Share

جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا در یک لحظه تاریخی کم‌سابقه برای کمک به لبنان اعلام آمادگی کردند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ساعتی بعد از وقوع انفجارهای مهیب در بندر بیروت که شاهرگ اقتصادی لبنان را از بین برد، در یک نشست خبری در کاخ سفید گفت: «ما آماده کمک هستیم. ظاهراً حمله وحشتناکی اتفاق افتاده است.»

بعد از ظهر سه‌شنبه ۴ اوت / ۱۴ مرداد ابتدا انباری در بندر بیروت دچار حریق شد و سپس حریق به انبار مواد منفجره نیترات آمونیوم سرایت کرد. شدت انفجار کل شهر را تحت تأثیر قرار داد. محله مسیحی‌نشین اشرفیه بیشترین صدمه را متحمل شد. در محله تفریحی جمایزه ساختمان‌های بلندمرتبه در اثر موج انفجار فروریختند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس دست‌کم یکصد نفر تاکنون کشته شده و چهار هزار نفر هم مجروح شده‌‌اند. تعداد کشته‌شدگان و مجروحان اما ممکن است افزایش یابد. ۸۵ درصد از غلات مورد نیاز مردم در سیلوهای بندر بیروت نگهداری می‌شد. غلات هم از دست رفت. رئیس جمهوری آمریکا در نشست خبری کاخ سفید گفت:

«به نظر می‌رسد این حادثه مبتنی بر انفجار است. من با برخی از ژنرال‌های بزرگ‌مان ملاقات کردم و به نظر می‌رسد که آنها احساس می‌کنند که یک انفجار همچون انفجار کارخانه‌ای نبوده است. شبیه یک حمله بود و به نظر می‌رسد از نوعی بمب استفاده شده است.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در پیامی به میشل عون، همتای لبنانی خود با ابراز تأثر از حادثه انفجار مهیب در بندر شهر بیروت تأکید کرد که «تهران در راستای اقدامات انسان‌دوستانه، آماده ارسال کمک‌های پزشکی و دارویی و مداوای مجروحان و سایر مساعدت‌های درمانی لازم است و امیدوار است هر چه سریع‌تر ابعاد این حادثه مشخص و آرامش به این شهر بازگردد.»

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که کشور او درد و محنت مردم لبنان را به خوبی احساس می‌کند و آرزو کرد مجروحان شفای عاجل بیابند.

وزیر خارجه بریتانیا ضمن اعلام همدردی با ملت لبنان، از آمادگی کشورش برای ارائه کمک و پشتیبانی خبر داد. ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در واکنش به انفجار بیروت اعلام کرد که کشورش آماده کمک با هر شیوه‌ای است که مقامات لبنان لازم بدانند.

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر حادثه انفجار در بیروت را به دولت و ملت لبنان تسلیت گفت و برای مجروحان «شفای عاجل و برای خانوادهای آنان صبر» طلب کرد. تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان تماس گرفت و دستور ارسال بیمارستان‌های سیار به بیروت را صادر کرد. وزیر خارجه اردن نیز اعلام کرد کشورش آماده هرگونه ارسال کمک به لبنان است. محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی در پیامی جداگانه وقوع این حادثه را به ملت لبنان تسلیت گفت. رئیس جمهوری قبرس نیز در پیامی ضمن تسلیت به ملت و دولت لبنان، پیشنهاد کمک داد. سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه و رئیس شورای اروپا نیز برای ارسال کمک به لبنان اعلام آمادگی کردند. اتحادیه عرب هم با لبنان اعلام همدردی و همبستگی کرد.

روز گذشته چند ساعت بعد از وقوع انفجارها در بندر بیروت یک مقام اسرائیلی که نام او افشا نشده در مصاحبه با آسوشیتدپرس هرگونه مشارکت اسرائیل در انفجارهای بندر بیروت را تکذیب کرد. بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل و گابی اشکنازی، وزیر خارجه این کشور از طریق کانال‌های دیپلماتیک از آمادگی اسرائیل برای کمک به لبنان خبر دادند.

بیشتر بخوانید:

Share