا به شدت مورد شکنجه قرار گرفته بود.»

همبندیان موسوی ‌مجد هم تأیید کرده‌اند که بخش‌های مختلف بدن این زندانی سیاسی دچار خون مردگی و سوختگی شده بود.

بر پایه گزارش این سازمان، پس از انتقال موسوی مجد به زندان رجایی شهر و پیش از انتقال به بند عمومی، وی به مدت ۲۷ روز در سلول انفرادی بوده است.

همبندیان موسوی ‌مجد گفته‌اند که او به‌ طور مشهودی نسبت به عکس‌هایی که در رسانه‌ها منتشر شده، لاغرتر شده بود و آثار سوختگی روی قسمت‌های مختلف بدنش کاملا نمایان بوده است.

در گزارش منتشر شده از سوی سازمان حقوق بشر ایران درباره این زندانی آمده است:

«روی کمر و دنده‌ها و ساق پا و ران پای او، تعداد زیادی محل کبودی و زخم دیده می‌شد که به گفته خودش، اثر شوکر الکتریکی با ولتاژ بالا بوده است. همچنین مجد به همبندیانش گفته بود که با شوکر الکتریکی به بیضه‌هایش زده‌ بودند که این باعث ایجاد مشکل در مجاری ادرارش شده بود. موسوی‌مجد به همبندیانش گفته بود بخشی از زخم‌ها، سوختگی‌ها و آثار شکنجه مربوط به بند دو-الف و توسط ماموران سپاه در سال ۱۳۹۷ و بخش دیگر برای ۲۷ روز پیش، یعنی قبل از انتقالش به زندان رجایی شهر در همین بند است.»

این زندانی سیاسی همچنین در طول دوران حبس خود در زندان رجایی شهر از رسیدگی پزشکی نیز محروم بوده و مسئولان بهداری حاضر به معاینه اولیه او که به‌ طور معمول بر روی تمام زندانیان تازه وارد صورت می‌گیرد، نشده بودند.

رئیس بهداری هم در جواب نماینده زندانیان که مسئول معرفی بیماران به بهداری است گفته:

«به ما گفته‌اند ایشان نیاز به معاینه ندارد.»

مستندات و شواهد نشان می‌دهد محمود موسوی مجد تا روز پنج‌شنبه ۲۶ تیر ماه در بند ۱۰ سالن ۳۵ زندان رجایی شهر به‌ سر می‌برده و شامگاه پنج‌شنبه پس از احضار به نگهبانی، به بند هشت معروف به «بند سپاه» واقع در این زندان منتقل شده است.

به‌ نوشته سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز شنبه ۲۸ تیر ماه، موسوی مجد را برای اجرای حکم از بند هشت به پای چوبه دار منتقل کرده‌اند.

یک منبع خبری درباره هنگامی که موسوی‌مجد را از بند هشت به پای چوبه دار برده‌اند، گفته است:

«او در راه گریه می‌کرد و می‌گفت به خدا من بی‌گناهم. به خدا همه اینها پرونده‌سازی‌ست و من بی گناهم.»


  • در همین زمینه
Share