Share

ویروس جدید کرونا همانند روزهای گذشته جان بیش از ۲۰۰ نفر را گرفت تا استان‌های ایران در وضعیت قرمز و هشدار باقی بمانند. جدال بر سر برگزاری یا تعویق کنکور سراسری به مجلس کشیده شده اما به‌نظر می‌رسد علاوه بر مراسم محرم، کنکور سراسری نیز بدون توجه به مخاطرات شیوع کرونا مانند سال‌های پیش برگزار خواهد شد. برخی گزارش‌ها ادعا می‌کنند تعداد مبتلایان رو به کاهش است با این‌وجود فرمانده «عملیات مدیریت کرونا» در تهران «شکست کرونا» را یک شعار هیجانی خوانده و گفته: تا زمان ریشه‌کن شدن این ویروس، ایران قطعا با «امواج چندین‌باره» همه‌گیری کرونا مواجه خواهد شد.

تهران – ژوئیه ۲۰۲۰ عکس از Farzad Frames/Shutterstock

ویروس جدید کرونا در یک شبانه‌روز ۲۰۸ بیمار دیگر را به کام مرگ کشاند تا شمار قربانیان کووید۱۹ در ایران تا یکشنبه ۱۲ مرداد به ۱۷ هزار و ۱۹۰ نفر برسد. به تایید وزارت بهداشت در همین فاصله ۲هزار و ۶۸۵ نفر دیگر نیز به مبتلایان به ویروس کرونا اضافه شده‌اند. سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت تعداد کل مبتلایان قطعی را ۱۷ هزار و ۱۹۰ نفر اعلام کرد و گفت: وضعیت در استان‌های مازندران و لرستان هم قرمز شده و استان قم نیز وارد وضعیت هشدار شده است.

در شرایطی که بخش عمده اظهارنظرها به وضعیت تهران محدود می‌شود، برخی از گزارش‌ها از کاهش مختصر تعداد مبتلایان به کووید۱۹ در استان‌های جنوبی خبر می‌دهند. روندی که پیش‌بینی می‌شود ثبات چندانی نداشته باشد. در همین رابطه علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت کرونا در تهران نسبت به امواج بعدی کرونا هشدار داد و گفت: «این بیماری قطعا امواج چندین‌باره خواهد داشت و تا زمانی که یا ۶۶ درصد افراد در جامعه دچار این بیماری نشوند و یا داروی مطمئن و واکسن آن پیدا نشود، این سناریو در کشورهای دنیا قابل تکرار خواهد بود».

زالی اضافه کرد: شکست کرونا به عنوان یک بیماری مزمن، نوپدید و فرسایشی بیشتر یک شعار هیجانی است.

او برخلاف بسیاری از مسئولان که دلیل اصلی بروز موج جدید کرونا را مراودات اجتماعی عنوان می‌کنند، گفت: «مردم اصلا مقصر نیستند، نباید تمام کاسه و کوزه‌ها را بر سر مردم بشکنیم».

پیش‌بینی موج دیگری از کووید۱۹ در پاییز

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران فرضیه «ایمنی جمعی» یا «ایمنی گله‌ای» را «خطرناک» خواند و اضافه کرد:

« ما به شدت از نظر علمی با ایمنی جمعی مخالفیم و این حرف بسیار خطرناک است. باید دارو و واکسن کارای این دارو پیدا شود و یا در بدترین و سخت‌ترین شرایط که از نظر علمی کاملا با آن مخالفیم و آن را منسوخ شده تلقی می‌کنیم. ۶۶ درصد جامعه مبتلا شوند که در این صورت با حجم بسیار زیاد بیماری و تلفات بسیار زیاد همراه خواهد بود».

در همین رابطه، جلیل کوهپایه‌زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران هم پیش‌بینی کرد ایران با موج متفاوتی از شیوع کووید۱۹ در پاییز روبه‌رو شود. کوهپایه‌زاده گفت:

«احتمالا شیوع کرونا در ماه‌های آینده رو به افزایش باشد، زیرا فصل پاییز فصل بیماری‌های ویروسی است و هر نوع سرماخوردگی که مردم کرونا خطاب می‌کنند، اثر روانی آن بر ما و کادر درمان منتقل خواهد شد. با توجه به اینکه این بیماری‌ها با بیماری‌های تنفسی و فصلی مخلوط می‌شوند، بنابراین فراوانی بیماری حاد تنفسی در پاییز ماه رو به افزایش خواهد بود که تشخیص آن از کرونا مشکل است»

به گفته او تعداد بیماران مراقبت ویژه و غیرمراقبت ویژه تهران و «فوتی‌ها» در تهران شیب افزایشی دارد اما بیمارستان‌های تهران با وجود این‌که با کمبود تخت مواجه‌اند، نمی‌توانند رسیدگی به بیماران غیرکرونایی را متوقف و تخت‌ها را به بیماران مبتلا به کووید۱۹ منحصر کنند.

