Share

نرخ برابری دلار در روز یکشنبه ۱۲ مرداد بار دیگر ۴۰۰ تومان افزایش یافت. همزمان رسانه‌ها از کاهش صف خرید در صرافی‌ها خبر می‌دهند. رئیس دولت هم کاهش بیشتر و ثبات بازار ارز را وعده کرده است.

دلار فروشان در تهران – عکس: آرشیو

خبرگزاری رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) شنبه ۱۱ مرداد کاهش مقطعی نرخ دلار را نتیجه سیاست‌های دولت و بازگشت ۲,۵ میلیارد دلار ارز صادراتی به سامانه نیما گزارش کرد. یک روز بعد اما دلار ۴۰۰ تومان رشد قیمت داشت و به ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. نرخ خرید دلار در صرافی‌ها هم در یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۹ هزار و ۹۰۰ تومان گزارش شد.

در بازار غیررسمی هم بنا بر گزارش رسانه‌های رسمی ایران خرید و فروش کاهش یافته و صف خرید «ناپدید» شده است. ایرنا به استناد «مشاهدات میدانی خبرنگاران» خود از تغییر رفتار صرافی‌ها که تا هفته گذشته از فروش دلار خودداری می‌کردند، خبر داده و نوشته است: «عمده صرافان تنها حاضر به فروش ارزهای خود هستند و از مشتریان خود ارز نمی‌خرند».

پیش از این خبرگزاری‌های ایران از تشکیل صف خرید ارز در مقابل صرافی‌ها خبر داده بودند. دولت از دو سال قبل پس از بحران ارزی فروش ارز را به مبلغ معادل ۲ هزار یورو در سال محدود کرد.

یک عضو اتاق بازرگانی گفته که این محدودیت باعث پدیده کارت ملی اجاره‌ای برای خرید ارز از سوی سوداگران شده است. روزنامه همشهری هزینه اجاره کارت ملی برای خرید ارز را ۲۵۰ هزار تا ۳۵۰ هزار تومان گزارش کرده بود.

در همین زمینه:

Share