Share

علی ربیعی، سخنگوی دولت از برگزاری مرحله دوم انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در موعد مقرر یعنی ۲۱ شهریور ۹۹ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،علی ربیعی، سخنگوی دولت که به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده است، سه‌شنبه ۲۱ مرداد در سومین نشست خبری «مکتوب» خود با روزنامه‌نگاران داخلی و خارجی اعلام کرد که مرحله دوم انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در روز جمعه ۲۱ شهریور ۹۹ بدون تغییر در تاریخ، برگزار خواهد شد.

علی ربیعی در این باره گفت:

«بنابر نظر وزارت کشور، مرحله دوم یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۲۱ شهریور ماه برگزار می‌شود و با توجه به شیوع بیماری کرونا در صورت موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا، پیشنهاد دولت انجام تبلیغات یک هفته‌ای به روش‌های غیرتجمعی همراه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی وزارت بهداشت به خصوص استفاده از فضای مجازی است. زیرا تجمعات در زمان تبلیغات قابل کنترل نیست.»

سخنگوی دولت در حالی از برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی و تبلیغات انتخاباتی با روش‌های غیرتجمعی خبر می‌دهد که ویروس کرونا مجدداً در ایران به صورت گسترده شیوع پیدا کرده است. او درباره نحوه برگزاری رأی‌گیری با وجود شیوع کرونا اظهار نظری نکرد.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دوم اسفند ۹۸ در حالی برگزار شد که نه تنها تحت تأثیر حوادثی چون اعتراض‌های سراسری آبان ۹۸ و ساقط کردن هواپیمای اوکراینی بود، بلکه تنها دو روز قبل از آن، یعنی ۳۰ بهمن ۹۸ دولت به صورت رسمی شیوع کرونا در ایران را همزمان با مرگ دو نفر بر اثر این ویروس اعلام کرده بود.

از مجموع ۲۰۸ حوزه انتخابیه در جریان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، انتخابات در ۱۱ حوزه انتخابیه به دور دوم کشیده شد. این حوزه‌ها عبارتند از «لنجان» و «سمیرم» در استان اصفهان، «میانه» در استان آذربایجان شرقی، «بیجار» در استان کردستان، «دهلران، دره شهر، آبدانان و بدره» در استان ایلام، «کرج، اشتهارد و فردیس» در استان البرز، «اهواز، باوی، حمیدیه و کارون» در استان خوزستان، «کرمانشاه» و «اسلام آباد غرب و دالاهو» در استان کرمانشاه، «زنجان و طارم» در استان زنجان و «کردکوی، ترکمن، بندرگز و گمیشان» در استان گلستان.

در این ۱۱حوزه انتخابیه نامزدهای مجلس موفق به کسب حد نصاب لازم برای ورود به مجلس نشدند، بنابر این طبق قانون انتخابات در ایران باید مرحله دوم انتخابات با شرکت نامزدهایی که بیشترین رأی را به دست آورده‌اند برگزار شود.

علی ربیعی همچنین اعلام کرد که انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی، در سه حوزه تهران، آستانه اشرفیه و تفرش در سال ۱۴۰۰ و همراه با انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا برگزار می‌شود.

انتخابات مجلس یازدهم کم‌ترین میزان مشارکت مردمی در انتخابات‌ ۴۱ سال گذشته را به خود اختصاص داد و با وجود تبلیغات گسترده از ماه‌ها قبل، عبدالرضا رحمانی ‌فضلی، وزیر کشور میانگین مشارکت در این انتخابات را ۴۲/۵۷ درصد اعلام کرد.

در همین زمینه

Share