Share

سفیر ایالات متحده از ایران به خاطر حمایت نکردن از فرایند صلح در افغانستان انتقاد کرد. زلمی خلیل‌زاد گفت که ایران ترجیح می‌دهد نیروهای آمریکایی پیش از به ثمر رسیدن صلح از افغانستان خارج شوند.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان جمعه ۲۴ ژوئیه/ سوم مرداد در یک نشست آنلاین که از سوی پژوهشکده ایالات متحده برای صلح برگزار می‌شد، گفت که ایران به خاطر ارتباط تنش‌آلود با آمریکا از فرایند صلح افغانستان حمایت کافی نمی‌کند.

سفیر ایالات متحده توافق آمریکا با طالبان را پابرجا توصیف کرد و گفت که ایالات متحده هنوز متعهد به خروج نیروهایش از خاک افغانستان است، اما افزود که خروج نیروها مشروط خواهد بود.

خلیل‌زاد گفت: «مبارزه با تروریسم، خروج نیروهای آمریکایی، شروع گفت وگوهای بین‌الافغانی و آتش‌بس همه‌جانبه مهم‌ترین مفاد توافق ایالات متحده با طالبان است.»

او افزود که مهمترین موانع که موجب کند شدن فرایند صلح شده عبارتند از، آزادی برخی زندانیان از جانب دولت افغانستان و کاهش خشونت‌ها.

خلیل‌زاد همچنین گفته‌های اخیر عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران درباره انگیزه آمریکا در صلح افغانستان را رد کرد.

عراقچی هفته پیش در دیدار از کابل نسبت به انگیزه‌های آمریکا در روند صلح افغانستان ابراز تردید کرده بود. او گفته بود که صلح از رهگذر گفت‌وگوهای بین‌الافغانی ممکن است حاصل شود و نه از طریق معامله آمریکا با طالبان.

سفیر آمریکا این سخنان را نشانه ناخوشنودی ایران از ادامه حضور نیروهای آمریکا در عراق تا به سرانجام رساندن صلح دانست.

خلیل‌زاد گفت که یکی دیگر از مشکلات پیش روی صلح افغانستان رقابت و اختلاف میان کشورهای آسیای میانه بوده و این اختلافات موجب شده که توافق منطقه‌ای برای صلح افغانستان رخ ندهد.

او پذیرفت که خشونت‌ها در افغانستان اخیراً «بیش از حد زیاد» بوده اما در عین حال از کاهش ۴۰ درصدی تلفات نیروهای امنیتی افغانستان خبر داد.

سفیر آمریکا همچنین تصریح کرد که از زمان امضای توافق با طالبان در ۲۹ فوریه سال جاری هیچ کدام از سربازان آمریکایی یا ائتلاف در افغانستان کشته نشدند.

خلیل‌زاد ابراز امیدواری کرده که با شروع گفت‌وگو‌های بین‌الافغانی در هفته‌های آینده خشونت‌ها نیز کمتر شود.


Share