Share

بیماری کووید-۱۹ در شبانه روز گذشته جان ۱۶۳ تن دیگر را گرفت. ۱۵ استان در «وضعیت قرمز» قرار دارند و ۱۱ استان در وضعیت هشدار. رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گوید: بازگشت محدودیت‌ها امکان‌پذیر نیست.

کرونا همچنان قربانی می‌گیرد. رئیس دولت اما ایجاد محدودیت در آمد و شد و فعالیت مراکز اقتصادی و تجاری را ناشدنی می‌داند.

براساس اعلام سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت و درمان ایران در فاصله ظهر ۱۸ مرداد تا ۱۹ مرداد ۲ هزار و ۲۰ بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا شناسایی شد. با این حساب شمار بیمارانی که ابتلا آنها به صورت رسمی از سوی وزارت بهداشت و درمان تائید شده است به ۳۲۶ هزار و ۷۱۲ نفر رسید.

به گفته لاری این ویروس تا به حال جان ۱۸ هزار و ۷۲۴ تن را هم گرفته است. اسنادی که به تازگی به دست زمانه رسیده نشان می‌دهد شمار بیماران و جان باختگان کرونا در ایران بیشتر از آمار رسمی اعلام شده است.

با اینکه مقام‌های دولتی در ایران از کاهش نرخ انتقال و بیماران فوتی در روزهای گذشته خبر داده بودند، سخنگوی وزارت بهداشت و درمان گفت استان‌های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند. در ۱۱ استان فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد هم وضعیت هشدار اعلام شده است.

با این حال حسن روحانی، رئیس دولت ظهر یکشنبه در جلسه هفتگی مقابله با کرونا گفت: «اعمال محدودیت های شدید امکان‌پذیر نیست».

او از بررسی و تصمیم‌گیری در باره «مجازات» کسانی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، خبر داد و گفت: «افرادی هستند که رعایت نمی‌کنند و باید با تنبیه آنها از تخلف در این زمینه جلوگیری کنیم».

به گفته روحانی ستاد ملی مقابله با کرونا در جلسه هفته آینده مجازات‌ها برای ۳ بخش اصناف، ادارت و بخش عمومی جامعه را  تبیین و ابلاغ می‌کند.

او ممنوعیت برگزاری مراسم عزاداری در ماه محرم را هم «نادرست» دانست و گفت: «باید این مراسم‌ها با جمعیت های کمتر برگزار شود؛ ما عدد را کم می‌کنیم اما اصل عزاداری را باید انجام دهیم».

در همین زمینه:

Share