تداوم هشدارها درباره مخاطرات تجمع در محرم و ممنوعیت سفر به کربلا

رئیس دانشگاه‌ علوم پزشکی ایران به صورت ضمنی نسبت به برگزاری مراسم محرم اظهار گرانی کرد و گفت: «مسئله تجمعات است، زیرا تجمعات بیشتر از ده نفر در فضای بسته و نزدیک به هم بسیار خطرزا است و حتما باید ملاحظات سلامتی مردم در آن لحاظ شود»

در پیوند با این مسئله، علی اکبر حقدوست رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد مقابله با کرونا هم پیشنهاد کرد مراسم محرم به خانه‌ها و فضای مجازی محدود شود. او گفت:

«شاید بهتر باشد در این شرایط برای ویروسی که نسبت به هر روشی راه در رو را پیدا می‌کند، سعی کنیم مراسمات عزاداری تا حد امکان با فاصله‌های زیاد و به صورت مجازی برگزار شود. کسی تصور نمی‌کرد خانه خدا، حرم رضوی و… در روزهایی اینچنین خلوت باشند، اما شرایط این موضوع را ایجاد می‌کند و از آنجایی که دین ما دین تعقل است می‌بینیم اگر بتوانیم از راه دور و از طریق رادیو و تلویزیون مفاهیم مراسم معنوی را در خودمان احیا کنیم، شاید ضرورتی نباشد دسته‌هایی راه بیفتد و آن عزاداری‌ها انجام شود».

در زنجان، که هفته‌هاست در وضعیت قرمز قرار دارد، سفر عزاداران محرم از مناطق دیگر ممنوع اعلام شده است. رضا عسگری، فرماندار زنجان اعلام کرده به خاطر وضعیت قرمز شیوع کرونا، این شهرستان در محرم امسال پذیرای عزاداران از دیگر مناطق داخل و خارج استان نخواهد بود و درباره برگزاری برخی از مراسم‌ها هنوز تصمیم‌گیری نشده است.

در این میان از سوی نهادهای رسمی هیچ عزمی مبنی بر ممانعت از مراسم محرم وجود ندارد. عراق اما محدودیت‌هایی را در مورد زائران اعمال کرده است. استاندار کربلا که پیش از این تردد را از رروز عرفه تا عید غدیر ممنوع اعلام کرده بود، یکشنبه اعلام کرد این استان در دهه اول محرم و به‌ویژه روزهای تاسوعا و عاشورا، امکان پذیرش زائران داخلی و خارجی را ندارد.

طرح دو فوریتی مجلس برای تعویق کنکور متوقف شد

گمانه‌زنی‌ها درباره مسئله برگزاری کنکور سراسری هم ادامه دارد. کمیسیون آموزش تحقیقات و فن‌آوری مجلس شورای اسلامی، وزیر علوم، وزیر ورزش و جوانان و وزیر بهداشت امروز یکشنبه نشستی را درباره کنکور برگزار کردند. نتیجه این نشست اما تعویق مراسم کنکور نبود. با وجود هشدار پیاپی نسبت به خطرناک بودن برگزاری کنکور وزارت علوم حاضر به لغو آزمون سراسری نیست و اعلام کرده هنوز تصمیمی مبنی بر تغییر تاریخ برگزاری کنکور گرفته نشده‌ است. مهمترین دلیل مخالفت با لغو کنکور به سود شبکه‌های آموزشگاه‌های ویژه کنکور از برگزاری این آزمون برمی‌گردد.

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت یکشنبه با طرح مقایسه‌ای جالب توجه گفت: «جمعیت کل کنکور در کشور به اندازه جمعیت یک روز در ساحل مازندران و گیلان نیست».

او از برگزاری کنکور دفاع کرد و افزود: «بچه‌ها می‌خواهند کنکورشان را بدهند، اعصابشان خراب است.»

مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان هم پس از حضور در مجلس گفت: ۸ هزار ورزشگاه روباز و سرپوشیده در سراسر کشور برای برگزاری کنکور تحت پروتکل‌های بهداشتی اختصاص داده شده است.

مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا پیش از این جلسه گفته بود این ستاد پیشنهاد کرده جلسات آتی کنکور در استادیوم‌ها از جمله استادیوم آزادی و فضای باز برگزار شود.

از سوی مقابل مجلس اما مطابق با رویکرد معمول در به چالش کشیدن دولت، خواستار تعویق کنکور است.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس یکشنبه ۱۲ مرداد در نطق پیش از دستور جلسه علنی ادعا کرد سلامت دانشجویان «خط قرمز مجلس است» و گفت: با توجه به نگرانی‌ها درباره رعایت نشدن پروتکل‌های دقیق بهداشتی، «به‌نظر می‌رسد تعویق زمان کنکور تا گذشتن از دوران پیک کرونا و خنک‌تر شدن هوا که امکان استفاده از ماسک بمدت چند ساعت را میسر کند، ضروری باشد».

ساعاتی بعد زهره الهیان، نماینده تهران در حساب توییتر خود از یک طرح دوفوریتی برای تعویق کنکور خبر داد اما نوشت که این طرح متوقف شده و بنا به نظر قالیباف قرار شده تعویق کنکور از طریق ستاد ملی مقابله با کرونا پیگیری شود.

فاطمه زرین آمیزی، سخنگوی سازمان سنجش روز گذشته اعلام کرده بود ۸۵ نفر از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ «به طور قطعی» به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

در همین زمینه:

Share